Flere og flere kommuner kører i elbiler

Berlingske: Over halvdelen af alle danske kommuner har eldrevne køretøjer i deres flåde, og det er der god økonomi i.

Flere og flere danske kommuner vælger el, når de skal have nye biler i flåden. En ny undersøgelse viser, at godt halvdelen af kommunerne - 55 procent - i dag har eldrevne køretøjer i deres flåde. Desuden har lidt under halvdelen allerede nu planer om flere elbiler på vejene i 2013.

Og det er godt nyt, mener Michael Rask, specialkonsulent i Energistyrelsen.

»For den private forbruger er anskaffelsesprisen det afgørende, når man køber ny bil, og elbiler er stadig dyrere end konventionelle biler. Men elbiler er billigere i drift end almindelige biler, og ejere af store flåder, for eksempel kommuner, indregner i højere grad den fordel i deres beregninger, « forklarer han.

I Skive er man vældig tilfreds med elbilerne, forklarer teamleder Michael Petersen fra kommunens kontor for energibesparelse.

»Vi vil gerne være miljøvenlige, men det skal kunne betale sig at købe elbiler. Og det kan det, for selv om de er dyrere, sparer vi meget på brændstof,« siger Michael Petersen, som indtil nu har modtaget støtte fra Energistyrelsen til indkøb af elbiler.

»Jeg ved ikke, hvad politikerne kan lokkes til, men jeg forventer, at vi vil fordoble antallet af elbiler næste gang, også selv om tilskuddet fra Energistyrelsen forsvinder,

Læs mere på **Berlingske.dk **

Emner Elbiler

Kommentarer (11)

Det ville klæde politikerne rent faktisk at komme med tal på hvor god økonomien egentlig er i at have deres el-biler, når de nu udtaler sig. Er det fordi bilerne er billige i indkøb + drift eller er det fordi kommunerne får bilerne foræret af Staten? Eller er det fordi de ikke har tænkt sig om mht. biler før?

Skive Kommunes egen rapport findes her: http://www.ens.dk/da-DK/KlimaOgCO2/Transpo...

Her kan man se at den samlede pris for 8 el-biler i micro klassen + 1 el-lastbil er på ca. 2,2 mio. kr. De 1.3 mio. er direkte finansieret af staten og oven i det kan vi så lægge omkring 4 mio. i sparet registreringsafgift (naturligvis betalt af alle andre benzin/diesel ejerne).

Samlet regning til landets skatteydere er således på den forkerte side af 6 mio. kroner. Det vil jeg ikke kalde billigt for en lille lastbil + 8 biler i micro størrelsen der normalt koster ca. 100.000 kr. pr. stk. på hvide plader. Uanset hvor billigt man kan "tanke" dem.

Men jeg kan godt se at man sikkert kan få en fin økonomi ud af det når man nu kun skal betale 1/6 af udgifterne til indkøb selv og desuden er vant til at give en medarbejder ca. 70.000 kr. om året i kørselsgodtgørelse for at køre 20-25k km i egen bil i stedet for at købe en lille benzin/diesel bil i kommunen som vedkommende kan køre i (se historien i rapporten).

  • 0
  • 0

Fra artiklen:

Det skal kunne betale sig at købe elbiler. Og det kan det, for selv om de er dyrere, sparer vi meget på brændstof,« siger Michael Petersen

Dyrere bil, billig i service, og stor besparelse på energi når vi ikke skal købe benzin og diesel, altså billigere drift.

Fra Skive kommune statusrapport:

Netto-leasingudgiften til elbilerne i Hjemmeplejen er berammet til at skulle løbe rundt, når bilernes drift modregnes skyggeprisen på almindelige leasing på benzin- og dieselbiler – med lille overvægt til lidt dyrere drift med elbilerne.

Hov, nu er driften dyrere.

Jeg vil godt se et regnskab opgjort til øre per km, med leasing afgift, service udgifter, brændstof/energiudgifter, og el-bilens andel af omkostningerne til en hurtiglader.

  • 0
  • 0

Jeg vil mene at Staten kun bliver "snydt" for registreringsafgiften på de benzin/diesel-biler Kommunen ikke køber, dvs. meget konservativt skønnet omkring 50.000 DKK per bil, dvs. 400.000 DKK plus måske 200.000 DKK for lastbilen, dvs. måske 600.000 DKK.

Det er derfor mere korrekt at antage at kommunen "snyder" Staten for 2 mio. DKK og ikke 6 mio. DKK.

Så er spørgsmålet om miljøforbedringen ved elbilsdrift er de 2 mio. DKK værd. Her skal man så inkludere de reducerede sundhedsudgifter som følge af den reducerede luftforurening, mindre forurening til transport of benzin/diesel set i forhold til transport af strøm osv.

Hvis vi endvidere kan drive elbilerne på vindkraft, solkraft eller atomkraft, så tror jeg efterhånden at Staten og der med samfundet ikke bliver snydt, men derimod vinder.

Og er det i øvrigt ikke fornuftigt at forureneren (diesel/benzin-brugerne) betaler for deres forurening?

  • 0
  • 0

Problemet er jo at elbilerne bliver financeret af co2-bilerne, forestil dig regnskabet hvis alle skiftede til elbiler.

  • 0
  • 0

forestil dig regnskabet hvis alle skiftede til elbiler.

Ja gad vide hvordan svenskerne har klaret sig i alle de år uden registreringsafgift på biler...

