udluftning lavet forkert
Hvis vandlåsene klukker er udluftningen tilstoppet eller lavet forkert.
Hvorfor klukker kloakken?
Jeg bor i en andelsboligforening bestående af 30 boliger. Husene er placeret langs benene i et U. Ved bunden af U'et er udkørsel til offentlig vej. Kloaknettet i bebyggelsen ligger lavere end kloaknettet i den offentlige vej, derfor er der etableret en samlebrønd, hvorfra kloakvandet pumpes op i det offentlige net. Bebyggelsen er fra 2006. Vi havde mange lugtgener i starten, derfor blev der etableret tre udluftninger på systemet - en i hver ende af benene i U'et og en fra pumpebrønden. Der er stadig lugtgener en gang imellem, derfor har vi i vores badeværelse, hvor det er værst, sat en ekstra vandlås ned i gulvafløbet. Den klukker imidlertid, når vi bruger vores håndvask, og også en gang imellem ved toiletskyl. Konstruktionen af afløb fra gulvafløbet er som følger: Der er et lodret rør 110 mm. ca. 50 cm nede er vandspejlet i en P-vandlås. ca. 25 cm nede i det lodrette rør et tilsluttet 50 mm rør fra 2 håndvaske. P-vandlåsen få derfor tilført vand med sæberester, som efterhånden kan afgive lugt. Derfor har vi sat en af de nye vandlåse 'No 1' i de øverste 20 cm af det lodrette rør. Lugtgenerne er væk, men vi har fået lydgener i stedet. Toilettets afløbsrør er koblet på systemet efter P-vandlåsen.
En omstændelig beskrivelse - jeg håber, det er forståeligt, og jeg håber, der er et par kloge bygningsingeniører, som kan give en forklaring. Selv har jeg en fornemmelse af, at systemet er konstrueret forkert.
Du kan spørge om alt inden for teknologi og naturvidenskab. Redaktionen udvælger indsendte spørgsmål og finder den bedste ekspert til at svare – eller sender spørgsmålet videre til vores kloge læsere. Klik her for at stille dit spørgsmål til Scientariet.
Hvis vandlåsene klukker er udluftningen tilstoppet eller lavet forkert.
Hvis vandlåsene klukker er udluftningen tilstoppet eller lavet forkert.
Ja, det lyder som om at der opstår vakuum imellem P-vandlåsen og den nye vandlås (hvis jeg har forstået din beskrivelse rigtigt).
Det eneste sted P-vandlåsen kan få luft fra er håndvasken og det er tilsyneladende ikke nok.

Kommentarer (2)