Grønland vil med i klimaaftale - men ikke for enhver pris

Jens B. Frederiksen er klimaminister i Grønlands regering (Demokraterne).

Vi er i Grønland stolte af, at vi allerede i dag har omlagt vores energiproduktion, så hele 60 procent af vores samlede energiforbrug i 2013 vil stamme fra vedvarende energikilder.

Til sammenligning producerer USA mindre end tre procent af den samlede elektricitet med vedvarende energi, mens Danmark producerer næsten 20 procent af dets elektricitet gennem vindenergi. USA, EU og Danmark halter i denne forbindelse langt efter Grønland.

Derfor er vi lidt kede af, at Grønland i visse medier, herunder på ing.dk i to artikler 5. marts, beskrives som et land, der ikke ønsker at leve op til internationale klimakrav . Det er en helt forkert opfattelse. Tværtimod yder vi allerede en stor indsats, og vi ønsker at blive en integreret del af en kommende global klimaaftale, men vi forlanger, at en sådan aftale bliver skruet sammen på en måde, så vi ikke bliver udsat for en uretfærdig og konkurrenceforvridende situation, som tilfældet under det nuværende kvotesystem.

Kvotesystemet er, som det eksisterer i Kyotoprotokollen, ikke et retfærdigt grundlag for regulering af verdens CO2-udledninger. Hvis Grønland og mange andre lande, der ikke havde nævneværdig industriel aktivitet i referenceåret 1990, accepterer en fortsættelse af kvotesystemet, som det har været implementeret under Kyotoprotokollen, vil Grønland komme til at betale massivt for fremtidige aktiviteter i råstofsektoren, mens eksempelvis Danmark - og mange andre allerede industrialiserede lande - blot forpligter sig til at reducere udledningen i allerede eksisterende aktiviteter. Det er konkurrenceforvridende.

Grønland har behov for at skabe vækst gennem råstofudvinding, og som Ingeniørens lederskribent senest rettelig bemærker, er det i hele Rigsfællesskabets interesse, at Grønland eksempelvis udvinder sjældne jordarter til brug i vindmølleindustrien. Det vil nemlig gøre implementeringen af den ambitiøse danske energistrategi mindre afhængig af Kina, som nu sidder tungt på eksporten af disse mineraler.

Som bekendt er det indtil videre mislykkedes for verdenssamfundet at nå frem til en juridisk bindende klimaaftale, der skal afløse Kyotoprotokollen. I øjeblikket arbejder man på at blive enige om en aftale, der skal gælde fra 2020. I perioden fra 2013 til 2020 forventes det, at EU og få andre lande vil indgå en aftale, der i øjeblikket er kendt som Kyotoprotokollens anden periode. Der er her tale om en lille klub af lande, der i fraværet af en ny juridisk bindende aftale for alle lande, skriver individuelle, nationale forpligtigelsesmål ind i de rammer, som allerede i dag udstikkes af Kyotoprotokollen.

Det er i forhold til denne aftale, at Grønland ønsker et såkaldt territorialt forbehold, som fritager os for særlige reduktionsforpligtelser i regi af FN's klimakonvention.

Der skal ikke herske nogen tvivl om, at Grønland ønsker indflydelse, og at vi har visioner på klimaområdet. Ikke mindst fordi konsekvenserne af klimaforandringerne som bekendt opleves allerede nu i det grønlandske samfund.

Vi forholder os ikke afvisende over for et markedsreguleret kvotesystem, men det er i vores interesse, at en sådan kvotemodel bygges på andre arkitektoniske principper end de nuværende. Som et alternativ til kvotesystemet kunne vi sagtens forestille os en model, der baserer sig på en form for carbon-afgift, der kan påføres af de enkelte nationale regeringer under en global klimaftale, eksempelvis i form af en skat på leverancer af fossile brændstoffer.

For Grønland vil en carbon-afgift betyde, at vi kommer til at betale en afgift for råstofudvinding, men det vil andre råstofudvindende lande også. Det er således ikke konkurrenceforvridende på samme måde som de nuværende CO2-kvoter. Grønland er således indstillet på at arbejde hårdt for, at verden får en retfærdig og juridisk bindende klimaaftale, der sikrer en nødvendig nedgang i den globale CO2-udledning.

Kommentarer (5)

Somom det havde nogen somhelst indflydelse på klimaets udvikling om vi sparer på fossiler!

Dels bliver ALLE fossile ressourcer jo alligevel forbrugt, dels er Kinas kulforekomster gigantiske, selv på kort bane er vore besparelser en dråbe i havet.

