Dongs fremtid er bundet til vinden

Om Dong vil det eller ej, er selskabets fremtid uløseligt bundet til en grøn kurs, primært drevet af investeringer i offshore-vindmølleparker, som Anders Eldrup har udstukket for virksomheden.

Ingeniøren har ringet til en række analytikere af det internationale energimarked for at høre, hvordan det danske energiselskab bliver vurderet.

Og i et internationalt marked, hvor olie og kul vejer tungest, runger Dongs navn ikke højt. Og med god grund.

Sidste år producerede Dong i alt 26,4 millioner tønder olieækvivalenter, når man lægger produktionen af olie og gas sammen. Den mængde nåede Statoil for eksempel op på at producere på lige over 14 dage i sensommmeren.

Læs også: Her er Dong Energys aktiviteter

Anderledes genkendeligt er Dongs navn blandt analytikerne med fingrene nede i markedet for vedvarende energi:

»Dong er et af de førende selskaber inden for offshore-vind. Men som overordnet brand er de ikke kendt uden for Skandinavien. De ser ud til at forfølge en strategi, hvor de satser på deres kernekompetencer som for eksempel vedvarende energi,« vurderer analytiker James Sparrow fra BNP Paribas i London.

Samme indtryk har man under mere hjemlige himmelstrøg.

»Dong er det energiselskab, der er længst fremme i verden i forhold til vindkraft. Hvis du kigger isoleret på vind, er der ingen tvivl om, at de er i den europæiske superliga. Men ser du samlet på selskabet, så ligger de nok kun i første division,« vurderer analytiker Martin Bo Hansen fra Jyske Bank.

Og læser man den sidste årsrapport fra European Wind Energy Association, kan man se, at Dong rent faktisk er den førende inden for offshore-vind.

Tvivl om, hvorvidt Dong vil skifte kurs, er kommet fra en række forskellige fronter. Senest har Folketingets formand, Mogens Lykketoft, langet ud efter formanden Fritz Schur, som han mener skader Dongs muligheder for at fastholde kursen og succesen inden for blandt andet havvindmøller.

Men om Dong og Fritz Schur vil det eller ej, så tyder alt på, at det er gennem en fortsat satsning på vindkraft, at virksomheden skal fortsætte med at vokse og udbygge en slagkraftig international profil.

At fremtiden ligger inden for vindkraft, er konstitueret direktør for Dong, Carsten Krogsgaard, til dels også enig i, da han taler med Ingeniøren.

»Vores fremtidige vækst og udvikling skal primært komme fra to afdelinger: E & P og Vind,« slår han fast.

Læs også: Showdown i energiforhandlinger: Vindmøllepark i fare

Inden for E & P, som dækker Dongs indvinding af olie og gas, er Dong gået sammen med nogle af medlemmerne fra den europæiske superliga om at udvikle to områder, man har store forhåbninger til. Hejrefeltet i Nordsøen skal udvikles sammen med Bayern Gas for i alt 12 milliarder kroner, mens en række felter ud for Shetlandsøerne udvikles i samarbejde med Total.

Læs også: Dong vil udvikle havvindmøllepark i Irske Hav

Men hvorvidt det er nok til at holde Dongs reserver i undergrunden på højde med det, de er på i dag, kan der sættes store spørgsmålstegn ved.

I den seneste udgave af World Energy Outlook fra det anerkendte International Energy Agency (IEA) kan man læse sig frem til, at i forhold til olie og gas er de store funds tid ved at være forbi for Dong.

Fra 2000 til 2010 er den daglige produktion i Nordsøen faldet fra 6 millioner tønder olieækvivalenter om dagen til 3,5 millioner om dagen. Og i 2035 vil det tal være på 1,6 millioner tønder.

Dong har også projekter i Nordatalanen og er et af de selskaber, der har licens til at søge efter olie ud for Grønland.

Men selvom Grønland beskrives som en ubekendt faktor af IEA, så slår man fast, at den samlede produktion i Europa vil falde.

