Hjæp til roterende arrangement.

Jeg er i en situation hvor jeg prøver på at udvikle et arrangement til at vende en maskine under produktionen, men er gået lidt i stå med hensyn til dimensionering af de bærende aksler, samt hvilken gearenhed der skal monteres for at kunne trække det.

Maskinen det drejer sig om vejer 1700 Kg i samlet tilstand, og har i værste fald 2/3 af vægten forskudt under samlingen, men er nogenlunde ligevægtig når den er færdig.

Jeg forestiller mig noget med at have et motordrevet snekkegear monteret på den ene side af arrangementet, og nogle lejer på den anden side.

Mit første spørgsmål går så på hvor tyk en aksel jeg skal bruge for at kunne understøtte mit arrangement. Hvis den kan bære 2 ton burde det være nok til at kunne bære både maskine og arrangement.

Mit andet spørgsmål går på om nogen kan anbefale en gearenhed der ikke er alt for dyr i indkøb, da jeg skal have overbevist mine overordnede om at de gerne vil investere i en prototype. Umiddelbart forestiller jeg mig et snekkegear med høj udveksling og en lille elmotor på, da vendehastigheden ikke er så vigtig, blot man har muligheden for at vende.

Kommentarer (9)

Jeg er i en situation hvor jeg prøver på at udvikle et arrangement til at vende en maskine under produktionen, men er gået lidt i stå med hensyn til dimensionering af de bærende aksler, samt hvilken gearenhed der skal monteres for at kunne trække det.

Maskinen det drejer sig om vejer 1700 Kg i samlet tilstand, og har i værste fald 2/3 af vægten forskudt under samlingen, men er nogenlunde ligevægtig når den er færdig.

Jeg forestiller mig noget med at have et motordrevet snekkegear monteret på den ene side af arrangementet, og nogle lejer på den anden side.

Mit første spørgsmål går så på hvor tyk en aksel jeg skal bruge for at kunne understøtte mit arrangement. Hvis den kan bære 2 ton burde det være nok til at kunne bære både maskine og arrangement.

Mit andet spørgsmål går på om nogen kan anbefale en gearenhed der ikke er alt for dyr i indkøb, da jeg skal have overbevist mine overordnede om at de gerne vil investere i en prototype. Umiddelbart forestiller jeg mig et snekkegear med høj udveksling og en lille elmotor på, da vendehastigheden ikke er så vigtig, blot man har muligheden for at vende.

  • 0
  • 0

Der behøvs mange flere oplysninger, for at du skal kunne regne med hjælp:

  1. Hvor mange arrangement skal du bygge efter en prototype?
  2. Hvor mange og hvor ofte skal maskiner vendes?
  3. Hvordan transporteres maskiner til og fra?
  4. Hvor mange akser skal maskinen vendes om?
  • Der findes en del standardværktøj for montage og service på biler også så små som 2 ton.
  • Det nævnte snekkegear fandt jeg lignende fra en større bilvask, og det bærer nu en langsom vådslibesten på overhæng helt uden spil.
  • Akslens diameter afhænger af belastningen, frem for alt afhængigt af om akslen er udsat for tryk, træk eller bøjning.

Min erfaring stammer bl. a. fra værktøj for sammenlægning og montage af dampturbiners radialsystemer op til ca 10 ton. Der benyttede man håndkraft eller lyft fra kraner til vendning.
Komplikationer med radialsystem gav anledning til forflytning mellem forskellige arrangementer, som vi kalder montageværktøj.

Mvh Tyge

  • 0
  • 0

.......Så mangler der en del oplysninger.

Hvor stor ( Højde Længde Bredde) er den omtalte maskine. Hvilke muligheder er der for at holde fast i krabaten.

Hvorledes drejer den? Om en lodret akse eller en vandret.

Hvor højt over gulvet bevæges den lodret eller vandret.

Hvad med et "bord" en egnet platform på hjul der er så stor at centervægttforskydningen ikke har indflydelse på den centrale drejeaksels styrke med hensyn til bøjning hvis den drejes op en lodret aksel.

Hvor mange maskiner drejer det sig om . Hvordan er sikkerhedslovgivningen til et sådant apparat?

Hvis din opstilling er for svag, eller ikke forsvarlig dækker forsikringer ikke, ved ulykker .

Da jeg umiddelbart ikke kan se at dine håndværkskunnen rækker længere end ..........og det er ikke for at fornærme dig......så ville jeg finde en person der kunne hjælpe dig på stedet, frem for at bruge os. Find en smed. Han vil givet overdimensionere for at være sikker, men det er så det :o)

  • 0
  • 0

Jeg er ked af ikke at have kommet med oplysninger nok til at starte med, og skal gerne prøve at gøre det bedre.

  1. Hvor mange arrangement skal du bygge efter en prototype? Indtil videre er der planer om at lave 3 samlestationer, så det er mere eller mindre kun prototype der skal bruges.

  2. Hvor mange og hvor ofte skal maskiner vendes? Der er planlagt at skulle laves 40 maskiner om året. De vendes løbende under montage, og det tager cirka 2 uger at samle en maskine. Derudover kommer der jævnligt en maskine hjem fra det anlæg den kører på for at blive serviceret, hvor vi vil placere den i samme stand.

  3. Hvordan transporteres maskiner til og fra? Der vil være kran i loftet til at løfte maskinens dele, samt den komplette maskine, til og fra arrangementet.

