Vedligehold af oliens giganter: Her er tid virkelig penge

Nye olie- og gasfelter har gjort Maersk Drillings borerigge historisk efterspurgte. Danskerne bygger nye rigge for milliarder for at følge med, og samtidig skal nuværende rigge vedligeholdes og opdateres. Det er et arbejde, der kræver årelang planlægning og koster millioner af kroner.

De siger, der lugter af fisk i Esbjerg. Men ikke på Tampenkaj 1. Her er det i stedet lugten af døde muslinger, som river i næsen.

Kilden finder vi tætpakket på stålbenene under boreriggen Maersk Resolve, der ligger til kaj i Esbjerg. Godt og vel 30 meter af de 146 meter høje ben er som tapetseret med muslinger efter flere måneders nedsænkning i havet ud for Holland, hvor riggen har boret for det franske energiselskab Total.

»Riggens ben fungerer i praksis som et rev, når de er nedsænket i havet. Det tiltrækker både fisk og så de muslinger, du kan se. Vi ser det tit, når vi er nede med kameraer. Det er faktisk ret imponerende.«

Læs også: Galleri: Kom med boreriggen på værksted

Ordene flyder som olie fra en frisk brønd, når Frederik Smidth fortæller. Han er - også med egne ord - en mand, der snakker meget, og som teknisk chef i Maersk Drilling er her noget, han virkelig kan fortælle om.

Designet til Nordsøen

Maersk Resolve er en af fire relativt nye borerigge i Maersk-flåden. De er bygget i Singapore i 2008 og 2009 og er specielt designet til livet i Nordsøen, hvor de kan operere på op til 100 meter vand og i 17 meter høje bølger. I øjeblikket er riggen dog slæbt i havn i Esbjerg for at få udskiftet de fleksible kabelkæder, der samler alle olieførende ledninger og rørføringer fra riggen og op i selve boretårnet.

»Kabelkæderne er avancerede, men var ikke gode nok og skal udskiftes. Det er selvfølgelig en lidt træls oplevelse, men samtidig laver vi et mindre vedligehold, når vi nu er i havn. Arbejdet er planlagt til at vare 42 dage, men vi håber, at vi kan gøre det på 34,« fortæller Frederik Smidth.

Der er en god og meget kontant grund til, at Frederik Smidth ikke ligefrem jubler over udskiftningen af kabelkæderne. Det er hamrende dyrt at holde riggen fra at gøre det, den er skabt til, nemlig at bore ned til cirka 9.000 meters dybde. Under det månedlange besøg kommer det til at koste Maersk Drilling i omegnen af en million kroner om dagen alene i tabt indtjening at have riggen i havn. Hertil kommer selve udgiften til ombygningen og vedligeholdet, der vil løbe op i 40-50 millioner kroner.

Afgørende ikke at spilde tiden

»Taxameteret ruller virkelig, når vi er i havn, og derfor er det helt afgørende, at vi ikke spilder tiden,« forklarer Frederik Smidth, der er øverste ansvarlig for det, han betegner som olie- og gasbranchens svar på et pitstop i Formel 1. Hvert vedligehold er planlagt halvandet år i forvejen, og for projektlederen er der tale om to år, fra de første overvejelser er i gang.

Teknikerne holder til langt fra det våde Esbjerg i Kongens Lyngby ved København, hvor Frederik Smidth er chef for cirka 140 mand. Cirka 80 er ingeniører. Selve projektafdelingen ved ombygningen af Maersk Resolve udgøres af 10 mand, som samtidig låner specialister fra andre afdelinger. I alt er 30-40 mand tilknyttet i perioder plus besætningen på riggen, der også er omkring 40 mand.

»Vi forsøger at samle eftersyn og løbende opgaver til, at vi kan komme i havn cirka mellem hvert femte og tiende år. Det er både mere besværligt at udføre arbejdet offshore, og så koster det i runde tal tre gange så meget at lave opgaverne offshore som onshore. Der skal med andre ord være tunge overvejelser bag, at vi udfører opgaverne til havs, men det sker da indimellem,« fortæller Frederik Smidth.

Vi bevæger os rundt på riggen til den knasende lyd af muslingeskaller under skosålerne. Regnen siler ned fra betongrå skyer og gennemvæder alt, som ikke er inden døre. I boretårnet er en leverandør ved at installere ny software i kontrolrummet, mens medarbejdere udenfor er ved at testet trykket på det, man kalder en blowout preventer eller bare en BOP. Det giver en høj pivetone, mens BOP'en bliver testet. Den skal kunne lukke ned for brønden og med hydrostatisk tryk holde olien fra undergrunden tilbage i tilfælde af uheld.

