Se raket-teknikkere evaluere test af hybridraket til overlydsbil

Den største test af en raket på britisk jord i 20 år fandt sted i dag, onsdag, hvor folkene bag overlydsbilen Bloodhound tænde raketten i en bombesikret militærhangar. Læs mere her.

Kommentarer (7)

og dejligt at høre dem fortælle at "dette ikke er en demonstration, men et eksperiment"

Held og lykke.

Men T-stoff og gummi er en vinder - de burde have en rigtigt god chance for en perfekt affyring.

Peter Madsen

  • 0
  • 0

Enig, det er super spændende. Især med deres vidensdeling osv.

Jeg er desuden ret imponeret af deres livestreaming. Meget prof, men cisco er selvfølgelig også med indover.

  • 0
  • 0

og "inspirerende" er nok det rigtige ord. Jeg må sige jeg er helt med på hvordan de har det, og hvad de tænker.

T-stoff er lige så farligt og ubehageligt som WFNA, og det er svært at lave god PR gennem en kemisk beskyttelsesdragt.

Åhh, de er ærlige om det - det er godt. Det eneste de generer mig er al den grafik - det er flot - men det er de virkelige ting der er interessante.

Bag de her billeder er der givet nogle få meget hårdtarbejdende individer, men de har fået et hold op at stå, som kan det tekniske, men også det PR mæssige.

Jeg føler med gutterne i gummidragterne. At gøre noget meget svært, farligt og udfodrende - PÅ LIVE TV er hårdt, men det er det man skal kunne magte, hvis man vil frem i denne verden. For det er ikke et hemmeligt militært program med mange penge bag. De skal finde hver en klink gennem deres PR.

Held og masser af lykke en gang til.

Peter Madsen

  • 0
  • 0

Not to worry lads - that thing is gonna work !

Yeah Yeah Yeah !

Light that candle !!!

PM

  • 0
  • 0

at tage analysen på live TV T+ 2 min !

Håber de ikke brænder den hangar ned - men eller så det fint ud.

PM.

  • 0
  • 0

at tage en gennemgang før og efter, selvom selve analysen nok ikke er meget værd.

Men thumbs op for at få replay 4-5 gange efter affyring - det er en god ide CSS stream team. :-)

  • 0
  • 0