Millionbesparelse ved at lægge kampskib i mølposen

Forsvaret kan spare 48 millioner kroner om året ved ikke at tage den sidste fregat i brug, oplyser Forsvarsministeriet. Besætningen er allerede sparet væk.

48 millioner kroner kan forsvaret hvert år spare alene i driftsomkostninger ved at smide den tredje fregat i mølposen.

Det fremgår af et svar fra Forsvarsministeriet til Enhedslistens Frank Aaen, der har spurgt om de økonomiske gevinster ved ikke at tage den tredje og sidste fregat i brug.

Ud over de årlige 48 millioner vil der ifølge svaret til Frank Aaen kunne opnås en mindre engangsbesparelse på 13 millioner kroner, hvis man smed alt værktøjet og stoppede installationen af den sidste fregat.

Læs også: Galleri: Se choktesten af fregatten Iver Huitfelt

Begge priser vil dog kræve genforhandlinger med leverandørerne, oplyser ministeriet.

Grunden til, at det overhovedet kommer på tale at droppe det ene prestigeskib, er, at politikerne i forbindelse med implementeringen af forsvarsforliget blev enige om kun at udstyre to fregatter med besætninger.

Den tredje fregat er med andre ord mere eller mindre 'overflødig', og den manøvre skulle give en besparelse på op til 200 millioner kroner i forligsperioden i udgifter til besætningen.

En anden årsag er, at skibsprojektet været ramt af fordyrelser, der har forøget prisen med knap en halv milliard kroner.

Der er nu ikke noget, der tyder på, at Frank Aaen kommer langt med sit ønske om at droppe det tredje 'fuldblodskampskib', som fregatterne betegnes i FMT-avisen.

Forsvarsministeriets plan med den mandskabsløse fregat er, at den skal indgå i tjeneste sammen med de to andre skibe. Måske endda som et led i Natos kommende missilforsvar.

De to besætninger, der bliver råd til, skal sejle alle tre skibe på skift, lyder planen. En fremgangsmåde, som Søværnet også benyttede periodevis på korvetterne.

Dokumentation

Se svar fra Forsvarsministeriet

Kommentarer (25)

Hvis planen er at de skal sejles på skift, at to besætninger med samme opgaver... Hvad er belæget så for at kalde den tredje fregat et "prestigeskib" ? Det er jo ikke fordi det kun skal bruges i parader eller lignende?

  • 0
  • 0

Hvis man ikke har behov for det så sælg det dog til et land vi er gode venner med. Hvad kan det ikke give af overskud.

  • 0
  • 0

Gør det kampklart,giv det til Grønland og ønsk dem held og lykke.De får brug for det.

  • 0
  • 0

Endelig har FMT tænkt sig om. med 3 skibe vil vi altid have 2 operative, det 3. vil normalt være på værft til eftersyn, opgradering eller modifikation.
Så slipper vi for at høre om at det er spild at have 2 besætninger til 2 skibe når det ene altid er på værft.
Når det sidste skib er meldt fuldt operativt om 2-3 år kan det første jo passende få sin første "upgrade" ud fra de erfaringer man har fået gjort sig under de første års drift.

  • 0
  • 0

Hvor er det dejligt, at der findes rationelt tænkende debatører her på siden... Det forholder sig nemlig præsis som du beskriver det Tommy.... Bare ærgerligt, at vores politikere (sammen med flere debatører her på siden) ikke har den nødvendige indsigt omkring forsvarsforhold til at kunne se det.. I øvrigt vil de tre fregatter kunne sejle i mange flere år, når der kun er to operative... Så kære Enhedslisten: Der går altså længere tid før vi skal projektere og bygge afløsere for fregatterne...

  • 0
  • 0

Hvor er det dejligt, at der findes rationelt tænkende debatører her på siden... Det forholder sig nemlig præsis som du beskriver det Tommy.... Bare ærgerligt, at vores politikere (sammen med flere debatører her på siden) ikke har den nødvendige indsigt omkring forsvarsforhold til at kunne se det.. Skulle man i øvrigt vælge ovenstående debatørs forslag med at sælge en fregat til et andet land, vil vi kun have to skibe at slide på... Det betyder, at vi tidligere skal til at projektere og bygge afløsere... Udgiften til denne investering kan udskydes adskillige år ved at have tre skibe i rotation... Som en slutbemærkning kan jeg fortælle, at markedet for second hand krigsskibe nærmest flyder over pt... Derfor vil man ikke tilnærmelsesvis kunne få det for fregatten, som det har kostet at bygge den.....

