Spørg Læserne: Hvorfor ødelægger induktionskomfuret køkkengrejet?

Paw Bo Koch har følgende problem med køkkengrej og induktionskomfur:

Jeg har et stort problem med, at induktionskomfuret ødelægger koge/stegegrejet (grejet bliver deformt i bunden, hvor det er udsat for induktion - mit grej, som jævnligt bliver brugt, har ikke længere en plan bund).

Set i sammenhæng med et keramisk komfur, så er min observation, at en pande begynder at deformere efter kort tid (ca.10 ganges brug) på induktionskomfuret, mens den har fungeret uden problemer på et keramisk.

Mit umiddelbare gæt er, at det har med opvarmningstiden eller induktionsfeltet på kogeøen at gøre.

Har du et bud på, hvorfor Paws køkkengrej bliver ødelagt af induktionskomfuret? Kom med dit bud i debatten herunder.

Dokumentation

Læs mere og stil dine egne spørgsmål

Kommentarer (37)

Min gamle mor har for vane at smadre sit køkkengrej ved at overophede dem på sit induktionskomfur. Da induktion virker meget hurtigere bliver bl.a. hendes pander hurtigt brændt i stykker. Prøver forgæves at ændre hendes vaner.

  • 0
  • 0

Har anvendt induktion i 5 år uden at observere noget af den slags. Min induktionsplade er af typen der regulerer feltet efter grydens diameter, gør din også det ? ellers kan det måske være et problem at placere eks. en stor gryde på et lille felt.

  • 0
  • 0

Min mor har også samme problem. Er også overbevist om at det er overophedning, der er synderen. Har også forsøgt at ændre hendes vaner. Har dog måttet sande at det er svært at opdrage på hende, selv om jeg har haft hende fra jeg var helt lille :-))

  • 0
  • 0

Ja, kogeøen reguler selv feltet til grydens/pandens størrelse.
Men det er ikke at den ødelægger belægning i gryden/panden, men at bunden ikke længere er plan.
Så det er siden som modtager induktionen

  • 0
  • 0

Har også have induktion i mang år. Har heller ikke observeret problemet.

...., men at bunden ikke længere er plan. Så det er siden som modtager induktionen

Den bemærkning med "siden" forstår jeg ikke.
(Er det fordi jernet indeni panden mister kontakten op mod stegefladen)

Har du prøvet med andre fabrikater ?
/Henrik

  • 0
  • 0

Har induktionskogeplader ikke termostat? I forhold til prisen, så skulle man tro et termometer, f.eks. infrarød detektion, var standard. Hvis den har et sådan termometer, skyldes det måske grydens overflade, og at termometeret ikke måler temperaturen korrekt. At det ikke kan "blive råd" til termometer, på et system til mange tusind kroner, kan ikke være korrekt.

  • 0
  • 0

Det samme kan ske på gas hvor der sker en hurtig opvarmning, hvis man fyrer op under pladen. Hvis ens stegepande eller gryde har en tynd bund, og større diamenter end pladen, så vil midten af panden/gryden varmes hurtigere op end det yderste. Da metal udvider sig i varmen resulterer det i en deformering af bunden af panden/gryden. Den buler dermed op eller ned.
Varmer man stille og roligt op, når varmen at fordele sig, og derved udvider hele panden/gryden sig regelmæssigt.
Ja sådan smadrer man sine billige tyndbundede skodstegepander, når man er utålmodig eller bare ligeglad :-)
Mener vist nok at gryder til induktion har en tykkere bund end ellers...

  • 0
  • 0

...men desværre ikke nogen forklaring på mysteriet:

Rådet er ganske enkelt; at man ikke skal stille køkkengrej på komfuret, uden der er noget i. Det være sig olie, vand eller lignende. Uanset hvilken opvarmningsteknik man anvender, kan man ret nemt deformere sit køkkenudstyr, hvis ikke man følger dette råd.

Støbejern er det sværeste at deformere.

  • 0
  • 0

Sparer man på strømmen eller er er det bare "trendy".
Som lægmand antager jeg at der går en del energi tabt i processen hvor elektricitet omdannes til et magnetfelt der så igen omdannes til varme.
Hvis elektriciteten bare omdannes til varme (via modstand) sparer man da et led.
Hvorfor ikke droppe komfurets kogeplader og udstyre kasseroller og wokpander med et varmelegeme, og en (ganske vist irriterende) ledning?

