Olie?
Det må vel være benzin 100LL eller lign. til småfly eller Jetbrændstof Jet-A??
Ellers forstår jeg bedre at luftvåbenet har problemer med f.eks. deres hlikoptere...
Mellem klokken 00.30 og 00.45 natten til mandag løb 4.000 til 5.000 liter flybrændstof ud fra en såkaldt K-tank på Flyvestation Aalborg.
Brændstoffet løb ud i en bæk, som via Lindholm Å har forbindelse til Limfjorden.
Flyvertaktisk Kommando oplyser i en pressemeddelelse, at udslippet skete i forbindelse med påfyldning af tanken, men har endnu ingen forklaring på, hvordan det kunne ske.
Udslippet blev opdaget omkring klokken 06.00, hvorefter Beredskabscenter Aalborg blev alarmeret.

Indsatsleder Bent Tindahl fortæller til Ingeniøren, at man straks gik i gang med at sætte flydespærringer op for at begrænse udslippet.
Samtidig fik man tilkaldt en slamsuger, som kunne begynde at fjerne olie. Omkring klokken 8.30 var olien inddæmmet, men internt på flyvestationen er to slamsugere fortsat i gang med at fjerne olie.
»Vi forventer, at de vil være færdige hen på eftermiddagen,« siger Bent Tindahl.
Det må vel være benzin 100LL eller lign. til småfly eller Jetbrændstof Jet-A??
Ellers forstår jeg bedre at luftvåbenet har problemer med f.eks. deres hlikoptere...
Når en EH101 starter motorerne op, lugter den som en olielampe med for lang væge. Så der er vel tale om jet-fuel (lampeolie/petroleum).
Andet steds læste jeg, at der ikke skulle være fare for eksplosion, så det er nok ikke benzin.

Kommentarer (2)