Doping: Er cykelløb en sport?

24. okt 2012 kl. 07.55

Doping, doping, doping. Det er det første, mange tænker på, når man nævner cykelsport. Men er cykling egentlig en sport?

Den danske Wikipedia definerer sport som "en fysisk aktivitet der udøves under fastsatte regler, således at der kan konkurreres enten individuelt eller holdmæssigt". Jovist, der er da regler i cykelløb, og der helt sikkert også løb, der gennemføres fuldstændigt efter reglerne, så vi kommer nok ikke udenom, at cykelsport er en sport.

Men vi ved jo også, at der snydes i stor stil i de store løb som Tour de France. Svindlen har været så omfattende, at man i perioden med bl.a. Riis og Armstrong nærmest ikke kan tale om en sport, for det blev ikke udøvet under de fastsatte regler.

Men det var fantastisk TV-underholdning!

Jeg holder meget af Tour de France, men for mig er det ikke en sport, for jeg ved godt, at der snydes. For mig er det et TV-drama af næsten episke proportioner. Her er helte og skurke, der er succeser, skandaler, legender, overraskelser, glæde og vrede. Det er "en kunstart, der ... via en skærm fortæller en historie gennem skuespillernes handlinger, bevægelser, kropssprog og tale", præcis som Wikipedia definerer et drama.

Doping har spillet en væsentlig rolle, men det er bare en enkelt ingrediens i et gennemført drama. Bjarne Riis' Tour-sejr er stadig noget af det mest mindeværdige TV, jeg længe har set, ligesom Armstrongs dueller med Jan Ullrich, Joseba Beloki, etc. har fået os til at sidde klinet til skærmen, og dagen efter har vi ivrigt diskuteret kampene i bjergene under frokostpauserne på arbejde.

Jeg var derfor lidt ligeglad, da Riis indrømmede EPO-brug. Dramaet var jo slut for flere år siden. Jeg kan heller ikke hidse mig op over, at Armstrong nu har fået frataget sine Tour-sejre. Han leverede stadig et drama i Frankrig.

Selvfølgelig skal ethvert ansvarligt sportsforbund gøre, hvad de kan for at bekæmpe brud på deres fastsatte regler, og derfor skal man selvfølgelig også jagte fortidens dopingsyndere. Som naturvidenskabsmand holder jeg inderst inde også med de forskere, der knokler i anti-doping agenturernes laboratorier for at afsløre nye dopingmetoder, men de talrige domme og indrømmelser ændrer ikke noget for mig. Tour de France er stadig det drama, jeg vil se i TV.

Skal jeg være helt ærlig, så frygter jeg, at en ren cykelsport er en kedelig sport. Hvis ikke der kommer nærmest overmenneskelige præstationer i bjergene, så forsvinder dramaet.

Så tror jeg faktisk ikke, jeg gider at se det mere.

Klaus Seiersens billede
Klaus Seiersen
er ph.d. i fysik og uddannelsesansvarlig hospitalsfysiker på Kræftafdelingen ved Aarhus Universitetshospital. Han skriver om naturvidenskabens forunderlige verden.

Kommentarer (24)

Tour de France er strategisk godt for DR og TV2.

Det er billigt fjernsyn, om sommeren, midt i afspadsering og ferien.

Og så er det med til at holde egenproduktion-% oppe og genudsendelses-% nede.

Sport er underholdninger.

Hvis alle er dopet - har dopingen ingen effekt og dermed har den ingen værdi.

  • 0
  • 0

... opgav det for over 10 år siden, da snyderiet allerede var helt udbredt. Ikke fordi det er svineri at dope, men fordi vilkårene er ulige for rytterne, og resultatet er blot en meget klar illustration af helt almindelig grådighed for at vinde.

Lance Armstrong's straf vil helt sikkert ikke have nogen effekt overhovedet. Dertil er menneskelig grådighed for stor.

Lad alle dope i stedet for, så vilkårene bliver lige igen, og Tour De France kan blive til en sport igen.

  • 0
  • 0

Mit forslag har latid været at lave det om til Pharma løb og lade de forskellige producenter konkurrere med hver sit super dopede hold. Ville spare en masse penge i kontrol og folk som interesserer sig for den slags ville have direkte adgang til resultater for de enkelte stoffer. Desuden er det jo netop de store medicinal firmaer som har pengene til research og udvikling.

  • 0
  • 0

Ja sikke en forskel hvis de pludselig kører med 5 km/t op ad bjerget i stedet for 6 km/t, så gider jeg i hvert fald heller ikke se det.

