En storm i isfyldt farvand
Det er temmelig gamle krav fra Søfartstyrelsen at opsejlende mindre fartøjer fra DK til Grønland skal sejle i par - og netop af samme grund at kunne hjælpe hinanden i tilfælde af problemer.
Dette krav om samsejling er alle dage på foranledning af Søfartstyrelsen administreret således at skibe skulle være i radiokontakt hver 6´time via VHF-radioen.
Men den reelle efterlevelse af kravet er aldrig blevet kontrolleret.
Hvorfra den besynderlige 200 meters afstand er kommet fra skal være usagt, men den grønlandske regerings hysteriske afvisning af samsejlingskravet på vegne af krydstogtsbranchen bunder med sikkerhed i dette urealistiske max. 200 meters krav.
Fakta er at mange krydstogtsskibe - som jo altså har ansvar for 1000´vis af passagerer - sejler i farvand der enten er delvist ukendt grundet uopmålte bundforhold, er erkendt ustabilt grundet ukontrollable isfjelde eller ledes af skibsførere der ingensomhelst lokalkendskab har - og måske endda har større interesse i at give passagererne grænseoverskirdende oplevelser.
Og skulle ulykken ske stiller redningen - som ingen anden søfarende endsige lokale myndigheder kan undslå sig! - langt større krav end lokalområdet kan mønstre.
Af Grønlands langt mere end 50.000 Km kyststrækning findes der mindre end 80 beboede steder hvoraf de fleste har mindre end 100 indbyggere - og kun en håndfuld af disse har beskedne sygehuse og midliertidige indkvarteringsmuligheder - hvorfor man ikke kan forvente seriøs og tilstrækkelig assistance fra land.
Det helt oplagte er derfor at disse sejlende "storbyer" koordineres således at den hurtigste assistance kan etableres med de tilstedeværende midler.
Et scenarie med en samsejling mellem mindst to skibe indenfor 4 timers rækkevidde burde ikke være et urimeligt forlangende.




Kommentarer (2)