Sukhoi Superjet 100; den flyvende IC4?

9. aug 2012 kl. 20.48

For nogle måneder siden ramte Sukhoi Superjet 100 bogstaveligt talt og dybt tragisk et bjerg på dets charmeoffensiv Asien-rundt og selvom flyet ikke decideret er blevet grounded, har det mildest talt ikke luft under vingerne mere.

Det lille armenske flyselskab Armavia satte som det første flyselskab et Sukhoi Superjet 100 fly på vingerne på deres rutetrafik tilbage i april 2011.

Nu det game over.

Armavia skulle have haft endnu et Superjet i flåden allerede sidste år, hvilket dog blev forsinket og det nuværende fly er sendt tilbage til producenten. Begge fly står derfor angiveligt parkeret hos Sukhois testcenter i Zjukovskij udenfor Moskva i stedet for at være i luften med passagerer.

En kilde tæt på Armavia fortæller til RBC daily at "Flyet ikke er dårligt, men heller ikke perfekt. Airbus og Boeings fly flyver 330 - 350 timer per måned, mens Sukhoi kun var 150 timer i luften."

En ting er at Armavia fravælger flyet, men ikke desto mindre er de en lille operatør og den anden operatør Aeroflot, har på nuværende tidspunkt ni fly i deres flåde, hvilket burde indikere en vis succes for flytypen.

Succes vil jeg nok næppe kalde det, da Aeroflot mellem linjerne er blevet kraftigt opfordret af Ruslands regering til at købe flere russiske fly. Så måske har de i virkeligheden intet andet valg, end at aftage flyene lidt ligesom hjemlige DSB til stadighed aftager flere IC4-tog, velvidende at de er fyldt med fejl.

Endnu en parallel kan drages med IC4, da Superjet 100 til stadighed har problemer med dets kabineluftsystem. Vi tager lige nogle eksempler:

  • 03.08.2012 landede SU-1191 i Sheremetjevo-1 udenfor Moskva efter delvist at have mistet sit kabinetryk og fløjet en store del af turen fra Kazan i 4.600 meters højde. En enkelt kilde angiver endda at flyet foretog en "nødlanding" i Sheremetjevo-1.
  • 10.07.2012 gik alarmen på Superjets kabineluftsystem også fra Kazan til Moskva, hvorefter piloten fløj ned i 3.050 meters højde og videre til normal landing. Aeroflot kaldte situationen "en utilsigtet hændelse", men ikke en nødsituation. Selv samme dag gennemførte endnu en Superjet en flyvning i 6.000 meters højde mod de vanlige 10.000 meter pga. problemer med kabineluftsystemet.
  • 19.06.2012 vendte en Superjet til København om og landede i Moskva efter problemer med en sensor i kabineluftsystemet.

Som DSB's cirkusprojekt IC4, er Superjet 100 ved at udvikle sig til luftens sorte hul. Den statskontrollerede engelsksprogede nyhedsstation RT oplyser, at Sukhoi Civil Aircraft, har brugt næsten 8 milliarder kroner på udviklingen af flyet hvilket står i skærende kontrast til omkostningerne til udviklingen af tilsvarende fly hos Bombardier og Embraer, som begge kostede i omegnen af 3,6 milliarder danske kroner.

Det kan derfor ikke undre at en af Armavia's grunde til at fravælge Superjet 100, er at reservedele og service er billigere hos Boing og Airbus end Sukhoi.

For lige at runde af korrekt, så har Sukhoi et nært samarbejde vedr. Superjetten med det italienske firma Alenia Aermacchi, som har samme ejer som, ja I har nok gættet det, IC4's leverandør AnsaldoBreda.

Emner Fly
Anders Skærlund Petersens billede
Anders Skærlund Petersen
er russisktalende produktionsingeniør, og han skriver om ny og gammel teknologi fra en gammel Østblok.

Kommentarer (2)

Hahaha det lyder som et fantastisk sammentræf! Nogen må grine hele vejen ned til banken, et eller andet sted i verden :)

  • 0
  • 0

Spørgsmålet er, om ikke flyet har en chance alligevel, simpelthen fordi der er en politisk vilje om, at flyet skal blive en succes (som jeg forstår det har de russiske flyfabrikanter ikke rigtigt andre tidsvarende produkter på hylderne).

  • 0
  • 0