Gasbiler vinder frem i Danmark på grund af billig skifergas

Fortsatte prisfald på naturgas vil snart gøre det attraktivt at investere i gasdrevne køretøjer i Danmark. Forsøgsordninger i erhvervslivet skal bevise, at naturgas har potentialet til at slå diesel af banen.

Tilstedeværelsen af store gastekniske kompetencer og en allerede veludviklet naturgas-infrastruktur burde for længst have gjort Danmark til europæisk spydspids i udbredelsen af naturgas som drivmiddel i transportsektoren.

Det skete som bekendt aldrig.

Nu forudser Det Internationale Energiagentur så tilmed, at naturgaspriserne i de kommende år vil være nedadgående, mens oliepriserne vil fortsætte himmelflugten.

Golf Bifuel, som kan køre på naturgas, lægger motor til tyskernes nye minikraftværker.

Og så er der ifølge Naturgasbranchen ingen grund til at tøve.

Både Sverige og Tyskland er langt fremme i virkeliggørelsen af visionen om at etablere naturgas som et etableret drivmiddel i transportsektoren, og i USA har de lave priser gjort naturgas til et vidt udbredt drivmiddel indenfor tung transport. Men Danmark er - i gas-henseende - fortsat er en hvid plet på landkortet.

Skifergas sænker priser

Ifølge World Energy Outlook 2011 fra Det Internationale Energiagentur, IEA, vil der henover de kommende år ske en stadig større afkobling af priserne på henholdsvis olie og gas. Det er først og fremmest de store forekomster af "unconventional gas" - først og fremmest udvindingen af enorme mængder gas fra skiferlagene under USA og Europa, der har betydet øget udbud og dermed faldende priser. Ikke mindst i USA ligger prisen på naturgas i dag væsentligt under prisen på olie. Og ifølge IEA vil prisen på naturgas fortsat ligge på et lavt niveau i forhold til olien frem til 2035.

»At satse på gas i transportsektoren er en god idé - det er økonomisk attraktivt for samfundet, og med de nuværende afgifter sandsynligvis også for den enkelte flådeejer,« siger Hans Henrik Lindboe fra EA Energianalyse.

Konsulentvirksomheden har netop udarbejdet en såkaldt Roadmap for anvendelse af gas i transportsektoren for naturgasselskabet HMN Naturgas.

Analysen fra EA Energianalyse viser, at biogas og naturgas (CNG) er de billigste brændstoffer ud fra et privatøkonomisk perspektiv inkl. afgifter og tilskud. I forhold til diesel er naturgas ca. 17 kr./GJ billigere i 2015, stigende til 24 kr./GJ i 2030 på grund af en stigende forskel på markedsprisen.

I en samfundsøkonomisk betragtning uden hensyntagen til afgifter og tilskud bliver naturgas det billigste brændstof. Forskellen til diesel ligger her på 30 kr./GJ og 37 kr./GJ i henholdsvis 2015 og 2030.

Indlysende fordele

På den baggrund mener Hans Henrik Lindboe at Danmark har indlysende fordele ved at sætte gang i den proces, der kunne koble os på udviklingen i Sverige og Tyskland. Han peger på følgende forudsætninger, som særligt gør sig gældende i Danmark:

  • Danmark ligger som nævnt som en "Hvid plet" på landkortet midt imellem to større lande, der er i færd med at etablere en gas-infrastruktur for transport.

  • Danmark har relativt meget tung transport i Transit. Det har derfor stor betydning for en dansk opbygning af gas i transportsektoren at nabolandene allerede er på vej, med et betydeligt net af optankningsmuligheder.

  • Danmark har et særdeles veludbygget Naturgasnet med mulighed for en relativt billig landsdækkende gasforsyning til tankstationer.

  • Der er god gasteknisk viden i Danmark.

  • Som en af verdens mest husdyrtætte lande, har Danmark et meget betydeligt potentiale for biogas, der efterhånden vil fortrænge naturgas. Andre VE-gasser kan f.eks være forgasningsgas.