Lagt sammen med, at fundene i fremtiden vil være på større vanddybder og længere ned i undergrunden, betyder det, at prisen på indvinding vil stige, samtidig med at forekomsterne bliver mindre.

Læs også: Eldrup-afsked kan sætte grøn kurs under pres

Tallene 15 og 85 har spillet en afgørende rolle under Anders Eldrups periode i spidsen for Dong. Målet er, at virksomheden skal vende en situation hvor selskabet generere 85 procent af sin energi gennem 'sorte' energikilder som kul og olie og 15 procent via vedvarende energi til at 85 procent af energien kommer fra vedvarende energi.

Dong er involveret i en lang række projekter inden for vedvarende energi og har blandt andet store forhåbninger til biomasse, som på længere sigt skal erstatte mere og mere af den kul og gas, der i dag i stor grad driver selskabets kraftværker. Der er dog stadig lange udsigter til, at teknologierne, der skal drive udviklingen, er endeligt klar.

Læs også: Analyse: Eldrup trak Dong væk fra den kulsorte kurs

Derfor er det den energimæssige lillebror - vindkraft - som i 2011 udgjorde en omsætning på 4,3 milliarder kroner i forhold til de 10,47 milliarder kroner, der blev omsat for inden for E & P, som også i de kommende år skal drive udviklingen.

Satsningen på vind kan i den seneste årsrapport fra Dong. Fra 2010 til 2011 steg omsætningen inden for Wind Power med 46 procent. En stigning, som målt i procent var langt højere end for nogen af virksomhedens andre områder.

I årsrapporten optræder også en række andre interessante tal. For eksempel er kapaciteten for energiproduktion gennem vind steget fra 2006 til 2011, mens den er faldet for både biomasse og affald.

Samlet set er Dong nu oppe på, at 31 procent af deres kapacitet for elproduktion kon komme vedvarende energikilder.

Læs også: Eldrup drev Dong væk fra den kulsorte kurs

Det er en udvikling, som der blandt hjemlige og internationale analytikere, som Ingeniøren har talt med, hersker en udbredt tro på, vil fortsætte. De ser dog flere mulige problemer på horisonten, der kan true den kurs, som er udstukket.

»Dong er specialister på offshore, hvor de er det største firma i verden,« siger Birger T. Madsen fra BTM Consult ApS og fortsætter:

»Markedet for offshore er voksende, og det ser det ud til at blive ved med at være i en god årrække frem. Det er klart, at sådan en udvikling vil tiltrække energiselskaber, der er større end Dong, der så at sige har større økonomiske muskler at spille med,« siger han.

Jacob Pedersen, chefanalytiker hos Sydbank, mener, at Dong muligvis kan risikere at være i front af en udvikling, der ikke kommer nogen vegne.

»Jeg ser det som ekstremt fremsynet af Dong at satse på vind. Men der er en risiko ved at stikke næsen frem tidligt. Omkostninger ved at producere elektricitet via offshore-vindkraft er meget høje,« forklarer han og fortsætter:

»Det har betydet, at politikere i for eksempel England, der er verdens største marked, har talt for, at man skal sænke tempoet for investeringerne i vindmølleparker. Hvis den bevægelse får fat, så risikerer Dong at stå som verdens førende inden for et felt, der aldrig rigtig bliver til noget.«

Dokumentation

Dongs sidste årsrapport
Rapport fra European Wind Energy Association

Kommentarer (25)

Jeg vil gerne se at DONG investerede bredt på flere forskellige vedvarende energi former.

Sol, Vind, Geotermisk energi (varme + el) måske endda Biokul (forgasning)

Der ud over vil jeg personligt anbefale at hvis DONG tjener penge på deres investeringer i Udlandet lader en del af den fortjeneste komme deres Danske kunder tilgode.

DONG er så vidt jeg husker blevet kåret til det dyreste danske energiselskab flere gange.

