Soyuz i luften igen efter raketstyrt lillejuleaften
Onsdag opsendte det europæisk-russiske rumsamarbejde Starsem en Soyuz-2-1a-raket fra Baikonur-rumcentret i Kasakhstan med seks nye Globalstar-mobiltelefonsatellitter.
Opsendelsen var en del af Globalstars planlagte opgradering af deres satellitflåde for at kunne levere bedre global satellittelefondækning.
Den 23. december faldt en Soyuz-2-1b raket ellers ned under opsendelsen fra Plesetsk-rumcenteret i det nordlige Rusland. Raketten medbragte en militær kommunikationssatellit som gik tabt.

Til trods for uheldet valgte Starsem, som er et samarbejde mellem det europæiske rumfirma Arianespace og de russiske rumfirmaer bag Soyuz, at gennemføre onsdagens opsendelse.
Dette skyldte formodentlig, at de to raketter benytter forskellige motorer i deres tredje trin, hvor man mener, årsagen til uheldet ugen før lå. Soyuz-2-1b, som faldt ned, benyttede en RD-0124-motor i tredje trin, mens Soyuz-2-1a benytter den ældre RD-0110-motor.
Seks mobiltelefonsatellitter på plads
Soyuz-2-1a-raketten medbragte seks andengenerations-Globalstar-satellitter. Hver satellit vejer 700 kilo, og de blev via rakettens tredje Fregat-trin sendt ind i en 920 kilometer høj bane med en hældning på 52 grader over ækvator.
Senere vil de blive flyttet op i deres endelige bane i 1.413 kilometers højde. Blot 30 minutter efter opsendelsen havde Globalstar kontakt med alle seks satellitter og kunne bekræfte, at de fungerede som planlagt.
Opsendelsen var den tredje i serien af Globalstar-satellitter. 12 andre satellitter er blevet opsendt ved to tidligere lejligheder. Globalstar har planlagt endnu en opsendelse af yderligere seks satellitter i 2012.
Satellitterne er fordelt i otte baneplan De nye satellitter har en levetid på 15 år, hvilket er længere end for den første generations satellitter.
Dokumentation
Se også
- Lettelse: Soyuz-raketten flyver igen
- Kineserne jubler: Vellykket sammenkobling i rummet
- Styringen af russisk Mars-sonde fejler - mission i fare
- Russisk Mars-sonde styrter til Jorden
- Astronauter og vred fugl endelig på vej mod rumstation
- Seks spionsatellitter sendt op på én gang
- Nyt russisk raketuheld: Satellit bragede gennem hustag
- Hvad skete der i Rummet år 2011? Se med her




Kommentarer (0)