Analysen foreslår på denne baggrund, at Danmark mest effektivt følger i fodsporet på Sverige og Tyskland ved at etablere en demonstrationspulje til at støtte finansieringen af en basisinfrastruktur og et vist antal gasdrevne køretøjer. Det skulle ske ved etablering af op til fem fyldestationer i et eller to af de største byområder: København, Odense, Århus, Aalborg eller trekantsområdet med hver en belægning på 400-600 køretøjer.

Fortsat brug for supplement til elbiler

Men er der overhovedet brug for gas i den danske transportsektor frem mod 2050, hvor den fremherskende forventning som bekendt er, at el - og alternativt biobrændstoffer - bliver det dominerende drivmiddel til vejtransport. El er jo som bekendt en fordelagtig teknologi fordi den muliggør høj energieffektivitet og anvendelse af VE baseret el fra vindmøller, biomasse og andet.

»Vi kan konkludere, at der også på den lange bane vil være brug for brændstoffer til især tung godstransport og over længere afstande. Og her har gas nogle indlysende fordele sammenlignet med f.eks. biobrændstoffer eller brint. Flydende biobrændstoffer har f.eks. svære vilkår på grund af vanskeligheder ved bæredygtighed og dårlig energieffektivitet. Gas kan derfor vise sig at være det bedste alternativ for en række anvendelser i transportsektoren i de kommende mange årtier,« siger Hans Henrik Lindboe.

Tyskland har ca. 80.000 personbiler, der enten kan køre på naturgas eller benzin. Italien ligger dog langt foran med næsten 600.000 biler. De fleste af verdens 10,5 millioner naturgaskøretøjer findes dog uden for Europa. F.eks. kører 1,8 millioner argentinske køretøjer - 23 procent af bilparken - på naturgas.

I både Sverige og Tyskland kører flåder af blandt andet bybusser på gas. I Sverige udgør biogas halvdelen af forbruget. I Danmark kørte et større antal bybusser i København på gas som et forsøg frem til 2007.

Senest har selskabet Naturgas Fyn investeret i 14 naturgasdrevne biler, der ifølge selskabet vil spare atmosfæren for 30 procent af den CO2, en tilsvarende benzinbil ville have udledt. Gasbilerne kommer til at køre på naturgas, der ifølge selskabet har en pris svarende til, at en liter benzin kostede otte kroner pr. liter.

Dokumentation

link

Emner Biler Naturgas

Kommentarer (33)

Skifergas er noget af en CO2 synder (læs f.eks. http://ing.dk/artikel/118311-skifergas-er-... ).

Jeg ved ikke hvor fantastisk det ville være at overgå til en skifergas baseret transport løsning. Det lugter langt væk af lappeløsninger i stedet for virkelig at tage hånd om problemet; Få gods over på eldrevne tog, og byg flere vindmøller

  • 0
  • 0

Når jeg læser denne sætning:

Tyskland har ca. 80.000 personbiler, der enten kan køre på naturgas eller benzin.

Mindes jeg at min far engang havde en Bedford, der kunne køre på både gas og benzin.

(Mindst 35 år siden).

Dengang fandtes der standere (f.eks BP) til påfyldning af gas (Propan?).

Den kunne ikke starte på Gas, da det frøs til, men skulle startes på benzin, og først når manifolden var varm kunne man slå over på gas.

Prisen for gas var lavere end benzin, men den kørte også meget kortere på literen, og var mere sløv.

En anden ulempe (dengang) var, at ventilerne/styrene blev slidt uforholdsmæssigt hurtigt, så i det store hele var det en ret dyr 'fornøjelse'.

Siden hed det diesel.

Motorerne er selvfølgelig udviklet voldsomt siden, men eksisterer der stadig nogle af de problemer?

Et andet problem er prisen på gas, der SVJH er lovmæssigt sat til max at udgøre 90% af olieprisen, så er det realistisk at tro at gasprisen bliver billigere (pr. kJ) end olie?