  • 0
  • 0

kåret til det dyreste danske energiselskab flere gange

Ja, og Danmark er kåret som landet med de dyreste el-priser. DONG tjener penge ved at malke forbrugeren og skatteyderne - ikke ved at øge vores konkurrenceevne som industriland.

  • 0
  • 0

Ja, og Danmark er kåret som landet med de dyreste el-priser.

NEJ!!!

De danske elpriser ligger under gennemsnittet i EU27.

Derudover betaler vi den suverænt højeste moms og afgift af vores elforbrug. Men det tjener hverken DONG eller nogen anden elproducent/leverandør noget på!

Peter Hansen, du ved det er løgn det du påstår. Alligevel gentager du det gang på gang. Hvad forsøger du at opnå med det?

  • 0
  • 0

det er løgn det du påstår

Man skal ikke kaste med sten, når man bor i et glashus.

DK har de højeste elpriser i forbrugsleddet, hvilket er medførende til at DK har det højeste omkostningsniveau. Og uanset hvor mange gange hr. Lund siger det modsatte, je så er virkeligheden stadig denne.

Det prisniveau som hr. Lund angiver skyldes primært eldumping fra vindkraften samt effektiv kraftvarme fra centrale kulfyrede anlæg.

Så ikke at medregne moms, skatter og afgifter er manipulation.

  • 0
  • 0

[quote] det er løgn det du påstår

Man skal ikke kaste med sten, når man bor i et glashus.

DK har de højeste elpriser i forbrugsleddet, hvilket er medførende til at DK har det højeste omkostningsniveau. Og uanset hvor mange gange hr. Lund siger det modsatte, je så er virkeligheden stadig denne.

Det prisniveau som hr. Lund angiver skyldes primært eldumping fra vindkraften samt effektiv kraftvarme fra centrale kulfyrede anlæg.

Så ikke at medregne moms, skatter og afgifter er manipulation.[/quote]

Enig, men at lade Dong Energy have ansvaret for den høje moms, skatter og afgifter er at rette smed for bager.

Elpristavlen viser, at Dong ligger forholdsvist pænt i midten for så vidt angår den samlede elpris.

  • 0
  • 0

Der er ikke kun el-kunderne der må til lommerne for at være kunde ved DONG, naturgaskunderne må også bidrage til glaspaladset i Gentofte.

Distributionen af naturgas betales pr. m3 og der er DONG suværent dyrest:

DONG (Sydjylland og Sjælland) - 1.688 kr/m3 + moms.

HNM (Midt/nordjylland og kbh) - 0,923 kr/m3 + moms.

Naturgas Fyn (Fyn) - 1.372 kr/m3 + moms.

Og her hjælper det ikke at skifte leverandør, hvis man bor i et DONG område, så skal distributionen betales til DONG, de har med andre ord sikret sig en solid betaling.

Naturgasnettet er ca. samme alder i København og Sydjylland, men hvor HNM åbenbart har brugt betalingerne til at nedbringe gælden i nettet, har DONG's indtægter gået til andre fromål og gælden derfor formodentlig stadig høj, og derfor kan man opkræve den høje afgift.

  • 0
  • 0

For retfærdighedens skyld skal det anføres, at DONGs distributionsnet (Sønderjylland og Vestsjælland) består af to tidligere kommunalt ejede distributionsselskaber, Naturgas Syd og Naturgas Sjælland, som selskabet blev tvunget til at overtage for at undgå fallit. Men gælden (som samtidigt blev overtaget) skal fortsat forrentes og afdrages. Det udgør den væsentligste forskel i priserne på distribution.
HMN består af det tidligere Naturgas Midt-Nord og Hovedstadsregionens Naturgasselskab (HNG), hvor MN som det seneste gasselskab slap væsentligt billigere gennem etableringsfasen og HNG blev etableret i et område med mange flere (og større) kunder i forhold til gasnettets størrelse.
DONG har faktisk forsøgt at sælge sit gasnet til HMN, men der kunne ikke opnås enighed om prisen, idet HMN ikke synes, at deres kunder skal hænge på gælden i DONGs forsyningsnet.
Rationaliseringsgevinsten ved en sammenlægning/overtagelse er beregnet til ca. 60 mio. kr./årligt, hvis man samler alle gasselskaber i et. Det er småpenge i forhold til et årligt salg på over 3 mia. m3.

