Fantomskibet kommer FAKTISK ! status indsamling

26. okt 2012 kl. 16.08

Kære venner,

Nu skal jeg ikke foregribe begivenhedernes gang, men det er gået rigtigt, rigtigt godt med indsamlingen.

Der er lige nu 268.000,00 kr at købe skib for ALT iberegnet. Køber vi ikke skib, skal de tilbage til donerne, så vi kan ikke vælge at bruge dem til noget mere fornuftigt. De er låst til skibskøb.

At det er gået så overvældende tror jeg hænger sammen med at det trods alt er et meget rigtigere skib for CS end Elefanten, som var af træ, og bygget for 70 år siden.

Nu snakker vi et fartøj som er en motorkraftig ex SAR alu båd, vedligeholdt som stats skib indtil 2006. Hun ser sexet ud, kan rende som en fregat, og kan stadig slæbe ganske meget. 830 MTU heste har også ret.

Jeg vil kaste nogle tal på bordet efterfølgende. Noget er krystalklart fakta, og andre ting har jeg måttet skønne, med en sikkerhedsmargin. Som med trykbeholdere kører jeg med omkring 150 % af hvad jeg kan forestille mig i disse skøn.

Inden vi tager visdommens og økonomens tunge hornbriller på skal vi lige huske at CS ikke kan betale sig. Det billigste er at lade helt værd med det hele. Så alle beslutninger må altså være drevet af en trang til et mere spændende liv. Skibskøbet, men også CS i sin helhed, kan kun betale sig hvis vi husker at vi gør det hele af kærlighed, ikke grådighed.

Alt i alt haves altså indsamlet pt. 268.000,00 kr. Beløbet stiger fortsat pga. den tid det tager for bankoverførsler.

Det kan deles op således:

78 K fra tidl. indsamling 87 k fra privat doner Jeg har netop mødes med ham i Stockholm. 25 k fra privat doner 20 k fra CSS indsamling fra mange private donorer 20 k fra privat doner, indsat på CSS konto. 30 k fra anden privat doner 8 k fra CS egen konto som er kommet til det, primært fra US.

Man hvad gør vi så ?

Mit forslag er at vi giver sælger 90 k, og lægger resten på en konto i CS. Alle skibsudgifter tages så fra denne. Det er dels nogle startomkostninger, dels skibets faste omkostninger.

Der er en del startudgifter som man ikke skal undervurdere. Jeg har påført det vi ved eller bedste skøn over udgifterne højt sat.

Hjemtur fra Norge, 25 k Indregistrering under Dannebrog, 10 k Grej køb, altså ting der mangler i udrustningen for at sejle, f.eks. søkort, 10 k

Der er også faste månedlige omkostninger:

Kajplads, 1.7 k pr. md Kasko forsikring 1 k pr. md Vedligehold 2 k ( 24 k om året, kan dække en tur på land, maling, andre mindre ting )

––––––––––-

Endelig er der variable omkostninger som er en funktion af brugen. De skal dækkes over CS operationelle budget - men for fuldstændighedens skyld vil jeg notere dem her:

Pr. udsejlet sømil @ 5 kn: 20 ltr fuel pr. time, svarnede til 48 kr pr sømil. En forlægning til Bornholm, 24 timer. 5760 kr ( ændres ikke væsentligt med Sputnik i slæb @ 5 kn )

Pr. udsejlet sømil @ 10 kn: 30 ltr fuel pr. time, svarende til 36 kr. pr sømil. Bedste fart. En forlægning til Bornholm, 12 timer. 4320 kr

Pr. udsejlet sømil @ 18 kn: 166 ltr fuel pr. time svarende til 110 kr. pr. sømil. Højeste fart. En forlægning til Bornholm, 7 timer. 13200 kr

Det sidste er teoretisk. Vi vil aldrig tage hele turen for gasturbinen...

Der er indregnet lubeoil i tallene. Jeg har sat diesel til 12 kr pr. ltr.

Skibes økonomi er kompleks. Under forlægning har man faste udgifter til proviant, hyre ( gratis hos os ) hjælpemotorer der skal køre uanset fart. Men har også for en given maskineffekt en hastighed der er optimal for forbruget, da maskinen og skibets drive train arbejder mest optimalt ved en vis fart. Med en mindre maskine er optimum hastigheden også mindre - hvorfor vi ser at vi faktisk flytter os billigst ved de 10 kn. Hænger vi Sputnik bag på ved 5 kn mærker vi det kun som et mindre forbrug sammenlignet med at begge fartøjer kører.

Ja - det var ikke så tosset at læse maskinmester den gang jeg gjorde mig i den slags...

–––––––––––

Alt i alt kan vi have den sejlklar, under Dannebrog og forsikret ved kaj 10 for medens 125 k. Så er der 143 k tilbage, hvilket kan dække de faste omkostninger hver måned i et år.

Så er restgælden nedbragt til 150.000,00 kr. Skibest værdi er 6 - 800 k, så insolvent er projektet næppe. Vi kan teoretisk set sælge den og indkassere nogle hunderede tusind til klubkassen. Eller give dem med et rigtigt godt afkast til donorerne.

Men mest sandsynligt siden vi ikke er en investeringsforning: Vi kan beholde den hvis vi kan skaffe de ca. 5000 kr pr. md i faste udgifter. plus 5000 kr. i godt 3 år frem.

Pointen her er at CS ikke trues økonomisk af projektet, men faktisk kunne købe den for at få råd til at bygge flere raketter.

Jeg kan have regnet nogle procent til den ene eller den anden side. Men dette er det regnestykke som ligger til grund for at jeg personligt støtter købet af dette skib, og håber i andre vil have det på sammen måde.

Bemærk at jeg slet ikke har opgjort en nytteværdi af skibet - at vi får vores egen base på vandet, at vi kan lave faste antenner, at vi kan bugsere med en effekt svarende til M/V Sontinja der tog 300 ton Illutron til Helsingør med 5 kn.

