Lys
Lys
Aktuel, praktisk og anvendelig viden om de lysmæssige forhold i forbindelse med projektering af bygninger og belysningsanlæg i bygninger.
Bemærk! Kurset afholdes over to dage og er inkl. overnatning.
Bygningsfysikuddannelsen
Dette modul indgår i Bygningsfysikuddannelsen, men kan også tages som et selvstændigt kursus. Ønsker du information om hele uddannelsen, er du velkommen til at kontakte os på tlf. 70 12 06 00.
Overordnede kursusmål
Kursets mål er at give dig en brugbar viden om de lysmæssige forhold i forbindelse med projektering af bygninger og belysningsanlæg i bygninger.
Læringsmål
Når du fuldt ud har opfyldt kursets mål, vil du kunne:
1. Arbejde med følgende metoder og processer vedrørende dagslys og elektrisk belysning:
- forstå og anvende de grundlæggende termer og fysiske love for dagslys og belysningsanlæg i relation til bygninger
- forstå og arbejde med Bygningsreglementets krav til dagslys og belysning
- anvende relevante standarder vedrørende beregning af dagslys og belysningsanlæg
- anvende relevante beregningsprogrammer til eftervisning af krav til dagslysfaktorer og belysningsstyrker i bygninger
- arbejde med metoder til vurdering og valg af løsninger, der opfylder kravene til bygningers lysmæssige egenskaber.
2. Arbejde med følgende ting i relation til dagslys og belysning:
- glas, vinduer
- solafskærmning, dagslysafskærmning
- belysningskilder
- belysningsanlæg
Kursusindhold
Kursusansvarlig
Professor Svend Svendsen, DTU Byg
Undervisere
Professor Svend Svendsen, DTU Byg
Ph.d. studerende Anne Iversen, DTU Byg
Medbring
Hvis du ønsker at foretage dagslysberegninger på din computer, anbefaler vi dig at medbringe din computer og installere Visualizer og Dialux inden kursets start.
Hvis du er i besiddelse af et digitalkamera, hvor du kan ændre eksponeringen, kan du evt. medbringe dette og tage HDR-billeder, der kan anvendes til analyse af luminansforhold
Populære søgninger
Populære karrierenyheder
20. maj 2012
22. maj 2012
20. maj 2012
24. maj 2012
25. maj 2012







