Enig...med forbehold
Jeg er som udgangspunkt enig i din overordnede pointe, men jeg synes du blander æbler og pærer sammen i din fremstilling herover: "nano" og "ICT" er teknologiske virkemidler, "vindmøller" og "elbiler" er produkter. Derudover så er der faktisk ikke meget "groundbreaking" hi-tech i f.eks. vindmøller og DERFOR er vindmøllebranchen også ekstremt følsom overfor eksempelvis en kinesisk mastodont der sætter alle sejl til. Omvendt i forhold til nano: nano er mange ting f.eks. "nanomedicin" til cancerbehandling, nano-elektroder til højenergi batterier, men det er også Haldor Topsøes katalysatorer, IRD's fuel cells og Hempels skibsmaling etc etc.
I forhold til medico/biotech/medtech så er der blevet brugt aaaalt for mange forskningsmidler og - ikke mindst - venturekroner på at skabe den næste Novo på bekostning af at danne basis for skabelsen af den næste Radiometer.
Hvis det koster 500M-1.000M DKK at bringe et medicinsk compund til licens/exit så koster det 50M-100M DKK at bringe et diagnostisk medtech til tilsvarende licens/exit...You all do the match here ;-)


Kommentarer (5)