Mange spørger om vi så ikke vil have Hjortø med mere - her til vil jeg sige at det bestemmer vi bestemt ikke. Vi vil meget gerne have assistance fra Marinehjemmeværnet, og de kan med deres grå skib noget som vi aldrig kan - de har en autoritet på vandet som er eksklusiv for statsskibe.

Jeg håber så at det kan indpasses i de opgaver som Marinehjemmeværnet er sat i verden for at løse, og derfor som i 2010 og 2011 kan indgå i deres øvrige øvelser. Det er luksus at operere med dem, og har vi økonomien til det vil vi også gerne dække deres udgifter, det er klart. Men det nye skib gør at vi kan operere selvstændigt hvis nødvendigt. Hvis vi f.eks. vi skyde i lille skala andet steds end ES D 139, ville jeg mene vi bør kunne operere med eget skib. Men MHV eller det regulære Søværn er ALTID velkommen.

Alt dette er ikke med i regnestykket, men det har stor værdi for CS.

Hermed fakta på bordet.

På denne baggrund skal vi stemme om købet på vores ordinære generalforsamling den 1. november. Jeg krydser fingre for at vi tør tage springet, og mener risikoen som belyst ovenfor har negativt fortegn. Men vi er først og sidst et demokrati, og vi elsker at tænke os godt om.

Peter Madsen

Peter Madsens billede
Peter Madsen
er kunstingeniør og i færd med at bygge en rumraket sammen med en gruppe frivillige i organisationen Copenhagen Suborbitals. Bloggen her beskriver hvordan man bygger en bemandet rumraket.

Kommentarer (78)

Jeg synes dette skib er afgørende for CS' succes så længe CS afhænger af opsendelse fra havet, hvilket de vil være i mange år. Det er godt nok mange penge, men sælger er mere end alm. imødekommende og tilbuddet er et kup.

  • 0
  • 0

Der er ingen som har nævnt at hun måske også kunne indbringe en skilling eller to ved at blive lejet ud når CS ikke benytter hende, er det fordi at tanken ikke har været tænkt eller er det lovgivningen som i praksis gør det umuligt ?

  • 0
  • 0

Man kan kun blive imponeret over hvor godt indsamlingen er gået indtil videre.... for den er jo ikke slut ;)
Jeg håber absolut at i vælger at købe det flotte skib. Og ser frem til at se de i CS farver..

  • 0
  • 0

Skibest værdi er 6 - 800 k, så insolvent er projektet næppe. Vi kan teoretisk set sælge den og indkassere nogle hunderede tusind til klubkassen.

Jeg tror ikke I skal regne med at kunne tjene frygteligt mange penge på handel med skibet.

For år tilbage legede jeg med tanken om at købe et lign. fartøj - det blev også udbudt til 350.000 kr.

Den slags fartøjer er ikke så ualmindelige - det er mere ualmindeligt, at finde en privat køber.

Hvis i mangler netop sådan et skib, er forretningen da også fin nok uden at tænke på gensalgsværdien.

  • 0
  • 0

Ok, jeg bryder med mine principper og indbetaler et beløb på netbank. Det er virkeligt et flot lille skib. Må hun virke som et faseskift på CS

Men orange? Jeg foreslår kroatertern som på Tintin's måneraket. Det smager også lidt af DK med de røde og hvide farver, ik'? Og "Shephard" er vist mere passende.

  • 0
  • 0

Nu er der ingen der ved hvad den skal hedde. Men hvis du det var "major firsts" inden for rumfart - hvilket giver meninge mht. Sputnik...så er Gagarin altså den næste på listen. Så kommer Lenov, første rumvandrer - vi skal langt hen i gemini før US laver nogen "first" og første amerikaner i rummet er altså ikke en "first" for menneskeheden. Det er faktisk ikke mere interessant for verdenshistorien end "hurtigste i Danmark med trillebør" "eller største pizza på horsens egnen..."

Men Apollo 8, se det er noget med kød på. Der rykker US fra russerne så meget at de aldrig her indhentet det. Men kan vi virkelig kalde den "Frank" efter Frank Bormann ?

Men det kan også være noget helt andet...

Jeg er bare GLAD fordi det er gået så godt. Det bliver en revulotion for CS at have eget stort stærkt skib !

Peter Madsen

  • 0
  • 0

For mig har Apollo navnet altid været forbundet med rumfart og ufattelige bedrifter...

En side bemærkning: skibet kan vel også bruges til overnatning for crew, så det må vel kunne spare på hotel regningen når hele holdet er på Bornholm...

Mvh Bjørn

  • 0
  • 0

Det skib må være et drømme-skib for vikingerne (de hard-core søfolk) i CS.
De fortjener nogle bedre forhold, synes jeg.

  • 0
  • 0

Hej Kristian og Peter,

Stort tillykke herfra! - både til CS for jeres fantastiske nyerhvervelse - og til legendariske G. Kuchenbecker, som kommer til fuld ære og værdighed i CS' hænder.

Sidder denne aften og hygger mig med vektor-optegning af skuden og leger med orange farver... Her er et par udkast... ud af mange... http://www.copenhagensuborbita....jpg vonB

Klart den øverste!

De to næste er bestemt frække på papiret - men det kommer nok til at virke en anelse "for meget" i fuld størrelse. Vi har jo set med ambulancer o.l, at, at der ikke skal ret meget orange til, før den bliver MEGET orange.

Erfaringsmæssigt har de stærke orange farver det med at falme hurtigt, og så er det da en fordel at der ikke er alt for meget der skal males om med hyppige mellemrum.

En anden grund til at jeg foretrækker det øverste forslag, er at den relaterer så meget til fartøjets oprindelige DGzRS-design, uden at være det.

Hendes legendariske fortid er der jo så absolut ingen grund til at fornægte.

