Træpiller kræver få ændringer af kraftværker

Kraftværkernes eksisterende brændere bliver mere fleksible, hvis de modificeres, så de også kan brænde træstøv.

Forsøg gennem flere år på Studstrupværket og Avedøreværkets blok 2 har klædt Dong Energy på til de tekniske udfordringer, som en konvertering fra kul til træpiller vil byde på. Det handler om brænderdesign, formaling af træpillerne, samt hvordan man passiviserer de korrosive forbindelser i pillerne, forklarer programchef i Dong Energys Thermal Power Jesper Staal:

»Forsøg har dokumenteret, at de eksisterende brændere godt kan modificeres til at brænde såvel kulstøv som træstøv, som har forskellige forbrændingsegenskaber. Dermed øger vi værkernes brændselsfleksibilitet og bibeholder muligheden for at blive ved med at fyre med kul,« siger han.

Også kulmøllerne har Dong Energy kørt forsøg med. Problemet er, at der skal mere træ- end kulstøv igennem, fordi brændværdien er lavere, samtidig med at træstøv er grovere end kulstøv. Men ved hjælp af en række særlige indbyggede skørter i kulmøllerne har det været muligt at hæve strømningshastigheden i møllen:

»Når man maler kul til støv, skal møllerne samtidig tørre kullene. Træpillerne skal ikke i samme omfang tørre, og blandt andet derfor kan vi faktisk opnå at male en større mængde træstøv uden problemer,« siger Jesper Staal.

Endelig er der så træpillernes indhold af de stærkt korrosive alkali-forbindelser, som gerne vil angribe stålet i kedlerne - og som især er aggressivt i moderne værker, hvor man kører 'superkritisk' - altså ved højt tryk og ved høje temperaturer. Også her har Dong Energy fundet en løsning:

»På Avedøre 2, hvor vi også fyrer med træpiller, blæser vi et lille volumen kulaske ind i kedlen. Asken passiviserer alkali-forbindelserne, samtidig med at den hæver smeltepunktet for de mineralstoffer, der findes i træet. Herved nedsættes slaggedannelse i kedlen væsentligt,« forklarer han.

Samtidig har det vist sig, at aske-tilsætningen forbedrer levetiden for værkets katalysator.

En anden stor forskel på kul og træpiller er opbevaring af brændslet. Træpiller skal overdækkes, hvor kulbunkerne lå udendørs, så en konvertering medfører også nye lagerfaciliteter - konkret en 100.000 ton ny silo på Studstrupværket og på Skærbækværket. Siloerne udstyres med omfattende branddetekterings og -bekæmpelsesudstyr.

Kommentarer (0)