Kørelys

Jeg har forgæves søgt på 'nettet' for at finde reglerne for kørelys - hvilke lamper, hvor meget lys, hvor mange watt. Er der nogen der kan hjælpe ?

Kommentarer (0)

Jeg har forgæves søgt på 'nettet' for at finde reglerne for kørelys - hvilke lamper, hvor meget lys, hvor mange watt. Er der nogen der kan hjælpe ?

  • 0
  • 0

Hej

Prøv Færdselsstyrelsens "Detailforeskrifter for køretøjer". Det skulle efter sigende være en 190 siders sag der beskriver ALT om køretøjets indretning. Om du kan finde den på Internet er usikkert, men det er da et forsøg værd. God jagt.

/Steen

  • 0
  • 0

Reglerne for kørelys står i "Detailforskrifter for køretøjer" fra Færdselstyrelsen. Men dem kan jeg ikke finde på nettet. Reglerne for alm. personbil er gengivet herunder. Jeg gætter på at reglerne stort set er de samme for andre biler, men nok lidt anderledes for tohjulede motorkøretøjer.

Reglerne for brug af kørelys står i færdselsloven (§33a)

Fra detailforskrifterne:

"
Kørelys generelt personbil M1

Personbil M1 kan være forsynet med to kørelyslygter.

Personbil M1 må kun være forsynet med ovennævnte tilladte kørelys.

Kørelys er beregnet til uden for lygtetændingstiden at øge andre trafikanters
opmærksomhed på køretøjet.

Som kørelys kan anvendes
- nærlyslygter,
- tågeforlygter,
- kørelyslygter eller
- nærlyslygter med reduceret spænding.
Anvendes
- nærlyslygter eller
- tågeforlygter
som kørelys, skal lygter til markering tænde samtidig.
Gælder fra 1. april 1996.
Anvendes
- kørelyslygter eller
- nærlyslygter med reduceret spænding

som kørelys, skal påbudte baglygter tænde samtidig, og andre lygter til
markering kan tænde samtidig.
Gælder fra 1. april 1996.
Kørelysautomatik skal træde ud af funktion, når køretøjets lyskontakt sættes i
positions- eller nær-/fjernlysstilling.
Gælder fra 1. april 1996.

Nærlyslygter kan være tilsluttet kørelysautomatik.

Tågeforlygter må ikke være tilsluttet kørelysautomatik.
Gælder fra 1. april 1996.

Kørelyslygter skal være tilsluttet kørelysautomatik.
Gælder fra 1. april 1996.

Nærlyslygter med reduceret spænding skal være tilsluttet kørelysautomatik.
Gælder fra 1. april 1996.

Vedr. brug af kørelys se Færdselslovens § 33a.

Kørelyslygter personbil M1
Personbil M1 kan være forsynet med to kørelyslygter.

Kørelyslygte:
- Skal afgive lys af hvid eller gullig (selektiv gul) farve.
- Skal være anbragt foran på køretøjet og være rettet fremad.
- Skal være anbragt højst 400 mm fra køretøjets yderste kant.
- Skal være anbragt mindst 250 mm og højst 1500 mm over vejbanen.
- Skal have en lysstyrke på mellem 400 cd og 1200 cd. Denne bestemmelse kan
anses for opfyldt, såfremt lampen har et effektforbrug på mellem 15 W og
21 W og er anbragt foran en parabol.
- Skal have en lysende flade på mindst 40 cm².
Lygter i et lygtepar skal være ens, herunder af samme konstruktion, farve og
lysstyrke. De skal tillige være anbragt symmetrisk i forhold til køretøjets
midterplan i længderetningen og i samme højde over vejbanen.

En lygtes største og mindste højde over vejbanen måles ved tjenestevægt excl.
fører til lysåbningens overkant henholdsvis underkant.

En lygtes afstand til køretøjets yderste kant måles som afstanden mellem denne
og lysåbningens yderste kant, idet der ses bort fra udvendige førerspejle og
sideblinklygter.

Afstanden mellem to lygter i et lygtepar måles som afstanden mellem de punkter
i lysåbningerne, der ligger nærmest ved hinanden.
"

  • 0
  • 0

Tak Lars!

Du gengiver:

>>Denne bestemmelse kan anses for opfyldt, såfremt lampen har et effektforbrug på mellem 15 W og 21 W og er anbragt foran en parabol.

  • 0
  • 0

Tak for et fyldesgørende svar ....

  • 0
  • 0

Det er noget forvirrende m.h.t. brug af tågeforlygter som kørelys.
I en bekendtgørelse nr.185 af 5. maj 1970 om køretøjers indretning og udstyr står, at tågeforlygter kun må anvendes, når udsynet er nedsat p.g.a. tåge el.lign. og erstatter da brugen af nærlys, mens det ifl. Lars ser ud som om færdselslovens §33a siger, at tågeforlygter kan anvendes som kørelys. Hvad er rigtigt?? Mange bilister anvender tågeforlygter som kørelys eller sammen med nærlys.

  • 0
  • 0

Vedr. Detailforeskrifter for køretøjer.
Bogen/bladet/hæftet eller hvad det nu er, kan købes for kr. 140,-, og den findes under www.danmark.dk vælg:oversigt
vælg:udgivelser
vælg:Søfart & Trafik
søg:"detailforeskrifter"

  • 0
  • 0

Efter forespørgsel til Færdselsstyrelsen om detailforeskrifter for køretøjer fik jeg svar om at den ligger online på flg.: "

  • 0
  • 0