I DGzRS-regi var dækket grønt og deres store runde emblem med det røde malteserkors prydede den øverste del af førerhuset, på orange baggrund.

Det var bestemt et flot design - i den grad beregnet til at gøre mest muligt opmærksom på sin tilstedeværelse (naturligvis med god grund).

Prøv at male dækket sort i stedet for grønt, og placer jeres sorte CS-emblem på præcis samme måde som DGzRS emblemet var placeret - og bibehold alt det øvrige orange som på den øverste tegning.

https://dl.dropbox.com/u/15271791/CS.jpg

(Emblemet skal sidde på forsiden på styrehuset - det ses kun fra siden, for at vise virkningen på orange baggrund)

Så leverer hun jeres karakteristiske sort/orange CS-stil 100% - samtidig med at hendes oprindelige identitet kommer til fuld ære og værdighed igen, uden at blive forvekslet alt for meget med en redningsbåd.

Med dette design viser I hende al den respekt hun fortjener, og samtidig får I et fartøj der tiltrækker al den opmærksomhed I fortjener - bl.a. også fra de mange DGzRS-fans.

Jeg har i øvrigt kendt og beundret hende siden jeg var dreng, idet vi typisk lagde vores sejlruter forbi Kappel (nord for Schleswig) for at proviantere toldfrit til ferieturene. Vi har både mødt hende i indsejlingen til Schleien og iagttaget hende ved kajen i Madsholm.

Hun fascinerede alle med sit avancerede design, som kombinerede høj fart med sublim sødygtighed, - og der findes nok næppe det vejrlig i Østersøen hun ikke kan klare, udover is.

Hun var en af de første kuttere i verden der kunne plane, og skrogformen er stadig forbillede for mange af de rednings- og lodskuttere der bygges i dag.

Vender man bunden i vejret på hende, rejser hun sig efter sigende op igen på under 5 sekunder, såfremt lugerne er lukket.

Og samtidig var hun jo vildt charmerende med sine kønne linier og sin lille "datter" på ryggen.

(hvor er hun forresten henne - for rampen og agter-porten fungerer vel stadig?)

Datterbåden er designet til at kunne sejle direkte op på agterdækket af sin mor, uden at ødelægge skruen.

Men datterens størrelse, fart og sødygtighed - og ikke mindst charme - har sikkert gjort hende alt for eftertragtet som lystfartøj :-(

Alle SAR-erne fra 19m og 23m klassen er i dag pensionerede, men stort set alle er bevaret på diverse museer, og/eller holdt i live af diverse foreninger - så det er jo helt unikt at I får chancen til at købe en.

En af G. Kuchenbeckers 26m søstre, Adolph Bermpohl, kan købes som model fra Graupner.

Nyd den lige: http://www.youtube.com/watch?v=Kzw9WcsRVyY...

Bare lige for at understrege, at den tøs I lige har scoret der, absolut ikke er nogen fru hvem-som-helst. ;-)

Endnu engang tillykke - og PAS GODT PÅ HENDE!

  • 0
  • 0

Det er godt nok et spændende projekt Peter, og med det regnestykke du ridser op, pga. den fantastiske pris i kan få det til, ser økonomien også overbevisende ud. Og så til de store private donorere: I gør mit lille frosne hjerte varmt, og det er bare overvældende og fantastisk at i støtter op om CS's vision og projekt på den måde. Bravo! Det driver et spyd igennem hjertet på janteloven, hvilket glæder mig overmåde meget.

  • 0
  • 0

Hej,

Jeg synes at jeres "forslag" til navnet "Gagarin" er super godt og står i dyb respekt til menneskets rumfartshistorie, der desværre oftere belønner de amerikanske bedrifter end de russiske bedrifter på denne del af kloden. Man skal altid huske samtiden på det tidspunkt bedriften er gjort, og derfor kan man ikke sammenligne en Apollo 11 med Gagarins opsendelse.

At amerikanerne har overgået russerne efter Apollo-programmet kan diskuteres; men jeg vil mene at de gik hver deres veje. USA gik med Rumfærgen, mens Sovjetunionen satsede på rumstationer. Begge "sejrede" i hver deres område... og nu sejrer Copenhagen Suborbitals.

  • 0
  • 0

Jeg synes det er et rigtig godt skib til CS - men jeg synes også det er et rigtig godt støtteskib til UC3 Nautilus!

Jeg ved at alle øjne er rettet på raketterne, men vi har altså også en ubåd som har et endnu ikke udforsket potentiale for udforskning af hjemmelige farvande.

Et setup med ubåd og "CS Marine One" vil være en havbiologs våde drøm.

Skibet vil kun være en udgift - at værdisætte den til 800 k kr er efter mit bedste skøn urealistisk. Men i denne sammenhæng også fuldstændig ligegyldig. Med dette skib vil CS gå fra badebukser og snorkel til fuld tørdragt med tungtdyk udstyr, fra kineser til dynamit, fra ......

Sikkerhedsgevindsten ved at kunne operer selvstændigt med et rigtigt redningsfartøj til havs er ikke ubetydeligt. Og for den almene befolkning (og myndigheder) være et klart og tydeligt signal om ansvarsbevisthed og vil med sikkerhed holde alle muligheder åbne for positiv stemning og samarbejde.

PS. Med fjernstyret kameradrogner til rådighed vil CS kun mangle et dampluftskib for at beherske alle de elementer en ægte supermagt råder over :-)

  • 0
  • 0

Min begrundelse for Shephard:

Han fløj en suborbital tur - ikke en tur rundt som Gagarin

Turen forgik på en Redstone, altså en videreudviklet V2.

Alan Shephard var amerikaner og altså fra et sted hvor man kan finde mange penge hvis man spiller passende sentimentale akkorder.

