Politisk interesse øger efterspørgsel på simulerede strømkilder

E-12 Ud over at vise sin Tesla frem på elektronikmessen E-12 har Varst Technology også helt nye produkter med, der kan simulere eksempelvis solar-paneler.

Test- og måleudstyrsleverandøren Varst Technology har traditionelt specialiseret sig i analysedelen af måleudstyr til powerelektronik med udspring i britiske Newtons4th- instrumenter. Men som noget nyt medbringer direktør Kelvin Varst nu også instrumenter, der kan simulere forskellige strømkilder, fra tyske ET System og schweiziske Regatron samt loads fra tyske Hoecherl & Hackl på E-12.

Han fortæller, at ET System leverer sources af høj kvalitet. Og ifølge Kelvin Varst er Regatron med schweizisk præcision anerkendt som 'top of the pops' inden for simulering af DC på verdensplan. De nye leverandører er alle anderkendt som højeste kvalitet i verden omkring os, men ikke så kendte i de nordiske lande, hvor Varst Technology arbejder, forklarer direktøren:

»Vi kan mærke en stigende interesse for produkter, der kan simulere strøm fra sådan noget som solcellepaneler og elbilbatterier samt almindelig 1- og 3-faser netspænding. Det tror jeg blandt andet hænger sammen med det øgede politiske fokus på CO2-neutrale energikilder.«

Kelvin Varst fortæller, at hvis man eksempelvis skal teste et inverterdrive til et solpanel eller en elbil, kan det ikke praktisk lade sig gøre at skulle teste under realistiske vilkår på et rigtigt solpanel eller batterierne fra en elbil. Og det er her, de nye simuleringsprodukter, kaldet AC/DC-sources eller AC/DC-kilder, som Varst Technology har med på elektronikmessen, kommer ind i billedet.

»Hvis man eksempelvis vil teste, hvordan inverterne reagerer, når der kommer belastning på fra solcellepaneler eller elbilbatterier, så er de her nye instrumenter rigtigt velegnede, da de skaber et veldefineret og realistisk miljø, der kan genskabes senere,« siger Kelvin Varst og tilføjer:

»Hvis man i sit R&D-miljø for eksempel har brug for at sikre, at man kun måler på sit projekt og ikke har tilføjet støj og andre urenheder fra nettet eller har brug for at teste ved 60 Hz, 400 Hz eller andre netfrekvenser og spændinger, så kan de (simuleringskilderne, red.) selvfølgelig også levere. Så kan man undgå den støj, der kommer ud af det fra stikkontakten,« siger Kelvin Varst.

Lavpris poweranalyzer

Varst Technology har dog også produkter inden for virksomhedens traditionelle analyseområde med på messen.

Et af produkterne fra den nye leverandør er en power-analyzer i den billigere ende, PPA500, som får verdenspremiere på E-12, fortæller Kelvin Varst og forklarer, at der generelt er en stigende efterspørgsel på power-analyzere, som er drevet af et ønske i industrien om at vide præcist, hvordan elektronik til strømstyring yder.

»Tidligere har man nok forladt sig lidt mere på stikprøver af produkterne. Men i dag vil man vide præcist, hvad elektronikken yder, og man tester 100 procent af enhederne for blandt andet effektivitet. Det skyldes, at det i den grad er blevet en salgsparameter, hvor effektive produkterne er. Det hænger nok også sammen med, at der generelt er kommet øget fokus på energioptimering,« siger han.

Kommentarer (0)