Ny svampeart registreret efter fund i Danmark

En ny svamp, fundet i Danmark, er nu officielt kommet på verdens liste over arter.'Den gråduggede tåreblad' er fundet i Vestsjælland og er nu beskrevet og registreret som art.

Den hedder Hebeloma griseopruinatum, som oversættes 'den gråduggede tåreblad'. Svampen blev fundet i 2009 på en svampetur til Eskebjerg Vesterlyng, som ligger langs kysten nordøst for Kalundborg. Siden er der arbejdet på at lave en videnskabelig beskrivelse af arten.

Det var Jacob Heilmann-Clausen, postdoc ved Københavns Universitet, der ledte turen:

»Svampen så interessant ud, så jeg ville tage den med til nærmere undersøgelse. Hvem der præcis fandt den, kan jeg ikke huske, men som turleder sørgede jeg for at få den undersøgt,« fortæller Jacob Heilmann-Clausen til Ingeniøren online.

Svampen 'den gråduggede tåreblad', som blev fundet i Vestsjælland, er nu registreret som en helt ny art. Foto: Københavns Universitet
Svampen 'den gråduggede tåreblad', som blev fundet i Vestsjælland, er nu registreret som en helt ny art. Foto: Københavns Universitet

Svampen er op til fire-fem cm bred i hatten, på størrelse med en kantarel og går altså nu under navnet den gråduggede tåreblad.

Turen var en del af det femårige projekt 'Danmarks svampeatlas'. Her forsøger man at kortlægge, hvilke svampe der findes i Danmark. Turlederen står for at indsamle svampe til videre bestemmelse.

Den gråduggede tåreblad er tidligere fundet en gang i England og en gang i Tyskland, men først efter det danske fund blev den videnskabeligt beskrevet og er nu registreret som art.

»Den vokser formodentlig stadig derude - jeg husker, vi så den på i hvert fald to steder, men ingen har efterfølgende fundet den, og der er nok ikke så mange. Jeg har selv ledt en enkelt gang derude siden, og der fandt jeg den ikke,« siger Jacob Heilmann-Clausen.

Giftige søstre

Svampen danner symbiose med planten soløje. Svampen fungerer som en forlængelse af plantens rodsystem og hjælper soløje med at optage vand og næringsstoffer. Det er udbredt, forklarer Jacob Heilmann-Clausen:

»Stort set alle planter lever sammen med svampe. For de flestes vedkommende er det en fordel for planten. Og fundet her gør, at vi forstår vores natur mere komplet.«

Man ved ikke med sikkerhed, om den nyfundne svampeart er giftig for mennesker, men ingen af svampene fra tårebladefamilien er spiselige, og flere af dem er giftige. Så forskerne vurderer, at også den gråduggede tåreblad er giftig.

Den videnskabelige beskrivelse af svampen er udgivet i tidsskriftet Fungal Diversity. Projekt 'Danmarks svampeatlas' er støttet af Aage V. Jensens Naturfond og fortsætter frem til år 2014. På svampeturene kan de stadig nå at finde nye svampearter, siger Jacob Heilmann-Clausen:

»Det er ikke så unormalt, som man skulle tro. Det er relativt tit, at man finder noget, som ikke passer på de arter, man kender i forvejen.«

Dokumentation

Den videnskabelige artikel i Fungal Diversity
Pressemeddelelse fra Københavns Universitet
Danmarks svampeatlas

Emner Planter

Kommentarer (4)

"Så forskerne vurderer, at også ’den gråduggede tåreblad’ er giftig"
Hvorfor gætte? Det kan vel måles?

  • 0
  • 0

"Så forskerne vurderer, at også ’den gråduggede tåreblad’ er giftig" Hvorfor gætte? Det kan vel måles?

Hej Joachim

Og hven skulle så betale for denne undersøgelse? Giftige vilde planter og svampe ved man især noget om når mennesker har indtaget dem og bliver syge eller dør. Prøv at tænke på hvor mange forskellige planter og svampe der eksisterer og hvor omfattende sådan en giftighedsundersøgelse vil være. Botanikere har rigeligt at gøre med beskrive de mange forskellige arter og hvor de lever.

Venlig hilsen Peter Vind Hansen

  • 0
  • 0

Botanikere har rigeligt at gøre med beskrive de mange forskellige arter og hvor de lever.

Netop, og hvis de også er sjældne bliver det næppe en "spise-svamp".

  • 0
  • 0

havde simpel måde de lod de ældste i stammen spise nye ting først da de bedst kunne undværes.

  • 0
  • 0