Ordet "Shephard" betyder hyrde og det er jo meget passende for et støtteskib. Der er også en hint af noget religiøst over det hvis man er til den slags.

Og så var Alan Shephard min favorit i "The right stuff". Kan I huske scenen hvor de tester hans reflekser?
http://youtu.be/EFv7fORXoaU

  • 0
  • 0

Herr Madsen skrev:

"eller største pizza på horsens egnen..."

Jeg vil gerne foreslå "Io" som navnet på jeres nye skib. Opkaldt efter Jupiter månen "Io":
http://en.wikipedia.org/wiki/Io_%28moon%29

Vel er denne måne langt væk - og forslaget dermed lidt langt ude - men som det kan siges på udendansk: "One hell of a machine". Og det passer jo ret godt på jeres nyeste fangst!

Det er altid en udfordring at navngive den nytilkomne. Nogle gange tager navneforhandlingerne måneder. Andre gange bestemmer fruen alligevel det hele! :o)

  • 0
  • 0

Det var måske også muligt man samlede en masse forslag ind (det sker allerede)... Så kunne man jo afholde en afstemning - evt på CS hjemmeside...

Men i den sidste ende er det jo op til CS.

Jeg håber egentlig bare på de beslutter sig at købe....

Jeg kan på nuværende tidspunkt dog godt li fiorslaget med "Sheppard" - Det er passende på flere måder.

  • 0
  • 0

Herr Madsen skrev: [quote]"eller største pizza på horsens egnen..."

Jeg vil gerne foreslå "Io" som navnet på jeres nye skib. Opkaldt efter Jupiter månen "Io":
http://en.wikipedia.org/wiki/Io_%28moon%29

Vel er denne måne langt væk - og forslaget dermed lidt langt ude - men som det kan siges på udendansk: "One hell of a machine". Og det passer jo ret godt på jeres nyeste fangst!

Det er altid en udfordring at navngive den nytilkomne. Nogle gange tager navneforhandlingerne måneder. Andre gange bestemmer fruen alligevel det hele! :o)[/quote]

Når man nu har kaster vikingetemaet op, så er "Friggjastjarna" det oldnordiske navn for Venus.

  • 0
  • 0

Flotte forslag!
Jeg må dog dele en erfaring der siger at sol og mørkt dæk er en meget ubehagelig blanding. Det bliver let så varmt at man ikke kan røre det - og dermed kan man ikke lige tage sig en slapper på fordækket som vi så sidste sommer. :-)

  • 0
  • 0

Ordet "Shephard" betyder hyrde og det er jo meget passende for et støtteskib.

Men den første amerikaner i rummet hed Shepard.

Som tråden her indikerer, vil dét navn give en masse bøvl med stavningen.

  • 0
  • 0

[quote]Ordet "Shephard" betyder hyrde og det er jo meget passende for et støtteskib.

Men den første amerikaner i rummet hed Shepard.

Som tråden her indikerer, vil dét navn give en masse bøvl med stavningen.
[/quote]

hmm ja det kan godt blive noget rod... mener faktisk også det staves Shepherd (altså "hyrde").. Det er god stadig ikke noget dårligt valg synes jeg...

Men synes det så skal staves "Shepard".

  • 0
  • 0

En ting der undrer mig i regnestykket er, at med bidragene fra private mv. Så kan skibet finansieres i et år iflg. Peters eksempel. Hvad så bagefter? Skibet koster jo stadig 4700,- om måneden at have? Det udgør da en ret substantiel del af cs budget?

Jeg ville elske at cs fik skibet, da det lyder til at kunne løse mange problemer for dem, men jeg kan ikke få økonomien til at hænge sammen, med mindre cs kan skaffe nye donorer til de faste udgifter.

Hvad har jeg overset?

  • 0
  • 0

Man kan mene hvad man vil, men jeg vil helst ikke, at CS inddirekte kan blive associeret med organisationen Sea Shepherd: http://www.seashepherd.org/

Hvis den bliver kommer til at hedde "Shepard" og bliver malet i orange eller lign hvor der også står Copenhagen Suborbitals.. så skal man da være lidt ihærdig hvis man associere det med Sea Shepherd?? Eller er det bare mig...

  • 0
  • 0

Selvfølgelig kommer der flere faste udgifter, men også mange fordele.

Tror godt indtægter fra CSS vil kunne dække den månedlige udgift.

Men vi skal da alle helst gøre hvad vi nu kan for at få flere sponsorere til CS og flere medlemmer af CSS...
Nu er der snart general forsamling i CSS, og der ville det være interesant at finde ud af hvad vi kan gøre for at øge medlemstallet....
Det burde være muligt at få flere medlemmere - de skal bare vide vi (CSS) eksistere.

  • 0
  • 0

Citat:
Tror godt indtægter fra CSS vil kunne dække den månedlige udgift.

Det tror jeg også. Man skal bare huske at vedligehold + afdrag er knap 10k om måneden, svarende til 15% af cs' månedlige indkomst ved 650 medlemmer. Det er alligevel et ret stort indhug i raketbudget (og alle de andre fantastiske ting de laver, ingen nævnt, ingen glemt).

Det jeg gerne vil vide er, om CS bruger 350k på et skib, som ender med at blive en økonomisk hæmsko qua de store udgifter ved at have den liggende og bruge den et par gange om året.
Hvis den koster 56k om året i vedligehold (4700 x 12), så skal man jo lige huske at lægge 28k oveni hver operation, hvis den sejler 2 gange om året.

Mit spørgsmål er altså om cs kan undvære 10k om måneden de næste tre år?

Det har tidligere været nævnt om den evt. Kunne lejes ud, når den ikke var i brug - synes ikke peter eller andre fra cs har svaret på det. Det ville jo være en mulighed for at skrabe nogle af udgifterne ind igen.

