Tomme tønder...
Jeg tror det der får Johanne og andre til at mene at de rige godt kan bidrage med noget mere er er nyheder af denne type:
http://avisen.dk/politiet-knalder-rigmaend...
Det er ikke hver gang, men hver evig eneste gang regler der gælder for os alle bliver checket over en bred kam, finder vi så sikkert som amen i kirken at de velhavende ikke tror reglerne gælder for dem.
Jeg tror alle danskere fint kan leve med at der er nogen der er rigere end andre, endog meget rigere end andre, FORUDSAT at alle er lige for loven.
Men når nogen føler sig hævet over loven, hvad enten det er færdselsloven, momsloven eller skatteloven, så er det meget svært at have sympati for dem og meget nemt at forestille sig at de ikke engang bidrager med det de burde ifølge gældende lov.
Så her er mit ændringsforslag:
I stedet for Robin Hood love gør vi alle selvangivelser, offentligt tilgængelige så de fattige ved selvsyn kan se hvor hårdt de rige allerede sidder i det.
Deal ?


Kommentarer (108)