Produktprisen 2011: Nyt instrument tjekker vejstriberne i fuld fart

Med nyt optisk måleprincip er det muligt at opnå samme præcision med mobile instrumenter som med håndholdte instrumenter.

Vejstriber og andre vejmarkeringer er helt afgørende for trafiksikkerheden. Derfor skal forhold som deres evne til at reflektere forlygternes lys og deres dagslyskontrast måles og kontrolleres.

De bedste og mest nøjagtige målinger kræver i dag brug af et håndholdt måleinstrument.

På trafikerede veje er der dog store sikkerhedsmæssige problemer med brug af håndholdte instrumenter og opmåling med håndholdte instrumenter er desuden langsommeligt.

Læs også: Reflektometer registrerer vejstribers natsynlighed i fuld fart

Delta har nu udviklet et måleinstrument - LTL-M - som kan monteres på en bil, der kan foretage de ønskede målinger med en hastighed på op til 90 kilometer i timen - og LTL-M er nomineret til Produktprisen 2011.

En undersøgelse foretaget af det svenske vej- og transportinstitut VTI i 2010 viser, at nøjagtigheden af LTL-M er næsten lige så god som for håndholdte måleinstrumenter.

Undersøgelsen viser desuden, at LTL-M måler med færre systematiske og tilfældige fejl end det konkurrerende udstyr Ecodyn 30, som har været brugt i de nordiske lande i mere end ti år. Forsøgene er udført på veje i Danmark og Sverige.

Den svenske rapport anbefaler dog, at der foretages en større feltundersøgelse, som også skal omfatte andre mobile måleinstrumenter end LTL-M og Ecodyn 30. Deltas LTL-M udnytter i modsætning til Ecodyn30 et defokuseret måleprincip, som også anvendes i håndholdte instrumenter. Det banebrydende har været at overføre denne teknik til et mobilt instrument.

Markedsmæssigt går det godt, oplyser udviklingschef Hans Ole Nielsen fra Delta. LTL-M, som blev lanceret i januar, har opnået den ønskede markedsdominans.

Dokumentation

Info om Produktprisen 2011

Kommentarer (0)