  • 0
  • 0

Det har tidligere været nævnt om den evt. Kunne lejes ud, når den ikke var i brug - synes ikke peter eller andre fra cs har svaret på det. Det ville jo være en mulighed for at skrabe nogle af udgifterne ind igen.

Det bør man helt sikkert overveje muligheden for..

så vidt jeg har forstået er det dog også meningen at bruge det mere end et par gange om året... For ja hvis det kun er et par gange om året det skal bruges. Så er det nok lige voldsomt nok at købe...

  • 0
  • 0

Jo mere aktivitet, jo større sandsynlighed for at flere vil støtte projektet. Det har allerede udviklet sig langt væk fra Stående-på-epoxy til flydende-på-vodka, uden at begejstringen er mindsket.

LEAN management vil ikke klart kunne beskrive hvad der foregår her ;)

Med venlig hilsen
Lennart

  • 0
  • 0

Holder vurderingsprisen på 800.000 kr. vand, donerer sælger altså 450.000 kr til CS nærmest ud af egen lomme. Dermed gør vedkommende sig efter min mening fortjent til at få tildelt den endelige stemme omkring navngivning, farvevalg, osv. For min skyld kan han/hun opkalde den efter sin dværghamster eller sin gamle bedstefar. Han vil stadig være en ægte CS helt i mine øjne. CSS burde da oprette en kategori for æresmedlemmer for sådanne fantastisk dedikerede personer. Nicht wahr?

Bortset for det deler jeg øvrige kommentatorers bekymring omkring at påtage sig så stor en fast løbende udgift. Det er et fint skib, ingen tivl om det, men jeg kunne godt tænke mig at vide lidt mere om udviklingen af medlemstallet i CSS. Den skal ikke falde meget før de løbende udgifter udgør en reel hindring for raketbyggeri i et tempo folk har tålmodighed til. Jeg tror i det hele taget CS skal passe på ikke at forvente at medlemmerne kan bevare interessen og entusiasmen ligeså længe som CS kan finde på nye svinkeærinder og nye ting at lege med. Dette skriver jeg absolut ikke for at være kedelig men netop af bekymring for om det endelige mål bliver ved med at være inden for rækkevidde.

  • 0
  • 0

fik at vide der var 0.00 kr at arbejde for de næste seks måneder gik von B og jeg ud og skaffede 60 tusind på hver vores måde. Nu bygger han kapsel derudaf og jeg kan lave TM65 og turbiner for fuld kraft.

Fri mig for den økonomisnak.

Man kan ikke spare sig rig, man skal knokle sig rig. Skulle vi følge mørkemændenes råd skulle vi droppe alt arbejde i 6 md og sidde og trille tommelfingre mens CSS medlemmerne falder fra en for en. Det skal fedt virke.

NEEEEEEJ !!!

Vi skal tage fat, og det har vi gjort. Der er penge i at tage hænderne op af lommen og rykke, der er kun nederlag og konkurs i at trille tommelfingre.

Vi kan, siger og skriver, SAGTENS skaffe 10 k mere om måneden. Det starter først om et år - efter en 2X flyvning den kan rykke langt.

Et halvt års passivitet ville slå os ihjel, i stedet vil TM65 tordne, turbinerne hvine, rumskibene flyve og faldskærmene bære. For vil vil ikke høre på mørkest gamle mænd, vil vil rykke !

Sejren tilhører ham der vil den mest !

Denne havkrydser er simpelthen skøn, smuk og rigtig. Jeg synes vi skal have den bare for den æstetiske værdi...Ret ryggen og vær stolt af det I læsere har gjort de sidste tre dage. Man kan ALT med den slags venner.

Peter Madsen

  • 0
  • 0

jep.. det er netop sådan det skal gøres... godt skrevet min ven...

For mange år siden havde vi en potentiel "hovedsponsor" på besøg, som vi kom en del i uføre med.. Han sagde dog een klog ting. "man skal kun have en del i støtte hver måned, og ikke det hele, for så holder mig sig konstant i gang med alternativer til at skaffe midler"... jeg er enig..
Økonomi skal naturligvis være sund, men en super god økonomi bliver en hvilepude.. Sjovt nok giver svære økonomiske tider sig udtryk ved at det er i denne stund at vi skaffer flest midler og finder på nye metoder... I hvert fald i motor og rumskibsafdelingen...

Al modstand er godt!!! Det skal ses som en mulighed.. omfavn den og gok den i nøden...

Det er dog satans som de 40 cm mindre i diameter giver bøvl... modstand igen.. det er godt..

vonB

  • 0
  • 0

Sådan skal det siges.
Jeg ser hellere CS gå ned med flammende raketter og brølende turbiner, end sagte sygne hen som masser af andre projekter.Skulle det ske at I er ved at knække under de faste udgifter må vi jo gøre et eller andet.DEN TID, DEN SORG.
KEEP UP THE FIGHT

  • 0
  • 0

... er et ord som dækker godt over CS's drømme, før de gjorde dem til virkelighed - hvis man er pessimist.

Det er optimismens galematias som jeg elsker mest af alt i CS, på denne blog og den på wired.

Vi trænger til den.

Når jeg læser om tordnende dysser, hvinende turbiner og smukke havkrydsere, bliver jeg glad. Jeg bliver glad på den der måde som jeg kun kan huske fra min barndom, hvor verden var en bekymringsfri legeplads.

Køb den smukke tøs CS, og lad dette vidunderlige eventyr fortsætte.

Hun hører til hos jer.

  • 0
  • 0

... er et ord som dækker godt over CS's drømme, før de gjorde dem til virkelighed - hvis man er pessimist. Det er optimismens galematias som jeg elsker mest af alt i CS, på denne blog og den på wired. Vi trænger til den.

Præcis det er denne "galematias" der gør det endnu sjovere at følge og støtte CS.

