Vi bygger bro med stærke vidensmedier, relevante events, nærværende netværk og Teknologiens Jobfinder, hvor vi forbinder kandidater og virksomheder.
Læs her om vores forskellige abonnementstyper
Med vores nyhedsbreve får du et fagligt overblik og adgang til levende debat mellem fagfolk.
Teknologiens Mediehus tilbyder en bred vifte af muligheder for annoncering over for ingeniører og it-professionelle.
Tech Relations leverer effektiv formidling af dit budskab til ingeniører og it-professionelle.
Danmarks største jobplatform for ingeniører, it-professionelle og tekniske specialister.
Kalvebod Brygge 33. 1560 København V
Adm. direktør
Christina Blaagaard Collignon
Chefredaktør
Trine Reitz Bjerregaard
Det er åbenbart gået op for Frankfurter Allgemeine og Ingeniøren, at alt der er dårligt for mennesker er godt for klimaet.
Krig, sygdom, død, ødelæggelse, arbejdsløshed, resession og en lavere levealder er alt sammen godt for klimaet. Det vågne øje vil dog have bemærket der kan være en bagside ved disse ting.
For ikke at tale om, hvor godt det ville være for fuglene hvis menneskeheden i sin helhed ville uddø.
Jeg må igen vende mig mod det kyniske i at glæde sig over andre folks død og sygdom på klimaets vegne. Ja, det er godt for klimaet at 2 millioner mennesker er døde af Coronaviruset, hvad kunne det ikke blive til, hvis det var 2 milliarder mennesked sm døde. Det her er levende menneskers koner, mænd, fædre, bedstemødrer og så videre vi taler om.
Hvor ville jeg blive ked af det, hvis jeg havde mistet en slægtning på grund af Covid-19, hvis andre mennesker glædede sig over den indvirkning det har på klimaet.
Er der stadig plads til mennesker på denne planet, eller er vi bare at betragte som et skadedyr? Hvis man følger klimadebatten, som nærmest er løftet op på religiøst niveau, bliver man i tvivl. I hvert fald når det gælder hvad alle andre skal gøre for klimaet. https://www.dr.dk/nyheder/politik/elbaek-f...
Jeg kan ikke se at det er beskrevet som gode (eller dårlige) nyheder. Artiklen er blot en faktuel beskrivelse af situationen og emnet er klimamålene og ikke hvorvidt Corona er skidt for mennesker. Om du ser det som positivt eller negativt, anhænger af din vinkel på historien.
Som man også siger; der er ikke noget der er så skidt at det ikke er godt for noget. Det betyder ikke at det positive opvejer det negative, men hvis det kan gøre en negativ situation en smule mindre negativ så er det vel også værd at tage med.