Total kæmper stadig med Elgin-gaslækage

Det franske olieselskab Total må fortsat pumpe mudder ned i brønden i Elgin-feltet i Nordsøen. Det tyder på, at der ikke er kontrol med trykket, mener norsk ekspert.

Tilsyneladende er Elgin-lækagen et overstået kapitel. Men noget tyder på, at det er en sandhed med modifikationer.

  1. maj meddelte det franske energiselskab Total, at man havde stoppet en lækage af højeksplosiv gas fra Elgin-platformen i den britiske del af Nordsøen. Her var der siden den 25. marts sivet op til 200.000 kubikmeter naturgas ud i omgivelserne, og 238 medarbejdere på Elgin var evakueret.

Den 3. august skriver Total i en statusmeddelelse, at man arbejder på at gøre klar til at cementere brønden. Gaslækagen er stoppet, men kun fordi der hele tiden pumpes tungt boremudder ned i brønden for at sikre et hydrostatisk modtryk - en flydende prop af tungt mudder, der holder gassen nede i undergrunden.

Men ifølge meddelelser fra både Total og det britiske ministerium for energi og klimaforandringer, DECC, siver mudder ud i havet fra brønden. Hvor meget, der er tale om, bliver dog ikke nævnt.

Udsivningen bekymrer en af de førende norske eksperter i oliebrønde. Han mener, at bruddene på de to sikkerhedsbarrierer, der førte til gaslækagen i første omgang, kan føre til, at tryk fra undergrunden forplanter sig i de ydre foringsrør.

»Det kan føre til en underjordisk udblæsning. Her ser det ud til at lækagen er over havoverfladen,« siger Thorleif Lager fra Acona til Teknisk Ukeblad.

Frederik Smidth, teknisk chef i Maersk Drilling, er knap så bekymret, selvom han understreger, at han ikke kender til detaljerne.

»Det er klart, at der ikke skal være store udslip, men at der kan sive lidt mudder ud til havbunden i forbindelse med en operation af denne særlige karakter er ikke nødvendigvis alarmerende. Men det kommer helt an på mængderne af udslippet,« siger Frederik Smidth.

Han pointerer, at det kan tage lang tid, før brønden er helt lukket ned, og alle tiltag for at stabilisere brønden er implementeret. Total og ECC oplyser, at det vil ske i midten af september, hvor Total forventes at lukke og slukke for Elgins G4-brønd.

DECC skriver i en meddelelse 3. august, at der under hele episoden på Elgin er sluppet 3.096 ton gas og 3.076 ton kondensat ud i omgivelserne.

Den primære del af kondensatet fordampende stort med det samme efter lækagen fra platformen, mens resten faldt ned i vandet fra platformen og dannede lag på havoverfalden. Det blev opløst efter få dage.

Ministeriet betegner derfor de miljømæssige konsekvenser af Elgin som minimale, men påpeger, at man stadig følger udviklingen på Elgin-feltet.

Kommentarer (1)

Naturgas er ikke høj eksplosivt. Det vil kræve at trykbølgen passere gassen med overlydshastighed i spændet 3-9 km/s.

  • 0
  • 0