  • 0
  • 0

Cykelløb er en højteknologisk konkurrence, hvor der kæmpes på alle mulige andre fronter end kun lige rytterenes naturlige kapaciteter. Dopingforbuddet er bare en arbitrær regl på linje med påbuddet om en bestemt siddestilling eller størelsen på hjulet.

På trods af den danske wikipedias definition på sport, så definerer den også motorsport som "forskellige sports-konkurrencer med brug af motorkøretøjer." Så hvis vi kan accepterer speedway som sportsgren ser jeg heller ingen problemer med fortsat at kalde cykel-konkurrencer for sport selvom man måtte ændre på dopingforbuddet.

  • 0
  • 0

Hvis alle er dopet - har dopingen ingen effekt og dermed har den ingen værdi.

Mon ikke der er forskel på, hvordan de enkelte ryttere har dopet sig? Når man er underlagt så tæt kontrol, må der være nogen, der er mere modige end andre, og der anvendes nok også forskellige præparater. Hvor stor forskellen er, tør jeg dog ikke gætte på.

  • 0
  • 0

Er debatten ikke kørt helt af sporet? Skal Rolling Stones have frataget rettighederne til deres sange fordi de skrev dem under indflydelse a dope? bliver sangene dårligere eller har de konkurreret på ulige vilkår? Flere Københavnske politikere forslår fri hash, de ved formodentlig hvad de snakker om, skal de fratages deres job? Kan Hans Engell redigere en brevkasse i et offentligt medie? han kørte pisse fuld ind i en betonpille. Kan ca 1200 professionelle cykelryttere opretholde en hel doping industri? eller er der bare ikke kontrol og konsekvens i andre sportsgrene? Hvad med match fixing og hooliganisme? gælder rollemodel "rollen" ikke her?

  • 0
  • 0

Som stor cykelfan er mit højeste ønske, at cykling bliver lige så ren som de øvrige sportsgrene. Recepten er nem og billig: Hold op med at teste, hold op med at indrømme, hold op med at snakke. BUM - problem løst! Alt andet er idioti! Med et snuptag kan de være præcis lige så rene som fodboldspillere, håndboldspillere og tennisspillere - og kun en anelse mere snavsede end curlingspillere.

  • 0
  • 0

For mig at se er den udbredte doping i Tour de France et sundhedstegn - for det tyder på, at der ikke er aftalt spil mellem de enkelte cykelhold eller deltagere.
I seksdagsløbene er det som regel de lokale helte der vinder ...

  • 0
  • 0

Pharmakologisk doping og også kirurgisk doping.

Fx kunne man udvikle mere aerodynamiske mennesker, med smallere skuldre og fremskudt brystben for at bryde vinden og med tilpasninger af benlængde for optimalt tråd..

Spøg til side.
Enten skal det være forbudt - altså helt forbudt, og håndhævet forbudt og en velvoksen straf - eller også skal man fjerne alle begrænsninger.

  • 0
  • 0

Det er da fint nok der ryddes op, men det er ikke OK at man fælder ryttere på indicier, når man ikke har kunnet finde noget i hundredevis af blodprøver. Her burde man trække en grænse.
Det er rent hykleri at danske cykelledere med kæmpestore muskler (intet ord om anabolske steroider) på forkert grundlag indklagede Michael Rasmussen - ved at tælle samme forseelse med to gange - så han blev sat på porten uden beviser for misbrug medens han førte Tour de France. Det synes jeg mere lignede misundelse end ønsket om at bekæmpe doping.
At det har været spændende at følge med i både Vueltaen og Touren - i hvert fald i bjergene - er klart, de flade etaper hvor man kører i samlet flok er derimod rent tidsspilde.
Der burde ryddes op i junglen af såkaldte dopingstoffer og der bør indføres bagatelgrænser. De tjener kun til at profilere eks-cykelryttere med manglende succes.

  • 0
  • 0

Michael Rasmussen: Han snød med sine where-abouts. Om Rabobank burde have lavet ham køre- eller gjorde ret i at stoppe ham- tja retssagerne kører endnu.

Ja, der er snyd og doping i cykelsporten (og i andre sportsgrene), men det, der kommer nu er er ældre sager. Jeg bliver ret mavesur, når det danske og BT- igen igen vil stille Bjarne Riis op, Sastre var vist, den "rene vinder" Proudhomme efterlyste.
Nu går TV2 så efter Rolf (der er ren, siger han).

Brian Holm- var vist ikke ren, men ingen løfter et øjenbryn over ham.

Jeg syntes,, Touren var kedelig med Lance, som forudsigelig vinder. Men dengang han tog genvejen over marken: Manden kunne køre på cykel! For seven da!

