Vi bygger bro med stærke vidensmedier, relevante events, nærværende netværk og Teknologiens Jobfinder, hvor vi forbinder kandidater og virksomheder.
Læs her om vores forskellige abonnementstyper
Med vores nyhedsbreve får du et fagligt overblik og adgang til levende debat mellem fagfolk.
Teknologiens Mediehus tilbyder en bred vifte af muligheder for annoncering over for ingeniører og it-professionelle.
Tech Relations leverer effektiv formidling af dit budskab til ingeniører og it-professionelle.
Danmarks største jobplatform for ingeniører, it-professionelle og tekniske specialister.
Kalvebod Brygge 33. 1560 København V
Adm. direktør
Christina Blaagaard Collignon
Chefredaktør
Trine Reitz Bjerregaard
Myndighederne, By og havn, svarer politisk med en bemærkning om, at der har været drøftelser om grundlaget, at man har været klar over problematikken og henviser til et privat firma, Rambøl.
Problemet er, at myndigheder Tine Bramsen (der lige er kommet ind som ny minister for en, der blev gået fordi han havde fiflet med grundlaget for vedtagelsen af den største infrastrukturplan ever) og Lea Wermelin øverst og By og Havn under er fuldt informeret om, at rapporten ikke holder en meter!
Den er 40 år gammel, og medforfatteren til den siger, at den ikke holder i forhold til dette gigantiske eksperiment med havmiljøet i og omkring Køge bugt!
Med andre ord, vi ved, at der ikke er videnskabeligt grundlag for beslutningen!
Det kan ikke afvises med, at man har drøftet et og andet i forbindelse med beslutningen om at gennemføre eksperimentet alligevel.
Igen, der er grundlag for ansvarspådragelse.
I forvejen var regeringen taget i at have forholdt oplysninger for folketinget om en indsigelse fra den svenske regering i forhold til eksperimentet.
Lad der rulle hoveder. Gerne flere!
Det sker desværre ikke. Det sker jo aldrig inden for det offentlige. Borgerne får lov at betale regningen for oprydningen, og regningen for en dyr advokatundersøgelse (syltekrukke) og til sidst bliver der maximalt givet en generel kritik af en styrelse.
Ren rutine i Danmark, når det er det offentlige som krænker borgerne.
det,er jo ikke første og næppe sidste gang myndighederne, finder, det som passer, i deres kram. som i alle kontrakter er djævlen,skjult i detaljen. vi har jo set i flere tilfælde indenfor,de sidste par år.
at ministre og embedsmænd udlægger sagen og tallene, til deres fordel, og når det , går galt ,går ministren af . det er lettere,
at fyre træneren en,hele holdet.
som rådgiver,har, man altid sagt 2+0 er ligmed 0. det har fungeret fint i mange år.
uden den formel, var mange projekter ikke blevet til noget, når det først er der, bliver de alle glade.
politik er ikke og har aldrig været baseret på videnskab.
hvis og såfremt, har vi nok ikke diskuteret klimaforandringer.
Eller også finder man et "rådgivningsfirma", som kan skrive rapporten, som underbygger den ønskede konklusion..
Jeps - denne sag pynter meget lidt på Rambøøls renomme - med mindre altså de ønsker et renomme som et firma, hvor man kan bestille de ønskede "konklusioner"
Problemet er bare - at denne sag er blevet too big to fail og vil blive gennemført - uanset konsekvenser for miljøet - suk.
Ønsker? for mig er Rambøøl netop et firma der levere de konklutioner politikerne vil have. Kunden bestiller en konklution og Rambøøl levere (bort)forklaringen.
Det er du (desværre) ikke ene om...