  • 0
  • 0

Alle biler har idag indsprøjtning hvor dysen sidder lige inden indsugningsventilen og dermed vil tilfrysning ikke være noget problem, idet man ikke bruger en indsugningsmanifold og efter man startede med at køre blyfri benzin ja så er ventilerne og ventil sædet hærdede og dermed oplever man ikke trykkede ventilsæder som i gamle dage.

Nu er spørgsmålet blot om politikerne vil gøre Danmark uafhængog af olie fra mellemøsten eller om de vil fortsætte med at støtte disse lande ved årligt at sende milliarder og atter milliarder derned for køb af olie.

  • 0
  • 0

Når vore elværker kører på gas er der ingen grund til elektrisk drift af jernbaner.
Det bliver mere CO2 rigtigt og langt billigere at bygge IC4 om til gasdrift.

  • 0
  • 0

skifergas har ikke de i undersøgelsen oplyste bivirkninger mht udledning af uforbrændt gas. det er politisk spin
der er ingen forskel imellem konventionel gas og skifergas, det er tilbagevist af mange uafhængige organisationer og eksperter.
Der foregår en miljøpolitisk høring og debat i USA hvor der er meget stærke interessekonflikter i den forbindelse går de ikke af vejen for at fremstille sagerne meget ensidigt.

  • 0
  • 0

Som netto eksportør af olie er Danmark nok pt. ikke direkte afhængig af olie fra mellemøsten. Og hvor private olieselskaber henter specifikke lovligt salgbare produkter er ikke direkte en sag for politikerne.

  • 0
  • 0

Debatten er interessant, så meget mere, at det snart er 10% af Tysklands mindre køretøjer, der kører på autogas - propan/butan.
Desværre er brancheforeningen Energi- og oilforum helt ude af denne debat, da de bakker op om de grove overpriser, der danner grundlag for den danske LPG branches eksistens i Skandinavien. Det er de danske virksomheder, der betaler for dette pt. Hvis man sammenligner med priser i resten af verden er de danske avancer verdens højeste, og disse få og uendeligt dårligt drevne virksomheder kan åbenbart IKKE skabe rentabilitet uden disse overpriser.

I Tyskland, der er fuldt at sammenligne med Danmark drives både naturgas og Fgas selskaber helt anderledes og professionelt. desuden er der her fuld og åben konkurrence, dette bla. på grund af milliard bøder(i EURO) de senere år til Primagaz Gmbh og andre der blev dømt for kartelvirksomhed sidste år. Om der bliver basis for, at der kan skabes konkurrence på lige vilkår er et godt spørgsmål - dvs. kartelvirksomhed er ikke længere en option. Naturgas og Fgas på standeren koster under halv pris af, hvad det koster i Danmark. Det sidste år er antallet af Fgas udbydere halveret i Danmark, og priserne steget markant mere end verdensmarkedsprisen. Det er dybt foruroligende og tankevækkende.

  • 0
  • 0

Som netto eksportør af olie er Danmark nok pt. ikke direkte afhængig af olie fra mellemøsten.

Overflod af billig olie i Danmark, og mangel i resten af Europa er ikke en mulighed.

Den Danske olie produktion er ikke så stor at det er os der sætter den globale råvarepris, og vores infrastruktur hænger nøje sammen med vores naboers, vi i samme båd som resten af Europa.

  • 0
  • 0

Et spørgsmål om forsynings sikkerhed.

Globalt set produceres der flere biler til benzin og olie, end der kan produceres brændstof til, vi kan strække forsyningerne ved tilsætninger, og ved at nye biler er mere brændstof økonomiske, men Europa kan umuligt nedsætte forbruget lige så hurtigt som det øges i Indien, Pakistan eller Kina.

  • 0
  • 0

Når vi kører på CNG er der stort set ingen partikler, det er kun et spørgsmål om at benzin skal være f.eks 50% dyrere end CNG, og hvis selve fremdriften er elektrisk vil det udelukke evnt forbedret trækkraft ved kørsel på benzin, så kan vi skrotte det dyre partikelfilter og få bilen for samme pris som den rene benzinmodel.

