Afinstallering af vista?
Jeg har købt en dejlig LG notebook R400, med windows vista. Jeg har brugt vista i et par måneder og er ved at være godt træt af det. Jeg snakkede med en bekendt der har forstand på computere, og han sagde at det var muligt at afinstallere vista og installere xp i stedet. Men han anbefalede kun at jeg forsøgte hvis jeg havde en vista cd. Den fulgte jo med så det har jeg.
Jeg har en anden pc med xp på, som jeg har formateret mange gange, ved at isætte xp'cden og vælge formatér. Så jeg mente jeg vidste hvad jeg gik ind til.
Jeg købte så en windows xp licens sp2. og satte den i drevet. Jeg bootede fra cden. Der var ikke noget der hed formatéring, men kun installation af xp, og noget med recovery.
Jeg valgte installationen, den bad mig vælge et drev, men jeg havde ingen valgmuligheder, så jeg trykkede bare fortsæt, derefter sagde den, fejl, og at computeren lukkes for at undgå skade.
Jeg prøvede også recovery, men der sagde den det samme.
Nogen der ved hvad der er galt. eller i det mindste hvordan jeg kommer af med vista??





