Jeg har stemt
Jeg har stemt. Men de mange lister gjorde det nu ikke let at sætte det elektroniske kryds - det er et meget uoverskueligt system.
I øvrigt tror jeg, det ville gavne stemmeprocenten, hvis vi stemte direkte om formandsposten.
Ingeniørerne er fløjtende ligeglade med valget til IDAs repræsentantskab. Kun 13,7 procent af medlemmerne har benyttet deres ret til at stemme her en uge, før valget lukker.
Det er langt færre end ved det seneste valg til repræsentantskabet i 2007. Dengang havde 20 procent af IDA-medlemmerne afgivet deres stemme en uge før valget, som endte med en stemmeprocent på 26 procent.
Hvis ikke IDA-medlemmerne får sat deres kryds, risikerer stemmeprocenten at sætte bundrekord i forhold til tidligere valg.

En af de medlemmer der ikke har stemt er civilingeniør Truels Stern, der til daglig designer fiberoptiske kabler for virksomheden Draka.
Han indrømmer blankt, at han ikke kan nævne et eneste navn på en spidskandidat, som afløser til den nuværende IDA-formand. Navnet på den nuværende formand ligger heller ikke lige på tungen.
»Dels føler jeg, at jeg kun har et meget begrænset kendskab til, hvad de opstillede står for. Desuden mangler jeg viden om, hvad repræsentantskabet kan og gør«, forklarer Truels Stern.
Han har set, at der er kommet en mail fra IDA's valgudvalg om, at han kan nå at stemme, men har som langt størsteparten af de øvrige modtagere af mailen ikke handlet derefter.
IDAs valgudvalg har nu besluttet at mobilisere postvæsnet i et forsøg på at lokke flere ingeniører til stemmeurnerne.
Derfor sender valgudvalget nu ikke blot som planlagt en rykker-mail ud til de medlemmer, der endnu ikke har stemt, men også et brev, som det er sværere at overse.
Formand for IDAs valgudvalg, Thorkil Olesen frygter nemlig, at mange IDA-medlemmer har overset valgmailen, fordi den blev sendt ud op til en weekend, og tilmed en weekend med godt vejr. Dermed er den måske gledet for langt ned i indbakken, spekulerer Thorkil Olesen.
Truels Stern vil ikke afvise at en brevrykker vil hjælpe.
»Papirbreve virker måske en anelse stærkere på mig end mails«, siger han.
Her på ing.dk oplever vi også at det er svært at skabe interesse for IDA-valget. Artiklerne om valget og kandidaterne er blandt de mindst læste og en afstemning om, hvem der er det bedste bud på en ny IDA-formand, er en af de afstemninger med absolut mindst aktivitet.
Kun 249 stemmer har sat kryds (med Anders Thaning som svag favorit). Til sammenligning deltog mere end 7000 læsere i en afstemning på spørgsmål om håndtering af multimedieskatten tidligere på året.
»Hvis der var flere politiske konflikter, og større uenighed om, hvordan IDA skulle udvikle sig, så var det nok lettere at engagere folk,« lyder forklaringen fra Thorkil Olesen.
Han ærgrer sig også over, at det kan blive de små marginaler, der afgør valget, når så lille en andel af medlemmerne, stemmer.
»Så kan vi ikke regne med, at repræsentantskab og hovedbestyrelse er repræsentative for de holdninger, der er blandt medlemmerne,« siger han.
Alle IDA-medlemmer, som ikke har stemt, modtager en rykker med posten onsdag eller torsdag i denne uge.
Jeg har stemt. Men de mange lister gjorde det nu ikke let at sætte det elektroniske kryds - det er et meget uoverskueligt system.
I øvrigt tror jeg, det ville gavne stemmeprocenten, hvis vi stemte direkte om formandsposten.
Jeg har næsten ingen ide om hvad forskellen på de forskellige lister er, eller hvad disse forskelle vil sige for mig. Jeg stemte mest af pligt, baseret udelukkende på en 5 minutters briefing fra hjemmesiden. Som forholdsvis nylig dimittend kniber det lidt med indsigten og deraf også interessen.
I de mails jeg har modtaget IDA valget er der referencer til domænerne "aionaps.cmail3.com"og "aionaps.cmail5.com". Den modtagene mail kan være den mail er fra IDA. Men det kan også være at mailen ikke er fra IDA, men derimod har et helt andet formål.
Derfor har jeg ikke stemt. Troværdigheden af de fremsendte links er ganske enkelt ikke i orden!
Jeg håber inderligt at IDA til det næste valg sørger for at valget sker via et domæne under ida.dk. I det hele taget ville det være godt om både IDA og IAK strammede op på dette punkt!
Ik' for noget - men jeg har ikke set noget til noget valgkort via min email!!!
Ik' for noget - men jeg har ikke set noget til noget valgkort via min email!!!
Mener du at du er stemmeberettiget kan du kontakte IDAs valgsekretariat: Kig på http://www.idavalg.dk/kontakt-valgsekretar...
Jeg kender ikke kandidaterne og finder det svært at blive klogere ved at læse de forskellige listers oplæg.