  4. Hvor mange akser skal maskinen vendes om? Kun en enkelt, vandret. Lidt Mere uddybende kan jeg sige at vi i dag samler maskinen stående på en palle først, indtil det der skal svejses er lavet på undersiden, hvorefter vi med hjælp fra 2 kraner vender den, og placerer den i en fast stand hvor vi arbejder videre. Ønsket er at vi kan løfte maskinens bærende del op i stativet, vende bunden i vejret og samle undersiden, inden vi vender den igen for at samle resten.

Da vi skal til at udvide værkstedet har jeg fået overtalt min afdelingsleder til at vi i stedet for de faste stativer benytter en 2-søjlet autolift, hvor vi spænder en holder imellem de 4 arme. Jeg ved ikke hvordan man linker et billede her til forummet, men ellers skal jeg gerne komme med en skitse af hvordan holderen kan se ud, men planen er at aklserne der skal drejes over skal være så korte som muligt, gerne kun gearets/lejernes/ bredde + holderens bredde + 20-50 mm.

Maskinens bærende plade er Ø1300 mm, med plads til at vi kan spænde 4 24mm bolte ned i holderen. Højden er omkring 1500mm når den er fuldt samlet.

Tyge skriver at han har nævnt et gear, men jeg kan ikke lige se hvad det skulle være for et.

Jeg ved godt at jeg burde få firmaet ingeniører til at sige mig hvor tyk en aksel jeg skal bruge, samt evt gear, men da min afdelingsleder allerede har afvist ideen personligt, med begrundelsen at kranen er så dyr så skal vi også bruge den til at vende maskinern, vil han ikke have at jeg skal bruge deres tid på projektet. Dog er jeg heller ikke villig til at opgive endnu, da det bliver til en del maskiner vi skal lave på sigt, og på mine medarbejderes vegne vil det være forkert at sige at man for fremtiden også skal vende maskinerne med kraner, når vi har muligheden for at kunne gøre det automatisk.

Jeg håber det er oplysninger nok, ellers skal jeg gerne komme med flere.

  • 0
  • 0

Der står da en del håndterings robotter, der udfører lignende arbejde rundt omkring i DK.
Hvorfor ikke få en standardløsning, istedet for at opfinde den dybe tallerken igen?

Mvh.
Jan

  • 0
  • 0

Tak for forklaringer.
Du skrev først:
"Jeg forestiller mig noget med at have et motordrevet snekkegear monteret på den ene side af arrangementet, og nogle lejer på den anden side."
- Kun derfor henviste jeg til en auto bilvask; der kan du se et motordrevet snekkegear i drift. Det må i hvert fald være ret vandtæt!

40 maskiner om året med 2 uger i montage vil kræve mere end et værktøj.

Indgår svejsning (og slipning) under montaget bør maskine og værktøj beskyttes under tiden.
Måske kan objektet stilles (vendes) på siden eller enden for at undgå affald i maskinen?

Med de angivne dimensioner D=1300 mm og H=1500 mm gætter jeg på, at liggende stilling af objektet under montage kan være en fordel, som for biler.

Er det en eller to kraner der allerede indgår?
Kan de spares? Hvis ikke kan maskinerne måske forsynes med flere passende ophæng og opstillingsflader for hele montaget? Som for dagens bilmotorer.

Alt for omfattende værktøj kan let komme i vejen.

Mvh Tyge, som genkender dine administrative vanskeligheder.

  • 0
  • 0

Jeg forstår udmærket godt at det ikke skal være alt for omfattende, så jeg forestiller mig faktisk at det er den mest simple løsning jeg arbejder med.

Jeg har prøvet at lave en skitse af hvad jeg forestiller mig, så håber jeg at linket her virker.

http://www.gratisimage.dk/image-8561_501C1...

Teorien er at der er 4 gevindstænger på undersiden så hele arrangementet kan fastgøres til den førnævnte autolift. Den blå boks der er vist på tegningen er snekkegearet, som jeg ikke selv kan dimensionere, da jeg ikke ved hvilken værdi jeg skal kigger efter for at sikre mig at det kan holde til at rotere maskinen. Derudover ved jeg ikke om en 85 mm aksel, med en længde på 300 mm, er tilstrækkeligt til at holde de 1700 kg.

Selve ringen der er vist forestiller jeg mig bliver fikseret på akslerne fra gear og lejer med en not. For at den ikke skal falde ud forestiller jeg mig at akslen får et gevind i hver ende hvor man fæstner en skive der holder den på plads.

Maskinen fæstnes som tidligere nævnt til ringen ved hjælp af 4 stk M24 bolte, der gerne skulle være nok til at den hverken skrider eller falder af når man roterer den.

Jeg har siddet lidt inde på Brd. Klees hjemmeside og kigget på gear, og er efterhånden kommet frem til at det nok vil være lettest at ringe til dem for at høre hvilket gear de vil anbefale, da jeg ikke kan overskue udvalget, og for den sags skyld heller ikke kan se priser på de større gear.

Så må jeg jo se om chefen vil tillade mig at komme med mine input bagefter.

  • 0
  • 0

Nydelig tegning og enkel konstruktion!

Dimensionering:

  • 4 stk. M24 8.8 er rigeligt hvis ringen er >100 mm høj og pladen >20 mm tyk.
  • Gearet med motor skal klare hele maskinvægten på den maksimale vandrette afstand (hævarm).
  • Akslerne med lejer skal klare max. bøj- og vridmoment. Leverandøren hjælper nok.
  • Autoliften skal klare alle belastninger også opadrettede.

Mvh Tyge

  • 0
  • 0