  • 0
  • 0

@Anders Skærlund Petersen

Jeg vil mene at Staten kun bliver "snydt" for registreringsafgiften på de benzin/diesel-biler Kommunen ikke køber, dvs. meget konservativt skønnet omkring 50.000 DKK per bil, dvs. 400.000 DKK plus måske 200.000 DKK for lastbilen, dvs. måske 600.000 DKK. Det er derfor mere korrekt at antage at kommunen "snyder" Staten for 2 mio. DKK og ikke 6 mio. DKK.

Vi antager realistisk at alternativet til el-bilen er en Citroen C1, Ford ka, Seat Mii, eller en en af de andre biler til 80.000kr, og vi antager at el-bilen koster 100.000kr mere i indkøb, så er de samlede afgifter dvs. registreringsafgift+moms tilnærmelsesvis ens, vi snyder altså staten for 4 gange nul kroner.

Tænk hvis vi alle sammen købte energi effektive el-biler og snød staten for nul kroner, så ville der ikke være brændstofsalg fra tankstationerne, og staten ville blive snydt for brændstofafgifterne, men det løber altså ikke op i hverken 2 eller 6 millioner kroner per 4 biler.

  • 0
  • 0

Det ville klæde politikerne rent faktisk at komme med tal på hvor god økonomien egentlig er i at have deres el-biler, når de nu udtaler sig. Er det fordi bilerne er billige i indkøb + drift eller er det fordi kommunerne får bilerne foræret af Staten? Eller er det fordi de ikke har tænkt sig om mht. biler før? Skive Kommunes egen rapport findes her: http://www.ens.dk/da-DK/KlimaOgCO2/Transpo... Her kan man se at den samlede pris for 8 el-biler i micro klassen + 1 el-lastbil er på ca. 2,2 mio. kr. De 1.3 mio. er direkte finansieret af staten og oven i det kan vi så lægge omkring 4 mio. i sparet registreringsafgift (naturligvis betalt af alle andre benzin/diesel ejerne). Samlet regning til landets skatteydere er således på den forkerte side af 6 mio. kroner. Det vil jeg ikke kalde billigt for en lille lastbil + 8 biler i micro størrelsen der normalt koster ca. 100.000 kr. pr. stk. på hvide plader. Uanset hvor billigt man kan "tanke" dem. Men jeg kan godt se at man sikkert kan få en fin økonomi ud af det når man nu kun skal betale 1/6 af udgifterne til indkøb selv og desuden er vant til at give en medarbejder ca. 70.000 kr. om året i kørselsgodtgørelse for at køre 20-25k km i egen bil i stedet for at købe en lille benzin/diesel bil i kommunen som vedkommende kan køre i (se historien i rapporten).

Jeg har i år også regnet på indkøb 1-2 el- eller hybridbiler til firmaet.
Under forudsætning af at man ikke kan få div. tilskud, men må købe til markedspris, og at kørselsbehovet pr. bil er under 10.000 km om året ( primært bykørsel til møder opmålinger osv.) så er der absolut ingen økonomi i at købe el- eller hybridbiler.

  • 0
  • 0

Jeg har i år også regnet på indkøb 1-2 el- eller hybridbiler til firmaet. Under forudsætning af at man ikke kan få div. tilskud, men må købe til markedspris, og at kørselsbehovet pr. bil er under 10.000 km om året ( primært bykørsel til møder opmålinger osv.) så er der absolut ingen økonomi i at købe el- eller hybridbiler.

Og hvis du kunne etablere stik og indkøbe bilen for 180.000 per styk, og du kunne få billig natstrøm til samlet pris leveret til måler for 50øre per kWh, ville det så hænge sammen?

Er du tæt på tipping point, eller kan du intet skimte ude i horisonten, kort og godt, hvad skal der til?

  • 0
  • 0

[quote]Jeg har i år også regnet på indkøb 1-2 el- eller hybridbiler til firmaet. Under forudsætning af at man ikke kan få div. tilskud, men må købe til markedspris, og at kørselsbehovet pr. bil er under 10.000 km om året ( primært bykørsel til møder opmålinger osv.) så er der absolut ingen økonomi i at købe el- eller hybridbiler.

Og hvis du kunne etablere stik og indkøbe bilen for 180.000 per styk, og du kunne få billig natstrøm til samlet pris leveret til måler for 50øre per kWh, ville det så hænge sammen?

Er du tæt på tipping point, eller kan du intet skimte ude i horisonten, kort og godt, hvad skal der til?[/quote]

Stik er stort set etableret, ihvertfald er der ikke medregnet omkostninger til det.
De 180.000 kr. Kunne måske gøres billigere ved at vælge en varevogn, men uanset hvad så er der hele tiden en merinvestering på 50-60.000 kr. i forhold til en tilsvarende bil på benzin eller diesel.
Desuden er der en væsentlig ubekendt mht. vedligeholdelsesomkostningerne.
Tidligere har jeg ihvertfald dårlige erfaringer med batteripakken på Citroën elbiler.

  • 0
  • 0

Tidligere har jeg ihvertfald dårlige erfaringer med batteripakken på Citroën elbiler.

Jeg gætter på at det er tidlige forsøg med ombyggede C1,du har erfaringer med, det var hvad man kunne få fat i for et par år siden, og tekniske erfaringerne derfra skal vi nok ikke lægge så meget vægt på.

Hvis det er Citroen Czero du refererer til så er det godt nok hurtigt at der er kommet negative erfaringer. og så lover det ikke godt for el-bilerne.

  • 0
  • 0