Jeg sidder klistret til mit tv hvert år under Touren, der er altid små og store dramaer, smukke landskaber, Leth, der fortæller, hvor og hvad man ser i landskabet. (Det tog mig nogen år at vænne mig til Mader og Leth, og Ritter og Rolf).

Ja, jeg bliver skuffet, når dopingdjævlen manes frem, men det er ved at være ude af sporten. (Medmindre man hedder Contador?!).

Min drøm er- engang- at følge Touren rundt.

Mvh
Tine

  • 0
  • 0

alle doper sig, alle ved det, men alligevel bliver folk forarget når en rytter bliver busted. Ham der vinder tour de france var ham der var bedst til at gemme det... Lad dem dog tage alle de kemikalier de kan mase ind i kroppen, så får vi ryttere der kan kører 160 på en cykel. Se det ville være god underholdning!

  • 0
  • 0

Riis snød sig til millioner, men beholdt dem efter dopingindrømmelse. Han beklagede aldrig sine handlinger. Morale: Snyd, indrøm, scor kassen.
Professionelle sportsfolk er rollemodeller for vore børn. Skal de også snart dopes? De har altså et ansvar.
Medier dækker snyderiet. Publikum følger med. Sponsorer forgylder showet. Hele kæden er en del af problemet.
Jeg vil ikke drømme om, at se cykelsport i TV. Jeg vil aldrig sætte mine ben i Saxo bank. Jeg kommer aldrig til at købe en Skoda.

I mine øjne er Graeme Obree, amatøren, der satte timerekord på sin hjemmebyggede cykel, den sidste rene cykelrytter.

  • 0
  • 0

Spørgsmålet bliver stilt som om der aldrig har været snyd i sport, enten bliver spillerne dopet eller betsukket til at tabe, tilmed bliver dommere også bestukket, sådan har det været siden oldtiden i Grækenland hvor en spartaner blev spurgt om hvorfor han ikke tog imod bestikkelse og tabte, han svarede at han så ikke kunne følge sin konge i kamp.

  • 0
  • 0

Der har snydt! Derfor vil jeg ikke eje en Skoda.

Nå! Men så må du jo også lade være med at heppe på Team Sky (Brian Holm), holde op med at se TV2... Og?

Det er så underligt i Danmark: Bjarne Riis er den værste synder af alle, og om han så klædte sig i sæk og aske resten af livet, så er han en SNYDER.

Indse det dog: Der var en periode, hvor den med de bedste læger vandt. Det er der i høj grad gjort op med, men en sportsgren bliver ikke ren fra en dag til en anden. Det kræver et opgør, og folk, der har været med i det, ved sært nok- hvor (cykel-) skoen trykker.
Lige som hackere i gamle dage!

Da Bjarne Riis vandt, kunne man ikke teste for EPO, som man kan nu. Ricco Ricci- der jo kørte som lyn og torden, blev bonnet ved kasse 1, og da han forsøgte på egen hånd- var han ved at slå sig ihjel. Det er trist, men det er en advarsel til unge ryttere.

Noget andet er (har jeg læst mig til for flere år siden), at der i amerikansk college sport var tradition for doping, der blev ikke testet, og hvis du ikke var skarp- mistede du dit sportsstipendie, dvs der var nok en usund tradition overfor doping.

Lidt ligesom de tidligere Østlande, her (USA) gjorde de det dog næsten selv...

Derfor undrer det mig ikke at Armstrong og andre har en helt anden indstilling til doping. End... Nå ja en del europæere, der var naive.

Til et OL, mener jeg en dansk speaker meget harsk kommenterede de kinesiske svømmekvinder, som om de brugte testosteron. Der var ikke et pip ellers!

Ved dette Ol, kunne topryttere roligt ride deres heste i "Roll-kur" fordi, det er uskelneligt fra LDR, medmindre man altså kan se- hestene går med næsen bag lodret, og reagerer dårligt på signalet for tilbagetrædning.

Mindst 4 ryttere (heraf endte to med medaljer) brugte medtoden på opvarmningsbanen, hvor TD burde have grebet ind.

Hvis cykelryttere ikke kan styres, hvordan kan man så regne med at rigtige ryttere kan styres, når det sker for øjnene af officials? Nåeh jo: Det er en dyr sport. Pyt med hestene, de er bare en rekvisit.

Den svenske rytters hest, der blev filmet på opvarmningen med blå tunge (Den er mast ind så blodkredsløbet stopper), slap da uden videre...
"Der var ikke grund til at foretage sig noget" mente både det svenske rideforbund, OL-komitéen og...
At se en stor stærk mand HIVE med AL sin vægt i en blød hestemund er... :-X

Også i hestelandet England!

Næh sport er utilregneligt...

Mvh
Tine

  • 0
  • 0