Føreren kan under de konditioner bruge benzin, men han kan også køre for stærkt eller over for rødt, uanset hvad så får han jo vognmanden på nakken, i praksis bliver det ikke omsat til mere forurening.

  • 0
  • 0

Jeg fik min første LNG drevne bil for ca 40 år siden, en vw 1600 stationcar, jeg kørte ialt ca 180.000 km i den, fantastisk økonomi.
Siden har jeg haft adskillige LNG / Bensin biler.
For ca 16 år siden startede jeg med at besøge Baltikum og Rusland, det endte med at jeg blev gift med en Lette.
Idag er vi kørende i en VW Sharan 2000 c på LNG / bensin, i Letland og Rusland har der været LNG stationer i over 50 år, i Letland koster LNG 4,20kr/l i Rusland 2,20 kr/l vi kører ca 10,5 km/l så kan i jo selv regne videre.
Prisen er ikke steget mere end ca 25 % i løbet af 16 år i området !

Ja og så til det bedste: Mindre co 2, blød motorgang, dobbelt så langt mellem olieskiftene.

I letland og Polen er man meget langt fremme med undersøgelser om skiffergas i undergrunden, det er meget store perspektiver.

Må Danmark vågne op !
Danmark er det eneste land i Europa der ikke har udbygget et LNG tanksystem.
Få dog løst beskatningsproblemet, så kommer resten af sig selv.

  • 0
  • 0

skifergas har ikke de i undersøgelsen oplyste bivirkninger mht udledning af uforbrændt gas. det er politisk spin der er ingen forskel imellem konventionel gas og skifergas, det er tilbagevist af mange uafhængige organisationer og eksperter. Der foregår en miljøpolitisk høring og debat i USA hvor der er meget stærke interessekonflikter i den forbindelse går de ikke af vejen for at fremstille sagerne meget ensidigt.

Jeg tror du misser min hovedepointe; Hvorfor gå i gang med massive infrastruktur ændringer(gastankstationer, distributionsnet osv), for at skifte til en ny kulbrinte baseret energikilde? Vi skal i stedet søge at finde alternative indergi kilder, der ikke øger CO2 udledningen.

  • 0
  • 0

Citat fra artiklen: "Analysen fra EA Energianalyse viser, at biogas og naturgas (CNG) er de billigste brændstoffer ud fra et privatøkonomisk perspektiv inkl. afgifter og tilskud. I forhold til diesel er naturgas ca. 17 kr./GJ billigere i 2015, stigende til 24 kr./GJ i 2030 på grund af en stigende forskel på markedsprisen."
Hvor stor er den procentvise prisforskel? Jeg ved ikke, hvor mange J der er i en liter diesel, og så giver oplysningen ikke så megen mening. Jeg mener at kunne huske, at metan (og det er vel, hvad der er tale om) har et højt oktantal, men jeg tvivler på, at man kan køre med lige så højt kompressionsforhold i en metanmotor med elektrisk tænding som i en dieselmotor, og hvis den også skal kunne køre på benzin, går det slet ikke. Uden at være helt sikker mener jeg at vide, at (hoved)årsagen til den bedre brændstoføkonomi i en dieselmotor frem for en benzinmotor er det højere kompressionsforhold. De sodpartikler, en dieselmotor spytter ud, kan i hvert fald ikke trække i den retning. De må udgøre et spild af brændstof, omend i lille skala.

  • 0
  • 0

Logikken om hvorvidt man kan / bør bruge gas kommer et helt andet sted fra.
Afgifter. Kan der lægges afgift på det, vil en hver siddene regering straks fremme det.
Kan der ikke lægges afgift på det, ja så har det ingen interresse.

Pudsigt nok så er brug af gas i biler en kendt teknologi som ikke kræver den store udvikling af nye produkter, og ydermere bruges i vores nabolande.
Det vil tage 1 til 2 år så kan DK have et vidt forgrenet net af gas!stationer. Dette for en minimal anlægsudgift.