  • 0
  • 0

Et skibs skrog kan let holde 50 år i aktiv tjeneste.Med 3 skibe vil de nye fregatter have en levetid på omkring 100 år i aktiv tjeneste.
Us navy regner også med ca denne levetid for alle deres nybygninger, og iværksætter et levetids forløb af opgraderinger og moderniseringer for deres skibe.
Til den pris kontra levetid er det en sund forretning at have et rotations skib.

  • 0
  • 0

Et krigsskibs levetid er ca. 30 år.... Med det ene skib i rotation, vil de tre fregatter forventeligt kunne holdes operative i omkring 40 år....

  • 0
  • 0

Er der nogen business case for at finansiere deres drift ved at udstede bøder for ulovlig forurening og promillesejlads? Forureningsdetektion kunne koordineres med luftvåbnet, og bødernes størrelse kunne blive anlagt som Bøde=(driftsomkostninger til samlet detektion+oprydning)/antal opdagede forbrydere. Det ville også gavne BNP, da de fleste skibe sejler under skattesnyderflag.

Hvis de ikke kan betale konfiskeres skib og gods, og sælges til højest bydende.

I starten vil der være mange forbrydere, og bøderne vil være relativt lave, efterhånden som det rygtes og forbryderne bliver lovlydige, så stiger bøderne automatisk for de få tilbageblevne. Smart ikke?

Hvorfor ikke se mulighederne i stedet for begrænsningerne?!

  • 0
  • 0

Hvor mange bureaukrater i Forsvarsministeriet, i diverse stabe, depoter, skoler mv. skal der fyres for at finde de 48 millioner om året?

Hvor mange regler og forordninger i Flåden skal afskaffes for at gøre for 48 millioner kroner/år bureaukrater, administratorer, sagsbehandlere, projektledere og lignende ovrflødige?

Hvorfor er det så hyppigt den synlige virkingsfulde ende af et offentligt system der må holde for når der skal spares? Det er jo netop den del af systemet der udfører det arbejde og løser de opgaver skatteyderne betaler for.

Med det lave antal fartøjer den danske flåde er nede på nu ville det være decideret sørgeligt at fjerne yderligere enheder.

Skatteyderne har gavn af at der er fuldt udrustede og bemandede fartøjer der kan udsendes på opgaver, ikke af at der sidder administrativt personale og nusser med regulativer, forordninger, ansøgninger, bestemmerlser, handlingsplaner og sagsbehandling.

  • 0
  • 0

Det er det som US Navy vil lave om på.Efter 30 år er skibet teknologisk forældet, men hvis der fra start indregnes opgraderinger og moderniseringer samt gennemgribende vedligeholdelse er levetiden ca 100 år.
USS Enterprise CVN 65 bliver dekommissioneret engang her i 2012, så er det 51 år siden at det blev operativt, og det var ikke tiltænkt mere end 30 år da det blev projekteret.

  • 0
  • 0

Hvor meget vil man spare ved at købe et enkelt af de nye jagerfly mindre?

Uha.. det er svært at sige: De gamle amerikanske er nok billigst, 274 000 000, men kun i anskaffelse , de svenske 458 000 000 men det er med drift og vedligehold i forventet levetid så for de to spare vi ikke så meget - og prisen på de nye amerikanske er vist stadigt ukendt, så det kan vi ikke vide.

Slag på tasken: 800 000 000 DKK per styk i løbet af deres levetid... men husk vi har investeret 2 400 000 000 DKK allerede.

  • 0
  • 0

Hvor meget vil man spare ved at købe et enkelt af de nye jagerfly mindre?

