Moderne kunst og mode skal bringe Indien tættere på

Gennem et storstilet kulturprojekt skal danskerne blive klogere på Indiens muligheder og kompetencer. Første skridt er to særudstillinger på Arken ved Ishøj, som åbner lørdag.

Danmark skal tage ved lære af Indien. For det folkerige land har meget mere at byde på en blot billig arbejdskraft, når opgaver skal outsources, og det får danskerne god mulighed for at blive klogere på i de kommende måneder takket være kulturprojektet India Today/Copenhagen Tomorrow.

Første led i projektet er udstillingerne 'India : Art Now' og 'India : Fashion Now', der åbner på Arken i Ishøj i morgen, 18. august. Bag projektet står den danske Holck-Larsen Fonden, som blev grundlagt af Henning Holck-Larsen, civilingeniør og medstifter af ingeniørvirksomheden Larsen & Toubro, som i dag er en af de førende og mest anerkendte virksomheder i Indien.

»Vores håb er, at vi kan linke Danmark og Indien gennem kultur, videnskab og handel og dermed bringe Indien og Danmark sammen til gensidig glæde og styrke for de to landes befolkninger,« forklarer advokat Steen Lassen, der er formand for Holck-Larsen Fonden.

Arken sætter frem til 13. januar fokus på kunst og mode fra Indien. Her Manish Aroras karrusselkjole med Swarowskihat fra 2009. (Foto: Arken)

Steen Lassen er overbevist om, at der er meget i indisk kultur og samfund, som Danmark vil kunne drage nytte af at vide mere om:

»Vi kan blive inspireret af, hvordan Indien virkelig er velfungerende som et multikultursamfund. Nehrus slagord 'Styrke i forskellighed' passer særdeles godt. Indien har flere stater, taler et væld af sprog og har mange religioner, og alligevel samarbejder alle under demokratiet. Der kan vi tage ved lære af, hvordan vi kan tilpasse os forskelligheden og blive beriget af den, for vi står med mange af de samme problematikker i dag,« siger han.

Samtidig håber fondsformanden, at kulturprojektet kan være med til at tegne et mere positivt og nutidigt billede af Indien, og dermed være med til at skabe en øget interesse for mulighederne i landet og være med til at introducere den danske befolkning for det moderne Indien.

Står over for fælles udfordringer

Ud over udstillingerne på Arken består kulturprojektet af en alsidig vifte af aktiviteter centreret omkring mode, musik og teater, som tilsammen skal bidrage til at udbrede kendskabet til Indien til en bredere del af befolkningen.

»Inderne har en energi og en initiativrigdom, som mange danskere kan tage ved lære af,« forklarer Steen Lassen.

Mens kulturfremstødet er springbræt for at åbne danskernes øjne for diverse indiske kvaliteter, er det langt fra kun på kulturområdet, at der er inspiration at hente.

»Indien står over for de samme udfordringer som resten af verden, men på grund af befolkningens størrelse, står Indien over for dem i endnu større omfang end alle andre. Blandt andet inden for bæredygtighed. Hvordan kombinerer du så mange menneskers behov med at få naturen til at overleve? Det gør man en stor indsats for i Indien, og man arbejder med høj kreativitet og er meget langt fremme,« lyder et eksempel fra Steen Lassen.

Stipendier skal bygge bro

Derfor er formålet med India Today/Copenhagen Tomorrow, som sammenlagt har et budget på knap 135 millioner kroner, at bygge broer mellem de to lande, som strækker sig langt ud over kulturens verden. Blandt andet gennem stipendier til både danske og indiske studerende i samarbejde med blandt andre DTU, Novozymes og Haldor Topsøe.

»På den måde håber vi, at der kan skabes en større interesse for de muligheder, der findes i Indien, og at vi kan være med til at bryde de barrierer ned, der findes i dag.«

Første skridt på rejsen bliver altså 'India : Art Now' og 'India : Fashion Now'. Udstillingerne bliver den første præsentation af det moderne Indien, den danske befolkning kommer til at opleve.

»Udstillingen på Arken var Holck-Larsens prioritet, da han etablerede fonden. Kunsten fungerer som et helt særligt pejlemærke for, hvor et samfund befinder sig, og hvilken retning det er på vej i. De indiske kunstnere arbejder med integration af den indiske kultur og hverdag i den moderne verden på en måde, som er helt utrolig,« fortæller Steen Lassen.

'India : Art Now' og 'India : Fashion Now', Arken Museum for Moderne Kunst, Skovvej 100, 2635 Ishøj, 18. august 2012-13. januar 2013.

Dokumentation

Se Ingeniøens netværkskort over danske virksomheder i Indien

Kommentarer (0)