  • 0
  • 0

Vi har begået en hurtig print-selv-plakat til raketmotortesten d. 11. november. I finder den her :
http://raketvenner.dk/wp-conte....pdf

Print den ud i nogle eksemplarer og hæng dem op på jeres lokale bibliotek, i Brugsen, i kantinen, i børnehaven, på Universitetet - og find selv på flere gode steder at sprede det glade budskab.

Husk også stadig at bruge jeres sociale medier til at dele siden :
http://billetto.dk/raketmotort...test

  • og ja, I vil nok høre denne sang nogle gange her i bloggen de næste uger :)

Spørgsmål desangående : salg(at)raketvenner.dk

/Jørgen, CSS

  • 0
  • 0

j Det er dog satans som de 40 cm mindre i diameter giver bøvl... modstand igen.. det er godt..

Logikken siger at man så skal finde en der er 40 cm mindre en Peter :-)

  • 0
  • 0

Jeg finder det logisk at CSS ejer skibet, da de vil betale det. Så kunne CSS også tage del i det sjove, i stedet bare at bløde. Men tag det nu blot som et forsigtigt forslag :)

  • 0
  • 0

j Det er dog satans som de 40 cm mindre i diameter giver bøvl... modstand igen.. det er godt..

Logikken siger at man så skal finde en der er 40 cm mindre en Peter :-)

  • 0
  • 0

Beklager at vi ikke har svaret på den...

Nej, der er desværre ikke planlagt livestream af generalforsamlingen. Af uransagelige årsager har Tycho Brahe Planetariet en elendig internetforbindelse, og så er sådan en generalforsamling jo i øvrigt ikke det mest actionprægede ;)

Læs afgående formands Jens Woeste's årsberetning her :
http://raketvenner.dk/?p=747

  • 0
  • 0

Lave en separat forening, CSM (Copenhagen Suborbital Martime division) som er en fond der ejer og driver det gode skib.Lad der være et medlems kontingent på 100 kr pr måned og giv en garanti for at man som medlem får lov til at arbejde xx antal timer med vedligeholdelse og x antal sejltimer om året.Skriv i fundatsen at alle som har behov for at benytte skibet, kan søge fonden om at benytte det.Fonden leverer skibet med besætning, og kan opkræve betaling for brændstof mm.Lad fonden om at skaffe penge til skibets drift, Det vil ikke tage lang tid før at der er dukket er en flok entusiastiske mennesker der gerne vil yde en indsats op.
Der er jo intet til hinder for at der er medlemmer i fonden fra både CS, UC3, og CSS.
På den måde skal CS og CSS ikke bruge energi og fokus på at drive et skib, men kan koncentrerer sig om deres specialer.

  • 0
  • 0

Du tænker i koncernbaner. Både SKAT og Søfartstyrelsen hader den slags. Hvis du overfører værdier skal de beskattes, og Søfartsstyrelsen vil komme og sige at den ene forening løser en erhversopgave for den anden - og så er det erhverssejlas, og så er der helt andre regler, som er så dyre at indfri at man kun kan betale det, hvis man virkelig er alvorligt erhvervsdrivende.

Det er vi ikke på nogen måde. Vi er fritidsejlere, der bare bruger sejladsen til at løse nogle ret komplicerede opgaver - ligesom sejlsportsfolk i den avancerede ende.

Den omtalte flok af entutiastiske marinefolk er altid velkommen. Vi efterlyste for en otte måneder siden netop den slags guttermænd MK til Nautilus, og de seks mand der kom hænger ved og kommer og arbejder på hende hver onsdag. Man kvalificerer sig ikke primært gennem sit faglige CV, men gennem sin entutiasme, sociale kompetance og evne til samarbejde. Der findes topprofessionelle folk der er drøn irreterende og ødlæggende for det hele, og amatører som er skønne kamerater og kan få alt til at lykkes. Plus alle mellemniveauer.

Vi har lidt den omtalte indeling i CS allerede, da der er en gruppe som laver mange af sejle aktikviterne og som også vedligholder Sputnik. CS driver allerede et operativt skibe, som sejler ganske alvorlige ture igen og igen.

Så dit foreslag er sådan set allerede implementeret.Men bare ikke som udskildelse i "datterselskab" for det hører til i den professionelle verden.

Peter Madsen

  • 0
  • 0

Hej Peter.
Det var nu også mere for at se om der ikke var mulighed for at liste et par ildsjæle frem. Se hvordan det gik med CSS. Det startede med at "blot" skulle skaffe penge til den daglige drift ved et medlems kontingent,og står i dag for at levere live video ,laver arrangementer i forbindelse med jeres test og affyring og forsøger på mange måder at udbrede kendskabet til CS.
Ved en udskillelse fra CS håbede jeg på at den samme udvikling ville ske, nogle nye mennesker fra en helt anden del af Danmark ville dukke op, og tilføre CS endnu mere energi og friske tanker.
Tanken om et skib der kan støtte og muliggøre alle de skøre og skæve tanker, som findes både i UC3 miljøet samt hos CS og CSS, samt andre steder her i landet, skoler og universiteter mm.er kanon.
De findes der ude , ildsjælene.Vi skal blot have den rigtige lokkemad for at lure dem frem og fange dem.8))

  • 0
  • 0

Du får ikke ildsjæle til at gøre et fantasktisk stykke arbejde hvis de også skal betale for at gøre det.

Dem i CS betaler ikke noget for at arbejde, de gør det fordi de bla. har tid, lyst, vil være en del af en større sag og opnå personlig udvikling. Det kaldes bla for ildsjæle.

Dem i CSS betaler for at støtte op om en sag som i deres øjne er en god sag. De har nødvendigvis ikke tiden, evnerne eller er bare engageret i andre projekter. De vil stadig gerne gøre noget for CS. De vælger at betale dem i CS så de kan fortsætte med deres arbejde.

CS og CSS gør nogle vist forskellige ting men de har et fælles mål og kan ikke eksistere uden hinanden.