Vi opnår alene en forringelse af vores konkurrence evne, og en flytning af forbruget til lande der forurener mere end vi. Kyoto har derfor sandsynligvis skadet mere end gavnet.

  • 0
  • 0

Man må nødvendigvis anerkende at den grønlandske regeringsansvarlige for klima rent hypotetisk anerkender behovet for at afgiftbelægge denne verdens stærkt problematiske udledning af CO2. Om en sådan afgiftbelægning vil begrænse det stadigt stigende forbrug af fossile gasser fra landenes konstant stigende behov for industriel vækst er et stort spørgsmål.

Tidligere har den grønlandske toppolitiker ligesom tidligere regeringsansvarlige for området nemlig forfægtet som et uomgængeligt tema at industriel udvikling er helt nødvendig for Grønland - og dermed forøget udledning af CO2.

I forbindelse med det ubetinget største projekt - aluminiumssmelteren Alcoa ved Maniitsoq - har myndighederne tilmed påstået at denne ville nedbringe CO2-udledningen fordi denne skal energiforsynes ved vandkraft og dermed være mere emmissionsbegrænsende end andre aluminiumssmeltere ude i verden der energiforsynes med fossile brænsdstoffer.

Hvad denne argumanteren desværre ikke tager højde for er at de store trasnationale ingen interesse har i at lukke mere forurendene værker ned så længe disse kan bidrage til koncernenes globale indtjening - herunder det ikke uvæsentlige parameter markedsandele og dermed prisansættelse på verdensmarkedet.

Fakta er at sådanne værker vil forøge den grønlandske udledning med mere end det dobbelte ligesom det er et faktum at de store industrilande - eller i hvert tilfælde de globale industrikoncerner som ingen nationer tør modsige - kun har een interesse: nemlig at maksimere profitten således at aktionærernes interesser tilgodeses på kort sigt.
Helt konkret vil bare dette ene kommende industrianlæg bringe Grønland op blandt verdens førende CO2-forurenere målt per capita.

Som en interessant krølle på Grønlands andel i CO2-spillet kan man tilføje at regeringslederen i sin tid glædestrålende kunne meddele sit grønlandske bagland at han havde sikret Grønland frie hænder i spørgsmålet om CO2-udledning.

Ved COP15 havde Kuupik Kleist aftalt med den danske klimaminister Lykke Friis, at Grønland skulle friholdes for en kommende klimaaftale. Efterfølgende måtte de grønlandske myndigheder nødtvungent erkende at aftalen ikke var andet end en hensigtserklæring der faldt sammen med den udeblevne COP15-aftale.

Senere har den siddende regeringsansvarlige - ovennævnte Jens B. Frederiksen - indgået en endnu mere løst forpligtende aftale med den nuværende klimaminister Martin Lidegaard om at Grønland har ret til en industriel udvikling. Men dog uden konkrete og sanktionerbare fritagelser for både nuværende såvel som fremtidige CO2-begrænsninger.

Med venlig hilsen

  • 0
  • 0

Det lader jo til at de har mulighed for at stå udenfor, så de burde følge Canada og skrotte alle disse klimaplaner. Hvorfor vil de med?
De sparede penge kan de jo så bruge på noget der batter, nemlig beskyttelse af miljøet i forbindelse med kommende minedrift.

  • 0
  • 0

Somom det havde nogen somhelst indflydelse på klimaets udvikling om vi sparer på fossiler! Dels bliver ALLE fossile ressourcer jo alligevel forbrugt, dels er Kinas kulforekomster gigantiske, selv på kort bane er vore besparelser en dråbe i havet.

Det er dog noget af det mest uambitiøse og defaitistiske jeg længe har set. Ethvert fremskridt starter netop med det - et skridt. Grønland har de mest fantastiske muligheder for alternativ energi (vandkraft) til at blive energiuafhængige og mindske lokal forurening. Alene den økonomiske uafhængighed er guld værd. Bare at kineserne har jord i hovedet gør jo ikke at andre også skal have det. Selvfølgelig kan Grønland ikke redde verden, men mindre kan gøre det. Man kan jo gå i den rigtige retning og lade være med at gøre ingenting.

  • 0
  • 0

kineserne har jord i hovedet

Michael, vi er da nødt til at forholde os til den Verden vi lever i. Danmark udvinder da også ALT olie vi overhovedet kan presse ud af reservoirerne. Er du uenig i at alle fossile forekomster bliver udvundet, olien sandsynligvis allerede i dette århundrede?

  • 0
  • 0