Der har været et rejsekort lignenede system i både Kina, Singapore, i 10 til 20, men bevars vi skal være inovative og opfinde den dybetallerken igen.

Hvorfor er vi så stokkonservative i Dk ?

  • 0
  • 0

Det er rart at se et mere jordnært og økonomisk forslag til en ændring af det danske energisystem.

Men for at det skal hænge sammen og vi ikke skal ende med at være afhængige af russisk gas, så skal vi selv i gang med at efterforske efter skiffergas. Men alene det at andre lande i EU begynder at finde skiffergas, vil presse prisen ned på det europæiske marked.

I øvrigt er rygterne om skiffergassens dårligdomme kraftigt overdrevet af mennesker/organisationer med en idealistisk agenda. De danske myndigheder er ikke bekymrede, som det har stået i flere artikler her på siden.

Ang biler på naturgas, så er det motorer med tændingsrør som bruges.

Vh Troels

  • 0
  • 0

Hvorfor gå i gang med massive infrastruktur ændringer(gastankstationer, distributionsnet osv), for at skifte til en ny kulbrinte baseret energikilde? Vi skal i stedet søge at finde alternative indergi kilder, der ikke øger CO2 udledningen.

Helt enig LNG er en dead end, der er da også kun 5 tankstationer tilbage, CNG er i første omgang også fossilt baseret, men den deler teknologi med biogas som også skal distribueres ved 200-250 bar.

Vi må forvente der bliver rift om de flydende brændstoffer, når det sker kommer prisstigningerne i en endeløs række, og så er det godt at have et alternativ.

  • 0
  • 0

Jeg ved ikke hvor fantastisk det ville være at overgå til en skifergas baseret transport løsning. Det lugter langt væk af lappeløsninger i stedet for virkelig at tage hånd om problemet; Få gods over på eldrevne tog, og byg flere vindmøller

Fordi det hverken lader sig gøre økonomisk eller teknisk. Så simpelt er det. VE handler ikke om at sælge strøm på det frie marked på lige vilkår, det handler om at sælge grøn snak til politkere der kvitterer med koncessioner(forbrugernes penge) og diverse støtteordninger(skatteydernes penge).

Gå ind på energinet.dks gas-side
http://energinet.dk/Flash/Forside/UK/index...

Skifergas og russisk gas er hvad der skal drive dette land. Penge ryger syd/øst for grænsen og CO2en fiser ud i atmosfæren. Længere er den sådan set ikke. De eneste variabler du kan følge magtesløs er stigningerne på gasprisen, CO2 PPM i atmosfæren, koncenssionspriserne på VE og varmluftudledningen fra "grønne" politkere.

  • 0
  • 0

Jeg prøvede for år siden en hollandsk kollegas Volvo S70 som, åbenbart, var bygget om til gas.. Jeg fandt først ud af det da jeg kom tilbage med bilen og sagde at tankmåleren altså lå på 0, hvortil hun grinte og svarede at det var den forkerte måler jeg havde kikket på.. Der var rigeligt med ryg i den, og ingen startproblemer, at det kun er 80.000 personbiler i Tyskland der kører på gas finder jeg dog lettere tvivlsomt, da jeg synes jeg møder ekstremt mange gasdrevne personbiler med den velkendte påfyldningsstuds monteret i kofangeren i Tyskland...
Jeg har siden 2003 hvor jeg begyndte at køre sydgående eksport undret mig en hel del over hvorfor vi ikke havde gasbiler i DK, kikker man på et land som Holland så er det en kæmpe procentdel der kører på gas fremfor de almindelige drivmidler vi kender til i DK...

  • 0
  • 0

Ja vi er et forgangs land når det kommer til ?

I Thailand og Malaysia køre mange lastbiler på gas og alle taxaer køre på gas.

I moderne/højt udviklede Danmark køre taxaer og lastbiler på Diesel, fordi vi så gerne vil mindske forureningen.

  • 0
  • 0

Vi skal i stedet søge at finde alternative indergi kilder, der ikke øger CO2 udledningen

Alle fossile ressourcer bliver udtømt alligevel - det betyder intet for den totale udledning om vi sparer.

