Lad os håbe på succes
Bare det en dag kommer i civil udgave. Er ved at være træt af mach 0,85 når man skal flyve.
Tirsdag aften bekræftede John P. Haire fra Edwards-basen over for den Britiske avis Daily Mail, at testflyvningen af X-51A Waverider forløb planmæssigt.
Man har endnu ikke oplyst andre detaljer, end at det B-52 bombefly, der skulle løfte eksperimentalflyet til 15 kilometers højde, er vendt tilbage til luftbasen.
Flyets motor er af en såkaldt Scramjet (supersonic combustion ramjet). Kort fortalt betyder det, at motoren udnytter sin egen chokbølge til at skabe kompression, før brændsel tilføres og antændes.
Læs også: Sådan virker en scramjet-motor
I modsætning til en traditionel jetmotor er der altså ikke nogen bevægelige dele i en scramjet. Men for at tændingen kan ske, skal en scramjet altså først bringes op i høj hastighed.
Det er tredje gang at X-51A er blevet testet, og som de andre gange skete det ske ved, at flyet frigjordes fra et B-52 bombefly i cirka 15 kilometers højde. Herefter skal flyet angiveligt have faldet i cirka fire sekunder, hvorefter en raketmotor antændtes og bragte flyet op på Mach 4,5. Først derefter startede flyets scramjet og bragte flyet op på en fart af Mach 6 (ca. 6.500 km/h) og en højde på 21,3 kilometer over havets overflade. Her skal det gerne have fløjet i fem minutter før det efter planen styrtede styrtet i havet.
Testen i går sker to år efter den første testflyvning, hvor flyet nåede at flyve 143 sekunder, før det som planlagt styrtede i havet. Et år efter gik alt galt, og Waveriders motor lukkede ned før den skulle. Men i går har Waverider eftersigende været ude på en fem minutters lang testtur.
Drømmen om et fly, som kan flyve langt hurtigere end traditionelle fly har længe været et brændende ønske hos det amerikanske militær. Det har tidligere været fremme, at man ønsker at kunne ramme ethvert mål på planeten inden for en time, og dertil har man brug for et ekstremt hurtigt fremdriftystem. I dag er det kun de interkontinentale ballistiske missiler, som er i stand til at opnå så stor en hastighed.
Det er endnu uvist, hvornår yderligere detaljer om flyvningen vil offentliggøres.
Bare det en dag kommer i civil udgave. Er ved at være træt af mach 0,85 når man skal flyve.
Selvfølgelig. Særligt hvis det fly kommer i en passagerudgave. Det vil være grænseoverskridende. Men det vil G-belastningen for passagererne også. Og den lavere komfort. Og prisen. Og hvis der ikke kommer lige så hyppige afgange, som i dag, kan det næsten være det samme. Man oplevede det med Concorden. I starten var bagagehåndteringen ind og ud af flyet umådelig træg, og kunderne spildte næsten den tid, de havde vundet ved at flyve mach 2.
Ja nu var det bare fremtidsmusik jeg mente. Ikke så konservativ. Man har vel lov til at drømme ;-)
Til den tid har man sikkert noget andet end en raketmotor, til at få den op på mach 4, så den kan tænde. Så skulle g påvirkningen ikke være noget problem.
Ja, det er fremtidsmusik - men jeg ønsker det også. Og det skal nok komme en dag, til rimelige priser. Spørgsmålet er bare hvornår.
Ja, det er fremtidsmusik - men jeg ønsker det også. Og det skal nok komme en dag, til rimelige priser. Spørgsmålet er bare hvornår.
Den fejlede igen http://security.blogs.cnn.com/2012/08/15/a...

Kommentarer (5)