Fregatterne har brug jagerne til beskyttelse og jagerne i sig selv kan ikke holde en angrebsstyrke tilbage. Skulle man ende spare på jagere skulle det være for at bruge pengene på et par "fattigmands-AWAC" som SAAB Erieye der kan kikke langt ud over den horisont som både jagere og skibe kan se. Skibe er en formidabel våbenplatform, der kan tage enorme mængder våben, men kan ikke se ret langt, jagerne kan se længere men løber tør for våben lynhurtigt. En AWAC har langt kraftigere radar end en jager og vil kunne forsyne både skibe og jagere med information, men er til gengæld forsvarsløse i sig selv, så den skal have et par chaperoner.

Men denne tre-enighed er til gengæld ualmindelig giftig og afskrækkende.

En SAAB Erieye koster ca. 1 mia.

  • 0
  • 0

Hatten af for dem som har udtænkt dette.
Lad os fortsætte i samme spor.
Læg alle flådens skibe, hærens køretøjer og flyvevåbens jagerfly i mølpose.
Så sparer vi mere end hvad den påtænkte skattereform kan bidrage med.

Men indrømmet - vi havde sparet mere ved at overveje hvad vi reelt havde brug for og specielt hvad vi har lyst til at betale for INDEN vi byggede nye skibe og indkøber nye fly. Men al begyndelse er svær.

  • 0
  • 0

Ja for pokker! Lad dog de andre betale for vores sikkerhed, mens vi sidder i andedammen og krydrer røv! Det vil kun være fair....

  • 0
  • 0

Slag på tasken: 800 000 000 DKK per styk i løbet af deres levetid... men husk vi har investeret 2 400 000 000 DKK allerede.

Skal vi nu ikke lade være med at kaste flere gode penge efter dårlige, lige som man har gjort med IC4. Afskriv de 2 400 Milj. DKK, ryd tavlen, se på hvilke opgaver politikerne vil ha' løst, fortæl dem hvad det koster, og kom så videre.

  • 0
  • 0

Hvorfor ikke se mulighederne i stedet for begrænsningerne?!

Ja, hvorfor ikke: Man kan sætte et taxameter på krigsskibene og lade piraterne betale per sømil når man sejler dem hjem til Somalia.

  • 0
  • 0

Det er fallit afklæring, når staten ikke har rå til et skib.
Så snakker de om jægerfly tpd, de for mange penge i løn. Når de ikke kan finde ud af lave en strategi området. Den Danske Stat ejer snart ikke engang kongensmønt, når de ikke har råd til holde et skib sejlende. Skibet behøver ikke være tungt lastet med ammo til skyde andre skibe ned. Bare det, at den har 20 skud, så er fint...

Er det muligt et sted sende penge til søværnetskommando ??
Så kunne man smide lidt øre i possen til skibet. Håbe andre også vil...

  • 0
  • 0

beviser bare endnu engang, at den Danmark ikke har råd til nye jetjager. Når de ikke har penge til holde 3 destryere klasse skibe sejlende. Alle andre omkring sig må rulle af grin, bygge 3 skibe kun have penge til 2...

  • 0
  • 0

Hvad mon skibet vil koste, hvis staten vil sælge den til skrotpris ??
jeg vil ikke betale mere end et par 10 kr/ton. Hvis de vil sælge til skrotpris...
tror godt, at de vil kunne få plads til den nede i docken på havnen...

  • 0
  • 0

Vi kunne spare betydeligt flere penge på at fyre alle medlemmer af enhedslisten....de foretager sig alligevel ikke noget konstruktivt, så dem har vi heller ikke brug for.

Ja, for i et demokrati er det usundt med fremmede holdninger. Vi kan jo ikke udvikle os af at blive udfordret på vores holdninger - rygklapperi, dét er vejen frem!

Undskyld mig, men du er sgu en ignorant. Skal vi droppe partier som ikke understøtter din holdning? Jamen, lad os endelig indføre et et-parti-styre - det har Kina, Sovjetunionen, Nordkorea og DDR jo gode erfaringer med.

Forskellen på et kommunistisk samfund og et socialliberalt (som Danmark, trods alt, er) er, at der er plads til alles holdninger i det socialliberale - omend enkelte snæversynede mennesker ønsker at indskrænke ytrings- og forsamlingsfriheden for dem, som ikke mener det samme.

  • 0
  • 0