  • 0
  • 0

Alle busser i Stockholm er gasdrevne.
Alle busser i Californien er gasdrevne, eller el-drevne
Begge steder står der miljøvenlig drift og CO2 besparende på busserne.
De har ret.
Vi er langt bagud.
Københavns luftmiljø ville bedres betydelig, hvis busserne overgik fra dieseldrift til gasdrift - det kunne ske hurtigt og forholdsvis billigt.

  • 0
  • 0

Alle busser i Stockholm er gasdrevne.

Nja, 159 busser er drevet på biogas, og verdens største flåde af ethanol busser 450 styk, hovedparten af de 250 busser i centrum er biogasbusser.

Vi er langt bagud

Ikke længere end at vi hurtigt kan hente det tabte, Tyskerne har skudt CNG i gang ved at der ikke er afgift frem til 2018, halvdelen af de over 1.000 tankanlæg er allerede åbnet, og der er pænt udvalg fra bilfabrikkerne.

Alt der skal til er at vi laver en tilsvarende lovgivning og lader vores CNG afgift til tankanlæg følge den tyske afgift, og at vi giver et CNG fradrag i registreringsafgiften der kan kompensere merprisen på 3.000€ for CNG bilerne.

Der er ingen hønen og ægget problematik, det er allerede på plads.

  • 0
  • 0

Det er med eller uden os, men vi skal da tage fordele som forsynings sikkerhed, stabile priser, og meget lav partikel udledning.

I dag er markedsandelen for alle slags nye gas køretøjer i Europa på 0,4%, det er de metan baserede gaskøretøjer der vækster, og de forventes at runde en markedsandel på 5% inden 2020.

  • 0
  • 0

LNG / Bensin biler

Menes der LPG? (Liquified Natural Gas er lidt besvaerlig at holde styr paa - hvorimod Liquified Petroleum Gas bruges i naesten alle taxaer her)

  • 0
  • 0

[quote] LNG / Bensin biler

Menes der LPG? (Liquified Natural Gas er lidt besvaerlig at holde styr paa - hvorimod Liquified Petroleum Gas bruges i naesten alle taxaer her)[/quote]
Artiklen handler om CNG, dvs gas der primært består af metan.

Det smarte er at CNG (Compressed natural gas) baner vejen for biogas, så du eksemplet med busserne i Stockholm, de bliver tanket via en 750 meter lang pipeline direkte fra biogas anlægget til bussernes tankanlæg.

  • 0
  • 0

Rettelse:

I mit ovenstående indlæg skrev jeg fejlagtigt LNG.
Det skulle være LPG.

Og til Knud Nielsen, ja der bruges LPG i Baltikum, Rusland, Kazakstan og
mange flere Øststater.
Netværket af stationer i Balticum og Rusland er meget tæt.

  • 0
  • 0

LPG er et super brændstof til at mixe med diesel på lastbiler og som rent brændstoft i dualfuel biler med ottomotorer(benzinmotor).
Oktantallet er næsten 100.
I Tyskland kører der nu en halv million biler på LPG og tallet stiger hver dag.

I Danmark kan man finde en listepris på EOF hjemmeside der er over to år gammel 11,89 kr/liter, fordi selskaberne er stoppet med at offentliggøre dem ligesom at LPG selskaberne i Danmark generelt ikke offentliggør deres priser.

Dette fordi så er det nemmere at tage premium pris ved erhverskunderne, der ikke har fokus her. Produktprisen i Tyskland ligger på 4,5 kr. per liter og i Danmark er den over dobbelt så høj. At afgifterne også er høje er slet ikke det reelle problem.

Desværre er dette her langt langt alvorligere, og ingen gør noget ved det.

  • 0
  • 0

I Tyskland kører der nu en halv million biler på LPG og tallet stiger hver dag.

Jeg kan ikke finde tal over 460.000, det er nu også rigtig mange, men hvad skulle formålet være med at opbygge en infrastruktur fra bunden, som turister kan de tanke på de 6 tankstationer der ligger spredt ud over landet, ellers er næsten alle de Tyske biler dual fuel, og benzin fås jo overalt.