  • 0
  • 0

Man skal ikke kaste med sten, når man bor i et glashus. DK har de højeste elpriser i forbrugsleddet, hvilket er medførende til at DK har det højeste omkostningsniveau. Og uanset hvor mange gange hr. Lund siger det modsatte, je så er virkeligheden stadig denne. Det prisniveau som hr. Lund angiver skyldes primært eldumping fra vindkraften samt effektiv kraftvarme fra centrale kulfyrede anlæg. Så ikke at medregne moms, skatter og afgifter er manipulation.

Det med sten er en farlig ting at kaste med.

Det giver ingen mening (for andet end den enkelte forbruger) at sammenligne produktionsomkostninger efter politisk valgte afgifter er lagt på.
Det er kun de rene produktionsomkostninger, der siger noget om hvor effektivt vi i Danmark er til at producere energi.

  • 0
  • 0

@Peter Hansen:

Jovvvv!!! http://www.energy.eu/ Søren Lund, du ved det er løgn det du påstår.

Jeg gentager lige min påstand, vel vidende at den er sand:

De danske elpriser ligger under gennemsnittet i EU27. Derudover betaler vi den suverænt højeste moms og afgift af vores elforbrug.

Dit link viser den danske forbrugspris for private elforbrugere - inklusiv moms og energiafgift - og modsiger således ikke min påstand. Uden moms og energiafgift ligger vores elpris [b]under gennemsnittet i EU27![/b]

Endvidere viser dit link klart og tydeligt at industrien i Danmark betaler den 18. højeste elpris ud af 27 - altså [b]langt under gennemsnittet i EU27!!![/b]

Hvori består så min løgn???

Det er ifølge dit eget link lodret løgn, når du skriver:

Ja, og Danmark er kåret som landet med de dyreste el-priser. DONG tjener penge ved at malke forbrugeren og skatteyderne - ikke ved at øge vores konkurrenceevne som industriland.

1) Det er ikke DONG's skyld at private elforbrugere bliver brandbeskattet via deres elregning!!!

2) DONG tjener ikke en jente af de penge private elforbrugere betaler i moms og energiafgift!!!

3) Industrien betaler hverken moms eller denne høje energiafgift, og industriens forbrugspriser ligger langt under gennemsnittet i EU!!!

Dette ved du, for det er absolut ikke første gang du er blevet gjort opmærksom på det! I sidste uge var det "dyr kompensations-el for vind" du gav skylden for de høje forbrugerpriser:

http://ing.dk/artikel/127474-hvordan-klare...

Hvis du har noget at sige til vores forbrugspriser, så [b]dokumenter[/b] hvad pengene går til, i stedet for at fortsætte dine useriøse beskyldninger!

Jeg synes også energiafgiften er urimelig, og så den gerne afskaffet og erstattet af en reel forureningsafgift. Men den kan hverken begrundes i DONG's prispolitik eller vores elsystem i øvrigt.

  • 0
  • 0

Dit link viser den danske forbrugspris for private elforbrugere - inklusiv moms

Hvis du nu kigger i kolonnen 'Price (Excluding VAT)', kan du se at et land kaldet 'Denmark' ligger som nummer eet.

DONG tjener ikke en jente af de penge private elforbrugere betaler i moms

Nå? I Danmark støtter Staten ikke 'grønne' projekter? Det var da en nyhed. Somom DONG og Staten er helt uafhænginge. Det kan DU passende dokumentere.

  • 0
  • 0

Dit link viser den danske forbrugspris for private elforbrugere - inklusiv moms

Hvis du nu kigger i kolonnen 'Price (Excluding VAT)', kan du se at et land kaldet 'Denmark' ligger som nummer tre. Alletiders for konkurrenceevnen!

