Eftersøgningen fortsætter mandag efter det indonesiske fly, QZ8501 fra AirAsia, som søndag morgen kort efter klokken 6.24 lokal tid forsvandt fra radaren på sin rute fra Surabaya til Singapore. Det skriver BBC News.
Klokken 6.24 søndag morgen spurgte piloterne om lov til at stige til 38.000 fod (11.000 meter) fra 32.000 fod (9.800 meter), for at undgå et uvejr. Den forespørgsel kunne myndighederne ikke umiddelbart sige god for på grund af trafik i området, og kort tid efter var flyet forsvundet fra radaren. Siden har skibe og fly forsøgt at finde flyet - forgæves.
Der er allerede flere teorier fremme om, hvad der kan være sket med flyet. Ifølge Dagens Nyheter er den første, at flyet aldrig kom forbi det tordenvejr, som de anmodede om at få lov til at flyve over, og at uvejret slog flyet ud.
En anden mulighed er, ifølge Dagens Nyheter, at uvejret kan have forårsaget tilisning af flyet, hvilket betød at de oplysninger som kom til piloterne i cockpittet har været fejlagtige, hvilket kan have fået piloterne til at sænke hastigheden på flyet, som så har tabt højde hurtigt. Det svenske dagblad henviser til episoden fra 2009, hvor et Air France-fly styrtede ned i Atlanterhavet på sin rute fra Rio deJaneiro til Paris.
En sidste mulighed bygger på en advarsel fremsat af de amerikanske luftfartsmyndigheder, FAA, som berørte Airbus A321. De fortæller, at Airbus A321 har haft problemer med et instrument, som viser, hvordan flyet ligger i luften. Instrumenterne om bord kan ifølge de amerikanske luftfartsmyndigheder pludseligt begynde at sænke næsen i et tempo, som kan gøre, at flyet ikke længere er under kontrol. Den advarsel gjaldt blandt andet Airbus 320-modellen.
Flyet, som er forsvundet, er netop et Airbus A320-200, og det var på en rutineflyvning, flyet forsvandt med 155 passagerer og syv besætningsmedlemmer. Det skriver BBC News.
Det forsvundne fly blev leveret til AirAsia i 2008, har fløjet 13.600 gange, har fløjet 23.000 timer og var sidst til vedligeholdelse 16. november. Piloten, Iriyanto, havde mere end 20.500 flyvetimer bag sig, hvoraf næsten 7000 var med AirAsia.
AirAsia har ikke tidligere haft fatale ulykker, som har involveret fly, men de indonesiske myndigheder udtaler alligevel, at de vil se nærmere på alle deres operationer, for at sikre, at ”deres aktiviteter er bedre i fremtiden”.
Mandag morgen fortsatte eftersøgningen med både og fly, men det kan blive svært at finde. I hvert fald mener lederen af Indonesiens nationale eftersøgnings- og redningsagentur, Marsdya Tni Hendry Bambang, at flyet formentlig ligger på havets bund. Det skriver BNB.
