Enig: Luften mellem hænderne opvarmes, og stiger derfor op. Ny køligere luft suges ind asymmetrisk fordi fingerne peger i samme retning, ergo rotation i luften som trækker skiven med.
Lars :)
Spørg Læserne: Hvorfor roterer papirskiven?
Scientariet har modtaget følgende fra Gert Poulsen:
DEN ROTERENDE PAPIRSKIVE
Hvis I ikke kender forsøget, må jeg hellere beskrive det her:
Værktøj:
- Ølglas, tomt (evt. et vandglas)
- Saks
- Blyant
Materialer:
- Viskelæder
- Knappenål
- Papir (f.eks. 80 g kopipapir)
Forsøgsopstillingen er vist på disse fotos:




Knappenålen stikkes igennem viskelæderet.
Bemærk: Der må ikke anvendes en passer til cirklen - brug glasset.
Buk papirskiven for at finde centrum - placér papirskiven i balance på knappenålens spids.
Når hænderne placeres som vist på billedet, begynder papirskiven at rotere i fingerspidsernes retning - HVORFOR???
Mvh
'Den gamle ingeniør'
Vi lægger mysteriet om den roterende papirskive ud til jer læsere - giv dit bud i debatten nedenfor.
Dokumentation
Læs også
Re: Luften opvarmes?
- 0
- 0
Jordensrotation
Under nålen roterer jorden. Papiret bliver ikke påvirket af denne rotation fordi nålen ikke yder nok friktion til at papiret roterer med.
På polerne er denne effekt størst, mens den på ækvator ikke eksisterer.
Det hedder "Corioliskraften".
Det er mit bud :)
- 0
- 0
Helt klart varme
Man kan lave noget lignende, og sætte på en varm radiator, så roterer det også lystigt.
Det er vigtigt at papiret er foldet, så der lidt fortskel på fladerne, der roterer.
Coriolis-effekten påvirker på en noget større skala, fx er det mytologisk at vand render ud af vaskens afløb forskelligt på den sydlige og nordlige halvkugle. Det afhænger af afløbets og vask/badekarrets form, vand er som regel turbulent/kaotisk. Turbulens er i vand noget relativt kompliceret.
Jeg har sådan en lysestage, der giver lyd fordi, et lidt ujævnt "tag" roterer. De var ret almindelige for en 50 år siden, med små englebasser, der dinger på nogen klokkeformede messingdimser.
Min er nu fra "Tiger" og med hjerter.
Mvh
Tine
- 0
- 0
Re: Jordensrotation
Det er ikke corioliseffekten - skiven drejer i fingerspidserne retning , uanset om du bruger venstre- eller højrehænderne.
Prøv legen -sammen med din kone eller en anden person.
Men corioliseffekten er et spændende emne.
- 0
- 0
Re: Jordensrotation
Oops - jeg havde ikke set at du hed Tine
- 0
- 0
Re: Jordensrotation
"Når hænderne placeres som vist på billedet, begynder papirskiven at rotere i fingerspidsernes retning"
Sådan som jeg læser ovenstående, så roterer papiret hver sin vej, når hænderne sættes omvendt. Dette kan i hvert fald ikke tilskrives jordens rotation. Men det kan godt være, at jeg har misforstået det skrevne. Jeg må hellere lige lave en forsøgsopstilling.
- 0
- 0
For langsom
Jeg blev lige slået med 4 minutter der ... Øv
- 0
- 0
Re: Jordensrotation
Hvis det var jorden rotation, hvad skal man så med hænderne? Så burde den jo køre alligevel, en perpetum moblie ;)
- 0
- 0
Re: Jordensrotation
Jeg havde ikke set hans hænder. Men prøv uden hænderne over længere tid roterer den så ikke alligevel. Mit bud ville være at den stadig roterede.
- 0
- 0
Andre maskiner
Lidt i samme skuffe:
Paper heat engine:
http://www.youtube.com/watch?v=auQjZwkia00
My Rotating Puskas engine:
http://www.youtube.com/watch?v=m3Wg68Uv5qs
- 0
- 0
Måske sådan?