DONG tjener ikke en jente af de penge private elforbrugere betaler i moms

Nå? I Danmark støtter Staten ikke 'grønne' projekter? Det var da en nyhed. Somom DONG og Staten er helt uafhænginge. Det kan DU passende dokumentere.

  • 0
  • 0

Hvis du nu kigger i kolonnen \\\'Price (Excluding VAT)\\\', kan du se at et land kaldet \\\'Denmark\\\' ligger som nummer tre. Alletiders for konkurrenceevnen!

Det er ejendommeligt at du tilsyneladende ikke engang læser de links du selv poster!

De eneste kolonner hvori priser er opgivet \\"Excluding VAT\\" er i skemaet \\"FUEL PRICES\\" - som vist hverken har meget med EL eller DONG at gøre!

Derimod angives tydeligt under skemaet\\"\\'ELECTRICITY HOUSEHOLDS\\":

[b]- End-user price, includes all taxes[/b]

og under \\"ELECTRICITY INDUSTRY\\":

[b]- End-user price. Includes all duties, except recoverable taxes (e.g. VAT)[/b]

Til de som måtte interessere sig for fakta:

I Eurostats egne udgivelser er der altid redegjort for forbrugerpriserne - med og uden VAT og skat - så man kan foretage en REEL sammenligning mellem elpriserne i Europa.

http://ing.dk/artikel/127863-dongs-fremtid... (Side 84)
http://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/sh...
http://appsso.eurostat.ec.europa.eu/nui/sh...

Peter Hansen er før blevet præsenteret for samme fakta, men de passer tydeligvis ikke ind i hans version af sandheden!

  • 0
  • 0

Nå? I Danmark støtter Staten ikke \\\'grønne\\\' projekter? Det var da en nyhed. Somom DONG og Staten er helt uafhænginge. Det kan DU passende dokumentere.

Der går mig bekendt ikke én krone fra statskassen til danske vindmøller, herunder dem DONG opfører og driver.

De støttes udelukkende via PSO - som er et bidrag på lige fod med net-bidraget.

DONG og staten er ikke uafhængige, i og med at staten er storaktionær i DONG.

Det betyder intet andet end at DONG betaler skat til den danske stat, ligesom ethvert andet dansk aktieselskab!

Hvis du med ovenstående påstår at der ryger skattekroner i DONGs pengekasse i form af statsstøtte, så er det høje tid at dokumentere!

  • 0
  • 0

Dong Energy have ansvaret for den høje moms, skatter og afgifter er at rette smed for bager

Det er det da ikke, når en stor del af deres indkomst på vindenergi netop kommer ind via afgifter.

Vi har jo netop et højt skattetryk i Danmark fordi vi tillader os enorme offentlige udgifter til feel-good projekter.

  • 0
  • 0

@Peter Hansen:

Vi har jo netop et højt skattetryk i Danmark fordi vi tillader os enorme offentlige udgifter til feel-good projekter.

Jeg gentager for alle dem du atter forsøger at vildlede:

Vindmøller modtager IKKE støtte fra statskassen, de kommer udelukkende fra PSO-midlerne. De figurerer end ikke på finansloven!

DONG får derfor INGEN penge fra statskassen via vindmøller!

Ca 60% af PSO-midlerne går til vindmøller, hvilket vil sige at en gennemsnitlig husstand typisk har betalt ca 250 kr/år, gennem de sidste 10 år, for den vindmøllekapacitet landet i dag råder over.

Skattetrykket kan vi godt tale om er et problem - men det har så bare NADA med vindmøller at gøre.

250 kr/husstand er ikke et problem, når vindmøllerne samtidig returnerer nogle af de LAVESTE elpriser i EU, også når PSO medregnes.