Vi har et erklæret mål om udfasning af fossile brændstoffer, det bliver en kamp og meget dyrt hvis vi skal nå at opbygge infrastrukturen og indfase autogas (LPG), før samme skal udfases.

Omvendt stiller det sig med CHG, vi har allerede et fintmasket naturgasnet over hele landet (Lolland, Falster, og små øer undtaget), dvs. det bagvedliggende distributionsnet er på plads, og hvor LPG er en blindgyde, så deler CNG teknologi med biogas, en CNG bil er ret ligeglad med om den skal køre på lagret metan eller frisk metan, og forholdet kan skiftes løbende, det er den naturlige vej væk fra fossile brændstoffer.

Vi kan jo starte med en grundlast af Busser, Taxa, Post, Renovation, og den slags nogenlunde skemalagte kørsel, forudsat det ikke går ud over planerne for elbilerne, eller at det i hvert fald er velovervejet.

Der går også en del strøm til at komprimere gas, så også her må det være muligt at støtte el-nettet ved f.eks at udgå at komprimere i peak hour.

  • 0
  • 0

[quote]I Tyskland kører der nu en halv million biler på LPG og tallet stiger hver dag.

Jeg kan ikke finde tal over 460.000, det er nu også rigtig mange, men hvad skulle formålet være med at opbygge en infrastruktur fra bunden, som turister kan de tanke på de 6 tankstationer der ligger spredt ud over landet, ellers er næsten alle de Tyske biler dual fuel, og benzin fås jo overalt.

Vi har et erklæret mål om udfasning af fossile brændstoffer, det bliver en kamp og meget dyrt hvis vi skal nå at opbygge infrastrukturen og indfase autogas (LPG), før samme skal udfases.[/quote]

LPG har haft sin 1. chance, og LPG branchen har forpasset den. Men jeg påpeger at naturgassen også har haft mange muligheder for introduktion til transportsektoren, som ikke har båret frugt. Investeringerne er muligvis for store. At indfase CNG er altid dyrere end LPG. Reducerede afgifter og en rigtig konstruktion - med fokus på kunderne - kan afgøre om et skifte til nyt auto brændstof i Danmark bliver en succes. LPG og CNG kan fint sælges sideløbende i mange år til gavn for miljøet. LPG skulle så blot sælges gennem helt nye aktører i dette marked, feks. udefra eller hos naturgasselskaberne. Den etablerede LPG branche viser ingen nye veje, og vil aldrig kunne skabe bærbare løsninger som den er skruet sammen.

  • 0
  • 0

Men jeg påpeger at naturgassen også har haft mange muligheder for introduktion til transportsektoren

Det er først nu teknikken er moden til at almindelige billister kan håndtere de 200-250 bar, måske endda få deres egen kompressor hjemme i carporten, det har hidtil været forbeholdt professionelle at håndtere den slags, og her taler vi stadig kun om at betjene teknikken, ikke udtænke løsninger eller reparere.

At indfase CNG er altid dyrere end LPG.

En CNG bil koster 2-3.000€ mere end den tilsvarende på benzin, merudgiften forventes i løbet af 3-5 år at falde til 4-600€, hvad distributionen angår så ligger rørsystemet der allerede, CNG skal ikke transporteres rundt på containere på store lastbiler, omlades og håndteres i manuelle processer, CNG skal kun komprimeres.

Vores benzin og olie flyder også allerede i pipe lines det meste af vejen, på Sjælland går det fra Kalundborg til lagre midt på øen og videre til distributionsstederne, et nyt brændstof der ikke kan køres i de allerede eksisterende rør vil fylde vejene med tankbiler, og blive ekstremt dyrt, så at CNG skulle blive dyrere end det LPG du så gerne vil have, det forstår jeg simpelthen ikke, men hvis en gas ekspert kan forklare hvorfor, så skifter jeg gerne mening.

  • 0
  • 0