  • 0
  • 0

Der er flere fiduser:
1) Højere effekt end andre opvarmningskilder - vel at mærke effekt som afsættes direkte i gryder og pander (mit har op til 3.5kW)
2) Det medfører hurtigere opvarmningstid, som alt andet lige vil give mindre varmetab til omgivelserne (så der spares (lidt) på strømmen).
3) Kogepladerne (og bund af kogegrej) er lette at holde rene, da spild ikke brændes fast.

-Har haft induktion i 15 år nu - og ingen problemer med bulede pander eller gryder, men enig i betragningerne ovenfor vedr. overophedning og mødre...;-)

  • 0
  • 0

Induktionen virker igennem en 1.5 cm. tyk telefonbog så lige meget hvad vil indholdet i gryden koge. Men har aldrig haft dette problem. efter brug af pande skyller jeg den med det samme i varm vand nem rengøring. og mine pander og gryder ja selv en vand kedel til en hundrede man er ikke skæv

  • 0
  • 0

Der er flere fiduser: 1) Højere effekt end andre opvarmningskilder - vel at mærke effekt som afsættes direkte i gryder og pander (mit har op til 3.5kW) 2) Det medfører hurtigere opvarmningstid, som alt andet lige vil give mindre varmetab til omgivelserne (så der spares (lidt) på strømmen). 3) Kogepladerne (og bund af kogegrej) er lette at holde rene, da spild ikke brændes fast. -Har haft induktion i 15 år nu - og ingen problemer med bulede pander eller gryder, men enig i betragningerne ovenfor vedr. overophedning og mødre...;-)

Desuden skal en traditionel kogeplade opvarme selve pladen under kogegrejet, før der kan afgives varme til gryder og pander. Denne varme er rent spild, i hvert fald om sommeren...

  • 0
  • 0

Jo, jo, men hvor meget energi koster det at opvarme 1 liter vand til 100 grader på et induktionskomfur vs. et indbygget varmelegeme i en tilsvarende beholder?

Meget tæt på det samme, vil jeg mene, men nu kan man jo også bruge induktionskomfur til at varme andet end vand :o)

  • 0
  • 0

Man får lidt fornemmelsen af at "fidusen" er at det er hurtigt, nemt og tilgængeligt.
Ikke at hurtigt, nemt og tilgængeligt er dårligt (det er vel et eller andet sted årsagen til at 1-knaps fjernbetjeninger blev til iPods).

  • 0
  • 0

Den største fidus for mig, er at man ligesom på gas kan regulere temperaturen lynhurtigt. Det gør at man kan styre sin kogning langt mere granuleret, end på masse- og glaskeramiske kogeplader (forudsat sevlfølgelig at man bruger reguleringsknapperne). Personligt foretrækker jeg gas for induktion, men det er alene små hygge-nygge argumenter og ikke noget videnskabeligt.

Jeg husker ikke helt hvor det stod beskrevet. Måske i Tænk; At induktion er energitabsmæssigt den bedste af dem alle og gas er, så vidt jeg husker, den ringeste. Gas er nu stadig den hyggeligste :-). En af hvidevareproducenterne nævner forøvrigt en ekstra fordel ved glaskeramisk og induktion, over gas og massekomfurer; nemlig at man kan bruge glaspladen som bordplade - og det er jo faktisk også værd at tage med, når man løber tør for dejrulleudplads.

  • 0
  • 0

Hvorfor laver de induktionskogeplader med en glasplade ovenpå når de nu kan lave en med en rustfri plade på som kan tåle lidt mere og holde lidt længere. Ved godt glasset er hærdet men en tabt gryde eller andet tungt og den er færdig alligevel, har hørt om en hvor det lykkes at smadre en sådan glasplade mens der blev vendt pandekager i luften...
Mht. det oprindelige spm. så er en god tyk og magnetisk bund i gryder og pander alfa og omega.

  • 0
  • 0

ja, hvis man konsekvent hælder iskoldt vand på sit køkkengrej mens de er opvarmede kan man sikkert også deformere dem ret hurtigt! Har dog ikke prøvet efter og har heller ikke tænkt mig at gøre det :-)

  • 0
  • 0

så i øvrig en test hvor masse infrarød gas og induktion blev teste op imod hinanden, infrarød var så tæt på induktion at der kun var snobbeeffekten tilbage.