At regeringen så vælger at lægge verdens højeste afgifter og moms oveni elprisen, fordi indkomstskat er blevet et politisk fyord, har intet med vindmøllerne at gøre, og kommer på ingen måde heller vindmøllerne tilgode.

Jeg ved du hader dette faktum som pesten, fordi det ikke passer ind i det verdensbillede du prøver at pådutte læserne!

Men du kan altså ikke bestride det, uanset hvor mange gange du gentager dig selv!

  • 0
  • 0

60% af PSO-midlerne går til vindmøller

Søren, er det ikke en skat?

vindmøllerne samtidig returnerer nogle af de LAVESTE elpriser i EU

Ehh, hvor har du fra at de danske elpriser er lave efter EU målestok?
Hvem er det Danfoss' produktion bliver udflaget til hvis ikke vi forbedrer konkurrenceevnen, og hvor ligger deres elpris?

  • 0
  • 0

[quote]60% af PSO-midlerne går til vindmøller

Søren, er det ikke en skat?[/quote]
Nej, det er ikke en skat.

PSO er et bidrag energinet.dk fastsætter og opkræver af forbrugerne, til dækning af nogle af omkostningerne ved at producere og levere el til forbrugerne, under de udstukne rammer (public obligations).

Herunder:
- Decentrale kraft- og varmeanlæg.
- Forsyningssikkerhed.
- Forskning og udvikling i effektiv energianvendelse.
- Tilskud til anlæg, der producerer miljøvenlig energi (biobrændsler, vindmøller osv).
- Omkostninger til Sikkerhedsstyrelsen.
- Tab på debitorer.

Energinet fastsætter og opkræver f.x. også bidrag til betaling af vores overordnede elnet.

Det er heller ingen skat!

Kort og godt; PSO er en del af elprisen, idet de dækker en del af omkostningerne ved at producere el.

Det er moms og de øvrige afgifter ikke, da ingen af disse midler bruges til at producere og levere el for.

[quote]vindmøllerne samtidig returnerer nogle af de LAVESTE elpriser i EU

Ehh, hvor har du fra at de danske elpriser er lave efter EU målestok?
Hvem er det Danfoss' produktion bliver udflaget til hvis ikke vi forbedrer konkurrenceevnen, og hvor ligger deres elpris?[/quote]
Det viser opgørelserne fra Eurostat, år efter år, og de har været præsenteret her på ing.dk utallige gange - også for dig!

  • 0
  • 0

Nej, det er ikke en skat

Søren dit problem er at du ikke forstår hvordan industifolk tænker. Hvis de betaler meget for strømmen og det forringer konkurrenceevnen, flytter de produktionen ud, om du så kalder det skat eller afgift eller PSO. De kigger på steder som Kina, hvor elprisen er langt lavere end her.
Det er jo klart Spanien er dyrere end os, for de bøvler jo også med dyr vind-energi. Men tag så Finland, atomkraftlandet, de har en lav elpris.

  • 0
  • 0

Søren, er det ikke en skat?

@Peter

NU er der jo gentagende gange her på ing.dk redegjort for at vind er meget billig og konkurrancedygtig over for fossilproduceret strøm!

En investering på 250 mio i 23 - 24 mw møller foretaget af samsø havvindmølle park har over en 10 årig periode udvist nogle særdeles fornuftige produktionspriser alt inkl.

At man politisk har haft en eller anden vision om at tvangsudskrive forbrugerbetalte regninger som i praksis ender i DONG's pengetank via pso-en er og bliver et politisk valg og et bevist valg..

Men hvis man så accepterer pso-betalingerne til vind som en øget skat som vi kan forstå ligger på omkring 250 kr/år pr. husstand ifølge Søren Lund så er det jo peanuts sammenholdt med fjernvarmeindustriens exorbitante bekostelige projekter som via tvang og andre burokratiske tvangsmidler i praksis ender så forbrugerne kommer til at betale for alverdens luftkasteller...

3 geotermiprojekter som er i drift i Danmark se side 4 og 5 http://ida.dk/netvaerk/idaforum/U0637a/Doc...