Det du forslår er at oprette en ny forening CSM hvor medlemmerne skal betale et ret højt kontingent for at få lov til at arbejde på et skib der i det meste af tiden laver alt muligt andet end at hjælpe CS med opsendelser i østersøen for at få lov til at låne det. Der er ikke mange private der har mulighed for både at betale 1200kr om året, ligge fx 4 gratis arbejdstimer en gang om ugen som svare til 208 timer om året som igen svare til 31200kr arbejdskraft af 150kr i timen om året samtidig med at de skal betale for brændstof og andre ting hvis de skal låne skibet. Du skal tænke på at det her er ikke en alm hyggelig lystbåd med en lille fin motor der bruger for 100krs brændsel på en dag men derimod imellem 36 og 110kr per sømil. Det bliver altså meget hurtigt dyrt hvis du skal nogen steder med den båd i privat regi.

Hvis det skal blive til noget med at have en seperat martim afdeling af CS skal den opbygges på samme måde som CS og CSS. Altså nogen der betaler og nogle andre der arbejder. Så hvorfor ikke bare holde det hele i CS og CSS regi? Det er meget lettere.

  • 0
  • 0

Vi kan, siger og skriver, SAGTENS skaffe 10 k mere om måneden. Det starter først om et år - efter en 2X flyvning den kan rykke langt. Peter Madsen

Tak, Peter.
Det var bare det jeg ville vide ;-)
Jeg er ikke i tvivl om, at det forholder sig således, når du siger det.

Det der bekymrede mig var bare, at der ikke rigtig lå en (offentlig) plan for, hvad der skulle ske økonomisk, når året var gået og donationerne var brugt.

Hvis I kan skaffe de ekstra penge, og CS' budget ikke påvirkes af skibskøbet, så er det jo bare "ad sti, af sted" ;-)

  • 0
  • 0

Ja Elias det er 2 forskellige ting de foretager sig, og de er gode til det begge afdelinger. CSS betaler 100 kr om måneden SAMT leverer arbejdskraft til stramning video og sælger pølser og vand, laver plakater, laver PR, hjælper med manpower ved arrangementer, mm. De er ildsjæle.Men hvis vi kan få en anden slags mennesker ind i en maritim støtte afdeling vil det jo bare være endnu mere benzin på det fantastiske bål der hedder CS.Mennesker der tror på at vi kan, mangler bare en legeplads for at være have en undskyldning for at være med til at lege.En andenslags mennesker, der ikke passer ind i CSS eller CS men som gerne vil droppe golfklubben og lege med skibe , udtænke nye løsninger på problemer og generelt have en fed tid sammen med ligestillede.Folk som gerne vil være med til at vedlige holde og sejle med et skib , men som ikke kan engagerer sig marine Hjemmeværnet, på grund at tro, overbevisning eller andet.De som mangler noget at brænde for og som elsker at sejle. Der er allerede en fasttømret stok i CS, den skal blot udvides så det fede skib bliver nok et asset,både økonomisk , PR og for projektet som helhed.Jeg tænker på at fange nogle mennesker som er bedøvende ligeglade med rumfart men som nyder udfordringen ved at drive og bruge et flot og meget specielt skib, ikke kun til mission controll og opsamling af raketter og kapsler men også udvikle UC3 Nautilus og Sputnik.Nogle mennesker der vil lave blogs på maritime sider, skaffe nye støtte kr fra et andet segment end CS og CSS, og måske drive en udvikling inden for det undersøgiske som CS har gjort inden for rumfart.

  • 0
  • 0

[quote]Det er dog satans som de 40 cm mindre i diameter giver bøvl... modstand igen.. det er godt..

Jeg er ikke helt med. Har du fået ny kone?[/quote]
Hæhæ ;-)

  • og som Kristian siger:
omfavn den og gok den i nøden...
  • så skal der jo med en vis hyppighed nye koner til.
  • 0
  • 0

Hej jørgen.

En lille stavefejl

"amatør raketmotor" staves "amatørraketmotor" på dansk. Navneord plus navneord (plus navneord) skrives næsten altid (kender ikke nogen undtagelser) som et ord på dansk. Når du deler det antydes det at "amatør" er tillægsord (amatør, mere amatør, mest amatør - findes ikke men bruges alligevel) ... hvilket jo giver en ganske anden mening.

Pedantrisk måske, men når nu det antyder at raketmotoren er amatør-arbejde i den forkerte mening ... Vi mener jo selv at vi er amatører, der arbejder professionelt.

  • 0
  • 0

Der er mange gode grunde til at kalde et skib for en kvinde.

  1. Styres ofte af en mand
  2. I ubevogtede øjeblikke tager "hun" magten
  3. Tåler ikke overbelastning
  4. Skifter navn, når "hun" skifter ejer
  5. Er i almindelighed dyr at rigge til
  6. Koster mere i underhold end ejeren havde tænkt sig
  7. Kan trække en mand med ned i dybet
  8. Må males og rigges til inden hun går ud
  9. Bliver med årene besværlig og vanskelig at håndtere

Forslag til navn: "Sally" efter Sally Ride. Første kvindelige NASA astronaut i rummet. Hun døde 23. juli i år af kræft 61 år gammel.

  • 0
  • 0

Forslag til navn: "Sally" efter Sally Ride. Første kvindelige NASA astronaut i rummet. Hun døde 23. juli i år af kræft 61 år gammel.

Fantastisk godt forslag - og samtidig meget mundret.

Per Borgen

  • 0
  • 0

Forslag til navn: "Sally" efter Sally Ride. Første kvindelige NASA astronaut i rummet. Hun døde 23. juli i år af kræft 61 år gammel.

Fantastisk godt forslag - og samtidig meget mundret.

Per Borgen

  • 0
  • 0

Nu er det ikke for, at stresse hverken CSS' bestyrelse eller andre der ved noget - men hvad blev udfaldet?