En industri med tryk på

Men det langt fra kun i undergrunden, der er tryk på. Det gælder i stort set hele olie- og gasindustrien, og det mærker man tydeligt hos Maersk Drilling. I 2011 bestilte selskabet seks nye borerigge til en værdi af 3,9 milliarder USD svarende til ca. 23 milliarder kroner. Det var fordelt på to såkaldte ultra harsh jack-up-rigge, der skal leveres i 2014, samt fire boreskibe til ultra dybt vand. De leveres i 2013 og 2014.

»Aktiviteten har varieret meget gennem årene, så træerne vokser ikke ind i himmelen. Men det er klart, at markedet i øjeblikket er ret gunstigt. Det ser ud til at fortsætte i de kommende år, og der er store vækstmuligheder for os,« konstaterer Frederik Smidth.

Det er nye olie- og gasfund på det globale marked, der har sat gang i en voldsom efterspørgsel på borerigge. Maersk Drilling kunne i 2011 mønstre en kontraktdækning på 97,9 procent for sine 26 rigge, og meget tyder på, det vil fortsætte. Ifølge koncern-regnskabet forventer Maersk Drilling i år at have 100 procent kontraktdækning på sine rigge til dybt vand og det, man kalder midwater. Jack-ups - altså flydende mobile rigge, der ved hjælp af ben kan hæve sig over havbunden - som Maersk Resolve vil ligge på 97 procent.

Især Norge udgør et stadigt vigtigere marked for Drilling, og nye rigge aftages stort set, før de er bygget. 31. maj annoncerede Maersk Drilling således, at Statoil havde chartret en helt ny jack-up-rig til udbygning af Dagny- og Eirin-felterne. Det var danskernes tredje nybygning bestilt til det norske marked på 16 måneder og Maersk Drillings syvende nybygning i ordre. Riggen vil koste 3,8 milliarder kroner og bygges af Keppel Fels i Singapore, hvor også Maersk Resolve er konstrueret i 2009.

»Norge er vores vigtigste marked, og det bliver kun vigtigere i de kommende år. De har virkelig fået travlt deroppe. Men det giver også os en række fordele, når vi bygger riggene, blandt andet fordi ingeniør- og konstruktionsarbejdet er nemmere, når du har grunddesignet på plads og kan bygge en serie af rigge,« forklarer Frederik Smidth.

En moderne flåde

Maersk Drilling bryster sig i forvejen af at operere verdens mest moderne flåde af rigge. Maersk Resolve er bygget i 2009, og fokus ligger på løbende teknologisk udvikling. Ikke mindst når riggene kommer til havn for at få opdateringer.

Ifølge Frederik Smidth handler det først og fremmest om at udvikle stadigt mere automatiserede løsninger, så riggen kan arbejde så effektivt som overhovedet muligt. Maersk Resolve er, ifølge Maersk-chefen, allerede blandt en lille gruppe af 15-20 topmoderne rigge ud af 700 på verdensplan, men der er alligevel plads til forbedring.

»Processerne på riggen skal hele tiden gøre mere effektive og mere sikre. Det er det, vi kan og skal differentiere os på over for konkurrenterne. Et rigtig godt og erfarent borehold kan gøre tingene hurtigere end maskinerne, men de kan ikke gøre det hurtigt lige så mange gange og med så få fejl. Derfor er det den vej, udviklingen går teknologisk set, og hvis vi kan automatisere en proces, gør vi det,« lyder det fra Frederik Smidth.

Pres på i havnen

Efterspørgslen på Maersk Resolve og de andre rigge sætter også pres på arbejderne på havnen i Esbjerg. Gennem måneder har teknisk afdeling arbejdet med først at finde ud af, hvad der skal laves på riggen, udarbejde grovbudgetter, kontrakter med underleverandører og få godkendt oplæg til vedligeholdet fra ledelsen.

Det er store tal, der er på spil, og underleverandørernes underleverandører skal i bogstaveligste forstand stå klar fra det sekund, riggen med 45 centimeter i minuttet rejser sig fra vandoverfladen i havnen efter at være slæbt ind.

Ifølge Frederik Smidth er markedet for vedligehold i den her størrelse globalt og i sin natur derfor blottet for nationale følelser. At Maersk Resolve kom til Esbjerg fra Holland havde med andre ord intet med Dannebrog at gøre, men var udelukkende begrundet i, at de lokale virksomheder har forstået, at tid virkelig er penge, når det kommer til havneophold for olierigge. Taxameteret kan til tider nå op på 400 millioner kroner for et ophold - det er f.eks. forventningen, når den noget større rig Maersk Giant lidt senere på året skal i havn til en større gennemgang.