Geotermiprojktet i Sønderborg ender med at koste 500 mio og yder 29 Mw fjernvarme når der forbruges 16 Mw flis når der hentes 13 mw i undergrunden via lunken vand.....

I praksis har man i Sønderborg lavet et energisystem til 200.000 kr pr husstand som har et vist effektbehov (>10kw) som de næste mange år i øvrigt skal lægge beslag på enorme mængder flis...

  • 0
  • 0

Søren dit problem er at du ikke forstår hvordan industifolk tænker. Hvis de betaler meget for strømmen og det forringer konkurrenceevnen, flytter de produktionen ud, om du så kalder det skat eller afgift eller PSO. De kigger på steder som Kina, hvor elprisen er langt lavere end her.

Prisen i Hongkong er mig bekendt højere end i DK for strøm !

  • 0
  • 0

http://www.danskenergi.dk/Aktuelt/Indblik/...

Det kan godt være at Finland har billig el, men til gengæld har de mange udfald (i forhold til Danmark). det er til gengæld ikke rigtigt at den rå elpris er høj i Danmark, pga vindmøller. Vi har en af de laveste priser på el i EU, når man ser bort fra skat og afgift. Og vi har et af de mest velfungerende elnet.

Det største problem er at i Danmark er omkring 56 % af elprisen (hos forbrugeren) er skat og afgift, i Finland er det kun ca. 25 %.

Måske skulle man henvise til Finland når det påstås at A-kraft er stabil og sikker elforsyning, de har 5 gange så lang gennemsnits nedetid som den totalt utilregnelige og tilfældige vedvarende energi i Danmark :)

  • 0
  • 0

Hvem er det Danfoss' produktion bliver udflaget til hvis ikke vi forbedrer konkurrenceevnen, og hvor ligger deres elpris?

Ifølge Eurostat er elprisen for erhvervsforbrugere:

År...........Danmark..........EU27
2011..........0,0875.........0,0934
2010..........0,0848.........0,0916
2009..........0,0738.........0,0954
2008..........0,0785.........0,0879
2007..........0,0638.........0,0820

http://epp.eurostat.ec.europa.eu/tgm/table...

Danmark ligger altså elprismæssigt typisk nr 16-20 ud af EU's 27 lande!

Og her i DK-vest, hvor Danfoss (og 3/4 af vindmøllerne) er placeret, er elprisen generelt lavere end i DK-øst, og således endnu lavere i.f.t. resten af EU.

Iflg. Elafgiftlovens (lovbekendtgørelse nr. 310 af 1. april 2011) § 5:

""Der skal ikke svares afgift af elektricitet, der (c) leveres til virksomheder registreret efter § 4, stk. 3-5.""

§ 4, stk 3-5:
""Stk. 3. Virksomheder med et årligt elektricitetsforbrug på over 100.000 kWh inden for samme lokalitet [...]""

Jeg har ikke set Danfoss' elregning, men ifølge elpris-tavlen er erhvervsprisen ca 74,38 øre/kWh ved et forbrug på op til 100.000 kWh/y (Elpristavlen kan kun vise elpriser ved forbrug op til 100.000 kWh/y).

100.000 kWh/y rækker dog ikke engang til vores egen lille afdeling med 7 mand, her på Danfoss i Nordborg - hvor der til dagligt arbejder 4.500 mand, mange med relativt energitunge processer.

Jeg gætter på at den aftale Danfoss har med Sydenergi, indebærer en betragteligt lavere elpris end den elpristavlen indikerer, og jeg har da heller aldrig hørt lederne her i Nordborg beklage sig over elprisen, trods jeg sidder ret tæt på flere af disse.

Jeg har selv beskæftiget mig med outsourcing siden midt-90'erne, og i 2006-2008 drev min kone og jeg selv en konsulentvirksomhed i Hong Kong, med det formål at hjælpe mindre danske produktionsvirksomheder med outsourcing i det sydlige Kina.