Fortryder lidt at jeg ikke fik tiden til at dukke op.

  • 0
  • 0

Nej, du stresser os ikke :)
Men vi var lidt småstressede til sidst i generalforsamlingen, da folk jo var så dejligt engagerede (og vi havde kampvalg til bestyrelsen!), at vi knap nåede at blive færdige til kl. 19.00, hvor vi havde lovet at være ude.

Referatet er på vej, og vil dumpe ind i en mailbox nær dig i løbet af de næste dage.

Mvh
Jørgen, stolt nyvalgt formand for CSS

  • 0
  • 0

Nej, du stresser os ikke :) Men vi var lidt småstressede til sidst i generalforsamlingen, da folk jo var så dejligt engagerede (og vi havde kampvalg til bestyrelsen!), at vi knap nåede at blive færdige til kl. 19.00, hvor vi havde lovet at være ude. Referatet er på vej, og vil dumpe ind i en mailbox nær dig i løbet af de næste dage. Mvh Jørgen, stolt nyvalgt formand for CSS

Stort tillykke med valget herfra, ser frem til referat fra generalforsamlingen

Mvh. Bill CSS

P.S Stor tak til den afgående formand - Jens Woeste har virkelig udført et godt stykke arbejde for CSS

  • 0
  • 0

Hej Peter.

Er det muligt, du kunne give en oversigt/status på skibs/flåde-projektet?

Hvor havnede vi henne indsamlingsmæssigt?

Hvad forventes den månedelige økonomiske månedelige tomgangsbelastning at blive?

Hvad forventes det at koste at det foreslåede skib deltager i en opsendelse? Denne udgift vil vel forstørre omkostningerne ved en enkelt opsendelse (ikke medregnet mulige besparelser)

Forventes det foreslåede skib at kunne nedbringe andre opsendelsesomkostninger som vi nu har erfaringer med herunder de uventede høje udgifter til MHV uanset deres hjælp har været uvurderlig?

Det er givet at en forlægning til småtest ved Nordsjællands kyster er billigere end en større launch ved Nexøs, men lad os se bort fra dem for nu.

Det er ingangsvinklen givet at skibet kan give en masse muligheder så vi må vel finde en måde at finansiere specielt driften på.

Hilsen
Peter

  • 0
  • 0

Der er toltalt indsamlet 268.000,00 kr låst til brug inden for den maritime del af CS aktiviteter. Det er sket dels gennem den første indsamling til "Elefanten" som vi endte med ikke at købe, og dels i den nye indsamling.

Oprindeligt indsamledes 78.000,00 kr, og denne nyeste indsamling har givet
190.000,00 kr.

Inden i tallene ligger meget store beløb fra enkelt dononer, men også en skov af mindre beløb, som altså sammen giver en stor å.

Umiddelbart er beløbet så stort så der ikke bliver nogen tomgangsbelastning her og nu. Det skyldes at sælger er CS støtte, og kun skal have 90.000,00 kr, mens resten kommer i portioner a 5.000 pr md.

Derved kommer der til at gå henved et år før CS mærker en belastning på det normale budget. Den vil starte med ca. 10.000,00 pr md, og falde til 5.000,00 pr. md efter sidste 5.000,00 kr portion.

Min opfattelse er at skibet vil blive en lige så naturlig del af CS system som HAB og Sputnik. HAB er så absolut en omkostning - den dræner CSS kasse for 15.000,00 om måneden - og vi kunne da bare bygge nede på Illutron. Aligevel opleves det nu efter tre år i bygningen som om at den er en fuldkommen uundværlig del af projektet.

Det kan ikke betale sig at have HAB. Det koster meget mere end at låne værksted på Illutron. Det kommer heller ikke til at kunne betale sig at have skibet, det er meget billigere at låne MHV´s fine 900 klasse og SAR skibet.

Det kan faktisk slet ikke betale sig at have CS.

Man skal se HAB, Sputnik og det nye fartøj som del af af CS. Som en del af det fænomen, at der er nogle læsere her på sitet som synes det er bidragene værd at følge vores bestræbelser inden for raketter og rumfart.

Skibet vil give CS en masse fordele, lige som HAB gør det, men det er helt sikkert dyrere end ikke at have det. Gud ske lov er rigtigt meget af investeringen allerede dækket ind gennem de to indsamlinger.

Mit bedste bud på hvordan vi skal financiere det om et år er at vi skal have CSS til at vokse. Vi har set to udviklinger - dels at dem der er i CSS er blevet mere millitante - dels at medlemstallet ikke stiger mere. Vi har simpelthen fanget alle dem her på sitet, som er vil være med i sådan et projeket. Men CSS og CS kan vokse andre steder i DK og i udlandet.

At øge indtægterne med 10 k / md inden for et år ser jeg ikke som nogen umulig opgave - men vi skal på den og vi skal prikke vores venner og de deres venner på skulderen og høre dem om ikke de kommer ud den 11. november til drønet.

Det er kun 1/7000 del af befolkningen der er i CSS, og det er da næppe alt hvad det kan trække.

Vi skal tage fat og bygge raketter, bruge det nye skib, og gøre det vi gør - så skal det nok lykkes.

Peter Madsen

N.B. Furono har lige tilbudt en AIS A af de gode, så det nye skib kan følges på nettet rundt på havene. Vi skal stadig beslutte os formelt på torsdag før købet, men mon ikke det går?

P.

  • 0
  • 0

Jeg er helt sikker på vi kan finde flere medlemmer til CSS, også dem der skal til at dække skibsomkostninger og mere med forhåbentligt.

Efter generealforsamlingen i CSS er jeg ikke i tvivl om at engagementet er der for at udvide CSS. Det kommer til at kræve en masse fodarbejde og især at vi bliver bedre til at fortælle om CS og CSS.

Det bliver et spændende år er jeg sikker på.

  • 0
  • 0