Manden har en pointe
Nu har jeg ikke læst bogen, men det der bliver refereret kan jeg kun være enig i. Jeg synes helt klart der er en pointe i det.
En anden pointe er menneskets manglende perspektiv. Den naturkatastofe forårsagede Fukushima-ulykke, rangerer MEGET højere på fjendeskalaen end tsunamien, der knuste titusindvis af liv og lagde enorme landområder øde. Fukushima-ulykken har indtil videre ikke kostet et eneste menneskeliv, og det er tvivlsomt om der vil komme en målbar effekt i dødelighed.
Det er tilsyneladende mere "OK" at naturkræfter tager liv og forårsager sygdom i enorm skala. Samtidig er disse i bund og grund kun er en ødelæggende kraft (tsunamier, orkaner, jordskælv osv).
KK er derimod hovedsaglig en god kraft, idet den leverer lys, energi og varme. Men den må ikke så meget som skabe et enkelt dødsfald eller et enkelt sygdomstilfælde, og gør den det, kræves den straks bandlyst.
Alt imens accepteres det at titusindvis, hvis ikke hundredetusindvis, årligt dør pga. forurening fra fossilie brændstoffer. Man kunne også sige det samme om biler, hvor uheld årligt koster titusindvis af liv.
Men det kun relativt få, der kræver biler eller fossile brændstoffer bandlyst.
Hvilket paradoks.
Just my 2 cents...
Mvh,
Thomas.




Kommentarer (47)