Jeg aldrig, og jeg gentager ALDRIG, hørt den danske elpris nævnt som begrundelse for outsourcing!

Vi har stadig en lejlighed i Hong Kong, som min kone lejer ud til sin bror, og som vi løbende modtager elregningerne fra.

Trods strømmen i Hong kong er produceret 98% på kul, og private husstande modtager tilskud (det modsatte af skat og afgift!), så er elprisen ifølge disse regninger HØJERE end ovennævnte.

Strømmen i Hong Kong produceres på to af verdens største kulkraftværker. Disse eksporterer en stor del af deres produktion til industrikvartererne omkring Pearl River Deltaet (Shenzhen, Guangdong, Guangzhou), hvor størsteparten af den vestlige outsourcing er gået til.

Det ene af Danfoss kinesiske produktionscentre ligger i Guangzhou.

Så lad mig gentage dit spørgsmål:

Hvem er det Danfoss' produktion bliver udflaget til
  • såfremt det skulle være for at opnå en lavere elpris?

Japan?

Peter Hansen, hvis du har tænkt dig at fortsætte med at ignorere ovenstående fakta, som det ikke er første gang du er blevet præsenteret for, og fortsat ture frem på ing.dk med påstande som:

Vi har jo netop et højt skattetryk i Danmark fordi vi tillader os enorme offentlige udgifter til feel-good projekter.
  • så vil jeg fremover ikke bruge mere tid på dokumentation, men nøjes med at udstille din ufatteligt tungnemhed!
  • 0
  • 0

[quote]Nej, det er ikke en skat

Søren dit problem er at du ikke forstår hvordan industifolk tænker. Hvis de betaler meget for strømmen og det forringer konkurrenceevnen, flytter de produktionen ud, om du så kalder det skat eller afgift eller PSO. De kigger på steder som Kina, hvor elprisen er langt lavere end her.
Det er jo klart Spanien er dyrere end os, for de bøvler jo også med dyr vind-energi. Men tag så Finland, atomkraftlandet, de har en lav elpris.[/quote]
Som du nu endnu engang har fået dokumenteret, så betaler danske industrivirksomheder PSO, men de betaler hverken skat eller moms af strømmen.

Er du hermed kommet videre?

Det er korrekt at strømmen er billigere i Finland - også for industrien - men jeg kan forsikre dig for, at Danfoss ikke flytter produktionen til Finland, og de ville bestemt heller ikke opnå nogen økonomisk fordel ved det.

At strømmen er billigere skyldes først og fremmest at Finland importerer en meget stor del af deres strøm fra kolahalvøen, men at de eksisterende akraftværker i Finland for længst er betalt og afskrevet, er også medvirkende.

Engang efter 2015, efter mange overskridelser af tidsplaner og budgetter, kommer OK3 til at stå klar til at producere. Det er foreløbig løbet op i 6,6 mia EUR, trods det langt fra er færdigt. Lad os se hvad det gør ved elprisen i Finland - især hvis de har tænkt sig at fortsætte ad den vej.

Projektet har dog skabt en masse arbejdspladser i Finland

  • som fortrinsvis er gået til eksempelvis Polske elektrikere, til 1,5 EUR i timen, for at holde omkostningerne bare nogenlunde i ave!

I øvrigt kunne det jo passende være din tur til at redegøre for hvordan sådanne projekter finansieres i Finland.

Hvor stor en del kommer eksempelvis fra skattefinansierede statstilskud (som jo kunne være en del af forklaringen på at Finland er et af de dyreste lande at leve og producere i)?

Hvor meget betaler de i forsikring, og hvor stort er deres maksimale erstatningsansvar pr reaktor i tilfælde af ulykker?

Af andre "atomkraftlande" kan man nævne Tyskland, Storbritanien, Belgien m.fl. - som alle har betydeligt højere elpriser end i Danmark - også før de begyndte at investere nævneværdigt i VE.

  • 0
  • 0