Hænderne varmer luften der stiger opad.
Luften suges ind i bunden ved åbninger mellem håndled og fingerspidser.
Tommelfingrene danner en skrå linie der får den opadstigende luft til at rotere svagt i spidserne retning.
Skiven der er gnidningsløst ophængt roterer med luften.
- 0
- 0
Coriolis kraften
Det har desværre på ingen måde noget med coriolis kraften at gøre. Denne kraft er en fiktiv kraft, som beskriver det der sker når man observerer fx en bold der kastes mens man selv står på en roterende skive (eller i vores tilfælde en klode). Der kan læses mere her: http://en.wikipedia.org/wiki/Coriolis_effect
Jeg hælder klart til at opsætningen med hænder skaber varm luft der pga. hændernes udformning i forsøgsopstillingen skaber en luftstrøm.
Hvad jeg til gengæld hæfter mig ved er at det ikke virker hvis man bruger en passer:-)
- 0
- 0
Er det nu også varme?
Der er adskillige videoer af folk der gør dette med "chi hjulet" under glasskåle.
Se fx http://www.youtube.com/watch?v=GKzSEJ4BDZo
Kan man virkelig varme glasset så meget op på den afstand hans hænder er?
Mit bud er statisk elektricitet. Jeg har dog ingen anelse om hvordan det har det med glas..
- 0
- 0
Re: Helt klart varme
Turbulens er i vand noget relativt kompliceret.
Tak fordi du øser ud af din enorme viden!
- 0
- 0
Varme
Der kommer velsagtens mere "strålevarme" fra håndfladerne end fra fingerspidserne....
Taler vi mon samme effekt som de små roterende dimser, man en gang kunne få til at stille i vinduet, med et par tynde plader inde i en glasbeholder, der var sorte på den ene side og hvide på den anden, og roterede når solen skinnede på dem?
- 0
- 0
Se denne video
Se denne video :
http://www.youtube.com/watch?v=eX23ePWpiT8...
- 0
- 0
Re: Helt klart varme
Tak fordi du øser ud af din enorme viden!
Tak fordi du øser ud af din venlige og anerkendende måde at møde andre på mennesker. Man får pisse meget lyst til at kommenterer efter sådan en kommentar.
Du må være meget vis, vi kommer ihvertfald dybere ind i det det handler om, når man sådan fokusere på emnet.......
Jeg havde ikke set hans hænder. Men prøv uden hænderne over længere tid roterer den så ikke alligevel. Mit bud ville være at den stadig roterede.
Jooo måske, men hvorfor rotere den så hurtigere med hænderne?
Hvad nu hvis det er chi-energi? (skæbnesymfonien spiller her)
- 0
- 0
Re: Helt klart varme
Selv tak!
Du kan måske benytte lejligheden til at øse ud af din egen enorme viden, om emnet?!
Jeg går udfra at folk, der spørger ikke er ingeniører, videnskabsfolk mm. Da jeg HAR set folk tror, corioliskraften faktisk betyder noget for vandets vej ud af afløbet, hvad den ikke gør.
Turbulens er faktisk interessant, men ikke alle ved, den er kaotisk- og dynamisk.
Folk spørger jo, fordi de ikke ved. At nogen så hiver coriolis ind i ramme alvor, betyder da- at nogen tror det.
Har jeg jokket i dit persillebed?!
Mvh
Tine
- 0
- 0
Re: Helt klart varme
Første del af mit indlæg var et opstød til Peter Hansen, Trine. Det håber jeg at du havde ro nok til at opdage...
- 0
- 0
Re: Coriolis kraften
Jeg hælder klart til at opsætningen med hænder skaber varm luft der pga. hændernes udformning i forsøgsopstillingen skaber en luftstrøm. Hvad jeg til gengæld hæfter mig ved er at det ikke virker hvis man bruger en passer:-)
Mon ikke det skyldes, at hvis der bruges en passer, prikkes der hul i papiret, hvor nålen skal hvile.
Så enten falder papiret ned over nålen eller også bliver friktionen for høj, da nålen delvist er gået gennem papiret pga hullet.