»Der er som sådan ingen forskel på arbejdet, om vi lægger til i Norge, i Den Mexicanske Golf, Kazakhstan eller som nu i Esbjerg. Det handler om pålideligheden blandt underleverandørerne, og den er høj her i byen. Og selv om virksomhederne forstår at tage sig betalt for at møde op søndag aften, så kan vi regne med dem, og det er i høj grad et afgørende konkurrenceparameter i den her industri. Vi tager ikke til Esbjerg eller Hirtshals for vores blå øjnes skyld,« fortæller Frederik Smidth.

Rigge afløser kuttere

Trods den heftige sommerregn kan man se ud over det meste af havnen i Esbjerg fra boretårnet på Maersk Resolve. Tre jack-up-rigge ligger ved havneanlæggene, men kun Maersk Resolve er på danske hænder. De andre er fra USA.

Vedligehold af oliebranchens enorme stålbamser er med andre ord blevet en særdeles vigtig industri for en by, der lider under udflytning og et lidet flatterende udkants-stempel. Eller som udtrykt af en taxachauffør fra Esbjerg Taxa, mens Maersk Resolve omgivet af kraner og våde mænd i orange arbejdstøj langsomt bliver mindre og mindre i Mercedesens sidespejl:

»Engang lugtede Esbjerg af fisk. Og med flere hundrede fiskekuttere liggende i havnen var det ikke bare noget, som rapkæftede københavnere på lynvisit fandt på. Men det var en herlig lugt, for det var en lugt af indtægter til byen.«

Nu er kutterne væk, og det samme er lugten af fisk. Til gengæld er her en lugt af døde muslinger. Og den er også herlig.

Kommentarer (6)

Hvor er dokumentationen for at Esbjerg lider under udflytning? Så vidt jeg kan se af Esbjerg Kommunes egen befolkningsprognose, så vil indbyggertallet i Esbjerg Kommune være status quo i 2027 uden at have varieret med mere end nogle få hundrede i mellemliggende år. Dette gælder også i fordeling på hhv. børn/arbejdsdygtig alder/pensionister.

http://www.esbjergkommune.dk/om-kommunen/t...

  • 0
  • 0

Hvor er dokumentationen for at Esbjerg lider under udflytning?

Ditto, det kunne jeg også gerne se dokumenteret, hvad er det man tænker på?
Og frasen om at Esbjerg indgår i det omtalte Udkantsdanmark, holder jo heller ikke. Det er som at Københavnere tror og mener, at alt vest for Valby bakke er Udkantsdanmark, når lige man undtager Århus området. Men der er en officiel liste med Udkantsdanmark kommuner, og deri findes Esbjerg ikke, men det fatter Københavnere jo ikke.
Når vi nu er ved det, så opfattes København herovre som Udkantsdanmark, den ligger simpelthen alt for langt væk fra realiternes verden.

  • 0
  • 0

Hvis du vil have fiskelugt i Esbjerg skal du ind i en fiskeforretning.

S.v.j.h. er såvel konsumfiskeriet som industrifiskeriet ude af byen.

Benny

  • 0
  • 0

Måske er det Slagelse de gode københavnere forveksler det med.
Det er da udkantsdanmark.... :-)

Underligt at vi i DK ikke for længe siden har spottet denne store mulighed for at sætte folk i arbejde.

Mvh.

  • 0
  • 0

Hvis vi havde gearet vores forskning og uddannelse i retning af olie, havde vi kunnet skaffe flere jobs og indtjening end (nu sørgelige) Vestas og alskens biogas og bølgenergi og hæve-sænke-landskaber (til energilagring).

  • 0
  • 0

Olien er begrænset ressurce, så er sprøgsmål om tid før den er tom...
Esbjerg er idag status:
999 har lukket mere eller mindre...
HjemIs lukket
Vestfrost outsources til "Kina"...
Danishcrown er lukket...

Mange af de ting, som har bygget Esbjerg op er lukket igen.
Handlen med England er nok heller ikke så stor mere.
osv...
Faktum er også Vejle med opland er lige så stor, som Esbjerg By...
udkantsDanmark er ingen, som vil være del af ordet Udkant, men hvor midten af Danmark når andet er udkant ??
Den gamle vestjernbane er lukket...
Den går på skrå igennem Jylland fra Esbjerg til Viborg eller noget i den stil.

  • 0
  • 0