Jeg benyttede derfor muligheden for at finde den kandidat, der matchede mine præferencer bedst, og stemte på grundlag af dette.
Har vi studiemedlemmer stemmeret?? Jeg har ihvertfald ikke hørt noget, så det går jeg udfra vi ikke har...
Jeg var registreret med en anden emailadresse hos de der udsender valgkort end den der står på min profil (hvor kan man se hvornår sidste ændring af email i ens profil er foretaget?), så kan være andre også lige skal tjekke!
Gad vide hvor stor en del af de danske ingeniører der egentlig er medlem af IDA?
Studerende har ikke stemmeret, men dette kan du først se, når der kigges på siden "Sådan stemmer du" (http://www.idavalg.dk/saadan-stemmer-du/)
[quote]Ik' for noget - men jeg har ikke set noget til noget valgkort via min email!!!
Mener du at du er stemmeberettiget kan du kontakte IDAs valgsekretariat: Kig på http://www.idavalg.dk/kontakt-valgsekretar... [/quote]
Jeg mener, at I har fuldstændigt forfejlet udsendelsen af valgkort igennem de sidste mange år. Jeg har fx ikke modtaget valgkort før i år, fordi en eller anden tåbe hos IDA har skrevet min emailadresse forkert ind.
Det absolut mindste man kunne gøre - hvis man ønsker at valget ellers skal tages seriøst - burde være at sikre sig, at den mail man har skrevet ind er korrekt. Det burde ske via et papir-brev til folkeregisteradressen; men ikke engang en bekræftigelse via email mener IDA er nødvendigt.
Jeg gad vide hvor mange andre stemmeberettigede, der heller aldrig modtager deres valgkort.
Nu er der tale om et elektronisk valg, som foregår via internettet. Kunne IDA venligst oplyse hvordan man sikrer sig imod valgsvindel?
Jeg synes, at det er en smule latterligt med de mange lister. Det er demokrati drevet til det yderste og ubrugelige. Lad os dog få direkte valg af formenneske i stedet.
[quote][quote]Ik' for noget - men jeg har ikke set noget til noget valgkort via min email!!!
Mener du at du er stemmeberettiget kan du kontakte IDAs valgsekretariat: Kig på http://www.idavalg.dk/kontakt-valgsekretar... [/quote]
Jeg mener, at I har fuldstændigt forfejlet udsendelsen af valgkort igennem de sidste mange år. ...[/quote]
Jeg har ikke noget at gøre med IDAs valgsekretariat!
Hvis du har fået den opfattelse på baggrund af mit indlæg, så beklager jeg meget.
Faktisk ville jeg have skrevet:
Mener du at du er stemmeberettiget kan du vel kontakte IDAs valgsekretariat: Kig på http://www.idavalg.dk/kontakt-valgsekretar...
/Lars
Jeg er sikker på at den enkelte ingeniør, ledige ingeniør eller studerende ikke kommer til at mærke nogen forskel efter valget.
Derfor er det spildtid. Desuden er jeg næsten overbevist om at jeg vil melde mig ud af IDA, fordi at de simpelt er for inkompetente til at få arbejdsløse ingeniør ind på job markedet.
I tilbyder vanvittige priser for jeres arrangement og betaler kun 55 % af kursernes pris. Det er der ingen ledige der har råd til. Det er fuldstændigt latterligt at ledige skal betale så store beløb som ingen for gavn af.
Det er vigtigt, at IDA´s repræsentantskab 2010-2013 bliver sammensat af medlemmer, der kan forme og forbedre IDA.
Når lederbegrebet defineres helt ud, har ca. halvdelen af IDA´s medlemmer en form for lederfunktioner.
Det er derfor vigtigt, at der gives tilbud om lederuddannelser - både mange nye og forbedring af eksisterende - i IDA.
Både LederForum og SelvstændigForum står for disse aktiviteter.
Stem derfor på kandidater, der støtter disse fora.
Viggo Pedersen (Listen for ledere)
Som valgt tillidsrepræsentant kan jeg kun sige, at det er vigtigt hvem der sidder i repræsentantskabet - og herefter hvilken retning IDA bevæger sig i. Jeg har en fornemmelse af at IDA igennem de sidste år, har bevæget sig væk fra det jeg mener der bør være kerneopgaven, nemlig at være en aktiv fagforening for ingeniørerne i Danmark. Jeg er ikke alene om den opfattelse, og der er blevet stiftet en ny liste, Fagforeningslisten, som vil sætte fokus på at udvikle IDA også indenfor det faglige arbejde. Jeg vil derfor sige til Kasper (og andre af samme opfattelse) - Det nytter at stemme, der er faktisk en mulighed for at styrke de opgaver du mener IDA er svag på, men det kræver at der bliver stemt på de lister der prioriterer dette! Derfor - kom nu til "stemmeboksen" og sæt dit kryds ved Fagforeningslisten.
Nina Scheel Nellemann (Fagforeningslisten)
Noget kunne tyde på, at Ingeniøren også blæser på IDA-valg.
Måske kunne lister a la 'Gør det selv-listen', 'Amatørlisten' eller 'Version2-listen' have bidraget til at fremme interessen …

Kommentarer (17)