Læserne oversvømmer Ingeniøren med matematikvideoer

Ingeniørens konkurrence om at blive Danmarks bedste matematikformidler har resulteret i hele 22 videoer, der formidler matematiske koncepter med alt fra papir og blyant, udklip, flasker og tavler.

Vi er nu forbi deadline for deltagelse i Ingeniørens konkurrence om at blive Danmarks bedste matematikformidler, og slutspurten har været overvældende.

Ingeniøren har modtaget i alt 22 matematikformidlingsvideoer om alt lige fra firkantede cirkler over pi i hverdagen til trigonometri. Vi har allerede publiceret en del videoer, og resten følger i løbet af denne uge. Vi kårer vinderen i uge 4.

Hvis du ikke allerede har set dem, kan du på Ingeniørens temaside Matematik: Sådan! se alle publicerede videoer i konkurrencen.

Vinderen får en bærbar pc, en digitiser/tegneplade, et headset, relevant software til en samlet værdi af cirka 10.000 kroner til brug for matematikvideoer.

Konkurrencen om at finde Danmarks bedste matematikformidler er et led i Ingeniørens fokus på at forbedre matematikundervisningen i folkeskolen.

Kommentarer (3)

Nu hvor deadline er afsluttet, synes jeg det er værd at evaluere.

Obs: (Kommenteren er en personlig holdning - ikke et forsøg på at værdisætte de mange gode indlæg)

Der er kommet rigtig mange interessante indlæg
Mange er endog brugbare i praksis.
Men - samtidig synes jeg også det er vigtigt at bemærke at en hel del indslag tager udgangspunkt i.
"Det er meget bedre hvis..." Hvorefter de fremviser en nøje udvalgt problemstilling, der egner sig specielt godt til leg med ting, papir, og lignende. f.eks. Hældningen af en linie.

På samme måde er i praksis, undervisningen i plangeometri altid en succes, fordi eleverne der kan sidde og klippe/klistre mm.

Så det er for så vidt meget godt.

Men man bør huske på at læring er ikke gjort alene med et flot indslag, hvor alle kanoner køres i stilling, til den ene forklaring.
gid det var så vel.
Den reelle hverdag for vore elever er jo at ALLE temaer skal læres. Ikke kun de der er nemme at illustrere.
Og eleverne ville "dø" af kedsomhed hvis al undervisningen skete på samme måde.
Og hvad med de elever der ikke lige forstår den tematiserede forklaring - ja de skal jo have stoffet serveret på en anden måde.

Så, det jeg vil sige med det er, at det er super med de mange spændende input. Og også godt at noget er direkte brugbart, Men derfra, og så til at kunne sige "Det var det, sådan skal det bare gøres" der er der i parksis, meget langt.

PS: Jeg er selv lærer på Teknisk Gymnasium. Den gymnasie type hvor Ingeniører kan videreføre en del af deres faglige kompetence i deres undervisning.

  • 0
  • 0

Hvis man betragter ing.dk's indsats med at få en hel masse til at lave en masse videoer, og dette kun er starten, så syntes jeg det er et godt udgangspunkt for en platform der bygges videre på.

Hvis nogen, mig eller en anden, samler og strukturerer de indkomne bidrag, og dertil laver en liste over alle de emner der skal være, så tror jeg egentlig godt det kunne blive en populær samling.

Og eleverne ville "dø" af kedsomhed hvis al undervisningen skete på samme måde.

Ja, men hvis de nu selv kan vælge om de vil se en video om et bestemt emne, som de selv godt ved de har lidt svært ved, så tror jeg det kan bruges.

Det gør ikke noget, at der er en hel masse videoer der handler om brøker og procentregning. Der er rigtigt mange der kløjs i det, selv efter de er gået ud af skolen. Nogle mennesker skal bare have tingene præsenteret på en anden måde, og derfor er brug for mange videoer om disse to emner. Specielt også fordi de henvender sig til ikke-matematiske mennesker.

Selvfølgelig skal der være en video om komplekse tal, men den er bare ikke lige så vigtig som en om procentregning, da det er ufatteligt få mennesker der dagligt har noget at bruge komplekse tal til.

...nå, men jeg kan jo bare gå igang.

  • 0
  • 0

Det er fint med alle de videoer, og forklaringer. Men, der mangler noget helt fundamentalt i den tilgang.

Udgangspunktet for enhver indlaering er at man faar lyst til at finde ud af...et eller andet. Mao, hvis ikke man kan vaekke elevernes nysgerrighed, eller vilje, til at finde ud af hvordan man fx. regner med ubekendte tal, tja saa hjaeler nok saa mange tematiserede og filmatiserede forklaringer ikke saa voldsomt meget. Videoerne tager mest udgangspunkt i at denne nysgerrighed allerede er vakt.

Efter at nysgerrigheden og viljen til at finde en loesning er vakt skal man selv proeve at finde en loesning - ikke bare faa den serveret paa et soelvfad...Det er selvfoelgelig meget nemmere sagt end gjort, men ikke desito mindre er det at finde frem til en loesning megetbedre laering end bare at benytte en metode der er blevet vist.

I virkeligheden er der naturligvis ikke tid til at alle skal opfinde matematikken fra bunden igen ved at eksperimentere, men jeg synes det er vigtigt at holde fast i, at matematikkens oprindelse er i praktiske problemstillinger der efterfoelgende er genereliseret - og videreudviklet saal;edes at andre praktiske problemer kan loeses end dem der var udgangspunktet...

Jeg kunne derfor godt taenke mig at se langt flere videoer der tager sigte paa at vaekke nysgerrighed og vilje til at finde loesninger og forklaringer, end filmatiseringer af forklaringerne i sig selv.

Dernaest kunne det vaere flot med langt flere forslag til hvordan man kunne komme til at i praksis eksperimentere med og finde frem til loesninger i undervisningern. Her vil udvalgte temaer naturligvis skulle udvaelges saaledes at der medfoelger stoerst mulig bredde pr "eksperiment" - der er jo ikke tid til at gennemgaa hele matematikken paa den maade desvaerre.

Det vil kraeve meget af laererne, og individualisering af undervisningen hvis det skal kunne lade sig goere at goere brug af saadanne metoder. nogle elever er historisk interesseret, andre er begejstrede for sport. Andre igen kan lide at loese geometriske puslespil osv i een uendelighed.

Spoergsmaalet er maaske om ikke matematikundervisning - isaer i de lavere klasser - burde foregaa vha. et team at matematiklaerere der hver isaer tager sig at nogle af eleverne. For ikke at faa saa mange laerere at der er flere end elever ;-) maa hver laerer i teamet ogsaa skulle indgaa i lignende teams i andre fag.

Tja, dette er blot et par spekulationer (og der er sikkert alle mulige indvendinger) fra en ikke-paedagog, der dog forhaabenlig kan give et input til det gode initiativ det er fra Ingenioerens side at afholde denne konkurrence :-)

  • Jesper
  • 0
  • 0