  • 0
  • 0

En fordel ved induktion er vel, som ved gas, at det virker fint selv om grydens bund IKKE er plan.
I forhold til alle andre, har den iøvrigt den fordel, at den selv kan slukke, når man fjerner kogegrejet, eller hvis man får tændt for den forkerte plade. Pladen bliver ikke engang varm.
Desuden findes der vist gryder, der er belagt med plast udvendigt, og så opnår man at gryden kan være stort set kold udvendigt, mens man koger vand i den.
Man kunne iøvrigt sagtens have designet pladen af et materiale med ultralav varmekapacitet, så man ikke brændte sig, selv om man lige havde fjernet en stegepande fra den... Det tror jeg dog ikke de har gjort endnu - så der er plads til forbedring.
Selv bruger jeg dog stadig mit gamle keramiske - det virker jo også fint. Men hvis man en dag skulle have nyt, så var det jo nok en overvejelse værd.

  • 0
  • 0

Jeg kan stadig ikke finde den sammenligning af virkningsgrad jeg har læst, men Bolius har en oversigt som rimer ret godt på den jeg har nævnt...

http://www.bolius.dk/alt-om/energi/artikel...

Her har induktion en virkningsgrad på 75% mod 60% for glaskeramisk. Her nævner de dog ikke om sidstnævnte er glødetråd eller halogen.

Med hensyn til snobeffekt, kan det udtryk umuligt komme fra en som faktisk har prøvet begge dele (i mere end et par timer). For de fordele der bliver nævnt ved induktion, er temmelig åbenbare når man står foran komfuret. Og som totalt madgal gennem et helt liv har jeg stået foran mange af slagsen og det ér fedt. Det rigtigt fede ville være hvis nogen fandt på at lave en form for virtuelt gaskomfur, hvor man kan finjustere varmeoverførslen på induktion på samme måde som på gas og dermed få effektiviteten fra den ene og umiddelbarheden fra den anden. Men det er en anden historie. Og så for at tage brodden helt af snobberiet, så må der jo være en eller anden form for luksus over induktion sammenlignet med andre typer, og den luksus er altså ret svær at få øje på, når man ser prisforskellen på almindelige modeller. Den ér altså ikke ret stor efterhånden. Forskellene ligger mest i enkeltmodeller som kan være hundedyre, men der er det typisk andre faciliteter der koster - f.eks. autojustering af kogezoner og den slags. Og selv dér er faktisk mening med galskaben. Jeg så for nyligt en induktionskogeplade, hvor hele den bageste sektion af komfuret kunne omdannes til een stor kogezone. Dét er sgu da fedt! Den slags har været forbeholdt storkøkkener - nu kan vi andre også være med uden at skulle betale 50K for et kogebord (som endda har en WAF langt nede i det negative område på grafen). Næh, en ordentligt komfur er ikke en dyt anderledes end den specielle computerstyrede lader man bare skal ha' til sin modelflyvemaskine eller den dobbelte donkraft til garagen.

  • 0
  • 0

et Gram induktion som vi skulle ha betalt for almindeligt, 5.700. Tilbud, sat 2000 ned men hvem ved med hvidevarepriser. Jungle.

Forskel til andet, at ovnen ikke var en ægte luftvarme ( "manglede" varmelegemet bag blæseren) men klare sig i stedet m blæseren og de 2, over og undervarme, hvilket vistnok er ganske normalt og her fungere udmærket. Har kun betydning under opvarmningstiden der er kortere med tre varmelegemer.

Til sagen. anbefales. Den største fordel er hurtig heden, og at rengøringen af komfuret nu er meget lettere. Der kommer, pga lavere temperatur ikke fastbrændte "skygge" ringe i kanten af varmefelterne. Og det har ikke siden vi fik komfuret, været nødvendigt at bruge glaskeramikrens pudsekrem overhovedet, og overfladen står som poleret bare den tørres med en klud m opvaskevand og tørt m køkkenrulle eller viskestykket. Tilsvarende er stegepanderne stadig som nye og rene i bunden bare med alm afvaskning.

Og så en anden fordel. Når varmen overføres infrarødt har det betydning at bunden på kogegrejet er sort, gir hurtigere opvarmning, men nu virker opvarmningen også lynhurtigt selv om bunden er spejlblank.

Vi fik engang en æggekoger hvad skal de hitte på? :-) . I ved dem hvor man koger æg i 1 dl vand, men den er nu gemt væk, da det er hurtigere med en lille kasserolle på den lille induktions plade. Jeg ved så ikke om det energimissægt er billigere, men det er nemmere.

JO der må være noget galt med grejet eller personen hvis man ikke kan li induktions komfuret. Rengøringen er meget nemmere!

Om gas, ja så sviner fedtsprøjt i hele køkkenet når det kommer ud over kanten af stegepanden og fordampes af varmen fra flammen der stiger op rundt om panden. Ok man har vel et emfang med et fedtfilter, men ellers kan det være en fedtet omgang. Jeg har en ide om at et gaskomfur må gi mere stegeos sådan teoretisk.

