holdt op imod bærbare ?
Hvordan håndterer de bærbare, som brugerne jo tager med hjem?
,
Hvis de ligeledes wiper dem dem, når disse ikke længere skal bruges, så vil jeg mene det er rimeligt at de også vil gøre det på mobiler.
Problemet på mobiler er at det måske kan være svært/besværligt at sikre at caches bliver slettet.
Det kunne dog løses, ved at bruge en specifik email app - som man så, som den eneste giver adgang til firma emails (kræver selvf. at al tilgang sker via en ordentlig IMAP server, der giver den slags fleksibilitet :) - eller ved at man har en webmail til mobiler (som så tilgår deres mailserver bagved) - der findes masser af opensource webmails der er gode at bruge på en mobil også.
Derved er cache osv. isoleret til den - og den kan de så vide hvordan de skal håndtere/fjerne inkl. cache - så de ikke behøver at slette hele mobilen.
Alternativt skal ledelsen vælge at de gider uddanne deres medarbejdere i hvordan de sletter cache/email opsætning for alle varianter af mobiler.
At de overhovedet tillader private mobiler (som kan stjæles) er dog dumt, da sandsynligheden for data læk ved tyveri er væsentligt større vil jeg mene. Ligeledes gælder det for mobiler - men der formoder jeg de IKKE tillader private mobiler - og alternativt KUN tillader webmail tilgang, hvor de kan styre caching. Firma bærbare, er vel sat op så mail klienten har sin cache liggende krypteret, så en tyv ikke kan læse det.


Kommentarer (35)