Disse elektroniske kalk spaltere, som jeg nærmere vil kalde dem, virker som Ion changer, de ændrer på kalk molekylets Ioners polarisering så kal molekylerene ikke tiltrækkes af hinanden og danner kalksten.
Det virker i 80-90% af tilfældene, resten kan man ikke umiddelbart forklarer hvorfor ikke, det kræver stor analyser af vandets indhold af mineraler osv.
Disse kalk spaltere virker bedst hvis de placeres et sted hvor der er turbulens i vandet, efter en bøjning på røret eller lignende.
Vi har solgt disse i mere end 15 år, har set gode resultater, men det er svært umidelbart at se noget, man kan ikke mærke noget på vandet, da det stadig har det samme indhold af kalk, se www.danamp.com for detaljer.
Vi har set kalk ophobe sig i rør ender i vandings anlæg som var helt hvidt som mælk, det var i vandet og havnet der, men ikke dannet kalksten og det er det der er problemet, ikke kalk i almindelig form men som kalksten.