- 0
- 0
Re: Coriolis kraften
Alt andet lige skulle korioliskraften vel også påvirke vands retning mod hullet i en håndvask. Men alt det, der ikke er lige i en håndvask tæller sikkert rigtig mange gange mere end den smule korioliskraft vandet her vil blive udsat for. Vil jeg tro. Men hvis men testede en mia. håndvaske, kan det jo godt være , man fandt et resultat, der viste, at der en korioliskraftpåvirkning alligevel. Så lav lige forsøget. Steen
- 0
- 0
Re: Helt klart varme
Aha- undskyld Anders... :-(
Jeg mener det var i "Grønspættebogen" (Gyldendals forlag først i 1970-erne), man kunne lave noget tilsvarende med en papspiral, en strikkepind, en korkprop og en radiator. Her vil rotationen dog gå på, hvilken vej spiralen er.
Men det er møj længe siden, jeg prøvede det.
Mvh
Tine- Min mor brugte den bog i sin undervisning... Man kan lave et hygrometer af et snørebånd og et sprittermometer.
- 0
- 0
Re: Helt klart varme
Det er okay Trine, Jeg blev bare også lidt stødt over en bemærkning som jeg fandt upassende og ude af sammenhæng.
Jeg har også fået verbal hug af "kloge" hoveder herinde. Nogen skulle måske lidt ud af laboratoriet en gang imellem :-)
On topic:
Det må være noget andet end varme. jeg lavede eksperimentet med min datter og i den forbindelse prøvede jeg om jeg selv kunne få den til at dreje.
Hvis fingrene peger mod hinanden, sker der ingen ting. MEN hvis jeg, med risiko for vride albuen afled, vender min hånd, så mine fingre peger på mine håndled, så drejer den altså rundt...?
Og hvis det var varme, skulle papiret så ikke have noget propel eller spiral form, sådan at den opstigende varme kunne "få fat" og drive den?
- 0
- 0
Hvorfor bruge to hænder?
https://dl.dropbox.com/u/19698737/Video%20...
@Anders: Hvem er Trine?
@Gert Poulsen: Det var ikke Tine men Martin Hansen, der mente, at årsagen er Coriolis-effekten.
- 0
- 0
ubalance
Nu har jeg ikke tjekket diverse links, men kunne det tænkes at der ikke er en helt perfekt vægt fordeling i papiret? og at et glas ikke udgør en helt perfekt cirkel?
Forestiller mig at en evt ubalance i papiret vil kunne være en potentiel energikilde for en bevægelse der igangsættes af diverse ydre påvirkninger -såsom varme hænder, jordens rotation, stirrende øjne eller gud eller whatever..
- 0
- 0
Re: Hvorfor bruge to hænder?
Min video kan afspilles med QuickTime eller VLC.
Her er en til, jeg tøver lidt med at udtale mig om, hvorfor papiret roterer.
https://dl.dropbox.com/u/19698737/Video%20...
- 0
- 0
Elektrik
Hvis man må have lov at skyde gæt i blinde, vil jeg gerne byde på elektrisk påvirkning..
Kroppens potentiale kombineret med vores antennefingre i samme retning kunne da forestilles at ku´gøre det??
Som ovenfor skrevet er det med passeren nok grundet det hul der ville blive og nålen der skal hviles i....
Om Coriolis, så vil man se en "effekt" ved vand der løber en vis retning, (undtaget parallelt med og ved ækvator) ikke når det bare dræner ned i et hul!
Jordens omdrejning, ja hvis ellers man havde 24 timer, sad ved en af polerne og friktion ikke var til...og man gav et skub for at fjerne den eksisterende rotation....puha hva??? Så fik man én omdrejning at se ikk?
- 0
- 0
Mere til elektrik
Jeg udtrykte mig vist ikke så godt, kroppens potentiale med ekstremiteter (fingre) som afladere af statisk elektricitet, skulle der have stået.
- 0
- 0
Re: Hvorfor bruge to hænder?
Der bruges faktisk 4 hænder ;-) To højrehænder på det ene billede og to venstrehænder på det andet.
- 0
- 0




Kommentarer (30)