  • 0
  • 0

Måske lige på nær prisen, der er et mulehår større for induktion.

Jeg har brugt mit nuværende komfur i 12-13 år uden problemer overhovedet!

Et par Tefalpander, nogle kasseroller og en nornetung støbejernswok har alle virket uden de mindste deformationer. Og så virker det omgående. Omtrent som et gaskomfur, men uden sidstnævntes skadelige udledning af farlige partikler.

  • 0
  • 0

Jeg har haft induktion i lang tid, en AEG plade, og ingen problemer. Mine gryder er Raadvad og de franske støbejern.

Det bedste induktionskomfur er uden metalrand, hvor der kun er glas. Det er nemlig let at holde rent da der ikke samler sig skidt ved metalranden.

Jeg skal f...me andrig have andet end induktion. Man kan skrue op og ned som ved gas, og regulere lynhurtigt. Hvis gryden koger over kan man skrue ned, der er ingen varmekapacitet i komfuret, som i et elkomfur. Der er mange trin ved induktion, så du kan indstille praecist, e.g. til at simre.

  • 0
  • 0

Dit infrarøde/halogen komfur bruger strøm fra det øjeblik du tænder pladen, induktion bruger kun når der er et kogeemne (gryde/pande eller andet metal)i feltet,
Den høje pris i starten, skyldes den måde som alle producenter/forhandlere prissætter nye produkter på, nu er prisen faktisk nede i nogenlunde samme leje som glaskeramiske inklusive alle de ekstra fordele som hurtig regulering, strømbesparende og et komfur der ikke er varmt når man flytter gryden (mere sikkert).

  • 0
  • 0

Dit infrarøde/halogen komfur bruger strøm fra det øjeblik du tænder pladen, induktion bruger kun når der er et kogeemne (gryde/pande eller andet metal)i feltet, Den høje pris i starten, skyldes den måde som alle producenter/forhandlere prissætter nye produkter på, nu er prisen faktisk nede i nogenlunde samme leje som glaskeramiske inklusive alle de ekstra fordele som hurtig regulering, strømbesparende og et komfur der ikke er varmt når man flytter gryden (mere sikkert).

hvis man har kogt kartofler i en halv time er restvarmen i pladen vel tæt på den samme som i halogenmodellen? og varmereguleringen er da også rimelig ved halo. desuden tænder de fleste vel heller ikke for komfuret før gryden er på. at der er andre finesser ved induktion som gør det attraktiv er jeg godt klar over.

  • 0
  • 0

desuden tænder de fleste vel heller ikke for komfuret før gryden er på.

Men det er ikke alle, der slukker for komfuret, når man fjerner gryden...

Det sker i hvert fald jævnligt her at det glemmes. Ganske vist mest, når gryden har simret på 1.

  • 0
  • 0

Omkring pris, så kan der jf. Tænk købes et velfungerende induktions kogeplade med 4 zoner til under 2000,- i IKEA. Der er ikke meget i sådan en dims der skal berettige en større pris end et traditionelt komfur.

  • 0
  • 0

Jeg har købt "Flavor Stone" gryder og pander, hvorom der står at de kun kan tåle middelvarme. 1) gælder det også opvarmning? og 2) hvad er middel på en induktionskomfur, hvor max er "9" ?
Jeg sætter selvfølgelig ikke en tør pande/gryde på uden f.eks. fedtstof.

  • 0
  • 0

middelvarme er vel beregnet til kogning og ikke stegning. men man må vel forventer at en gryde kan holde til at svitse kødet.

  • 0
  • 0

Jah, måske. Den steger fint ved f.eks.6½ men det tager meget lang tid at få panden varm nok, hvis man ikke må sætte varmen højere ved opvarmning af panden/fedtstoffet, så jeg ville gerne vide om jeg virkelig skal opvarme så langsomt. Der står også, at temperaturen ikke må overstige 270 grader, men hvordan kan man vide, hvor mange grader ?
Jeg er bange for at ødelægge grejet, da det var ret dyrt.

  • 0
  • 0

Åh ja, mange tak, men hvilken indstilling på komfuret må jeg mon bruge for at opnå disse temperaturer, når der står skrevet, at panden kun kan tåle "Middel"? Det er der, der er mit problem.

  • 0
  • 0

det er vel hurtig at smide en klat smør på panden og lære sit komfur at kende, det er jo ret svært at sidde her og gætte på om den skal stå på 4 eller 5 for at give det perfekte gyldenbrune smør.

  • 0
  • 0