Dansk elmotorcykel satte rekorder til dragrace

Den danske eldrevne motorcykel Silver Bullitt satte endnu en gang verdensrekorder under weekendens dragrace. Nu arbejder duoen bag motorcyklen for bedre forhold for el-køretøjer i racerløb.

»Vi gik desværre ikke videre, fordi den tredje kvalifikationsrunde blev aflyst,« siger Hans-Henrik Thomsen fra True Cousins til Ingeniøren.

For at gå videre til finalen i klassen Super Competition Bike ved Mosten Racedays-dragrace på Djursland skal man ligge i top-5, og fætrene fik en sjetteplads, med tiden 6,135 sekunder om at tilbagelægge en ottendedel mil (200 meter).

Fætrene havde skruet meget op for deres køretøj, inden starten gik. Siden sidste testløb i Malmø for en måned siden, var 96 volt blevet til 144 volt, og under løbet i weekenden gik de fra 850x2 ampere til 1000x2 ampere.

I diagrammet kan man se målingerne fra Mc Cruisecontrols newtonmeter. Det måler motorens moment, som rullen blev udsat for Silver Bullits baghjul. Målingerne ligger langt over det dobbelte af benzindrevne motorcyklers moment, som ifølge True Cousins’ Hans Henrik Thomsen ligger i omegnen af 150-200 newsonmeter. Den højeste måling af Silver Bullits moment ligger på 684 newtonmeter, men der var efter sigende hjulspin på rullen, så Hans Henrik Thomsen gætter selv på at Silver Bullits moment ville kunne måles til cirka 800 newtonmeter, hvis måleudstyret også havde været præpareret med harpiks og klister.

Men i første kvalifikationsrunde fik Hans-Henrik Thomsen lavet en lille fejl ved gashåndtaget, så runden gik mindre end optimalt.

Silver Bullitts gashåndtag er designet på en sådan måde, at den ikke bare giver 100 procent gas, når man trykker på knappen. Gjorde den det, ville motoren overbelastes og risikere at slå fra. Derfor har Glenn Nielsen, True Cousins, lavet en knap der går fra 0-100 procent power på 200 millisekunder. Men fordi fætrene havde besluttet at gå fra 850x2 ampere til 1000x2 ampere, ville selv det, hvis det blev aktiveret på 200 millisekunder, være for risikabelt for controlleren. En hurtig løsning med vinkelsliber og tape, fik markeret hvor hårdt Hans-Henrik Thomsen skulle dreje gashåndtaget for at ramme 80 procent, derefter slippe det og så give fuld gas, for at få en sikker start.

Men det kiksede til fætrenes ærgrelse i første kvalifikationsrunde, og tiden blev på 6,4 sekunder. 0,3 sekunder hurtigere, end de ellers har kørt strækningen med 96 volt, men det var ikke vellykket nok til, at True Cousins ville bruge den tid til at sætte rekorden for 144 volts-klassen.

I anden kvalifikationsrunde, som skulle vise sig at blive den sidste, fik fætrene høvlet yderligere 0,2 sekunder af tiden. De satte verdensrekorden for 144 volts-klassen til 6,135 sekunder om at tilbagelægge 200 meter.

Det var som sagt lige nok til en 6. plads i Super Competition Bike. Ikke nok til at gå i finalen, idet tredje kvalifikationsrunde blev sløjfet på grund af tidsmangel.

Men Silver Bullitt havde da allerede tiltrukket så meget opmærksomhed på Mosten Raceday, at dispensation blev givet, og fætrene fik lov til at køre et løb mere i Show Class, som de ellers ikke havde regnet med at deltage i i år. Her barberede de endnu 0,1 sekund af tiden. De kørte 200 meter på 6,049 sekunder.

Men rekordteknisk i NEDRA (National Electrical Drag Racing Association) skal rekorden bakkes op af et efterfølgende løb med en tid indenfor 1 procent af den tidligere. Derfor forblev True Cousins rekord på 6,135 sekunder, da 6,049 var for hurtigt til at bakke den tidligere op. Alene kunne den hurtigste tid ikke slå rekorden uden en efterfølgende opbakning.

Alt i alt er True Cousins tilfredse med weekenden, selvom de ikke gik videre til finalen. De fik slået en masse rekorder for elmotorcykler. Blandt andet fik de sat rekorden for 200 meter drag med 144 volt, de kom med i 100 miles per hour klubben, og satte en helt speciel rekord på fra Mc Cruisecontrol.dk's dynometer.

»En anden stor sejer er også, at vi havde ingen problemer med elektrisk støj i controllerne, og det er det vi ellers plejer at være bange for, når vi går over 1000 ampere,« siger Hans-Henrik Thomsen.

Dynometret måtte rekalibreres

Tilskuerpladserne var propfyldte, og Hans-Henrik Thomsen vurderer, der har været mellem 10-15.000 forbi Molten Raceday. Også nogle af Ingeniørens læsere fik banet sig vej til True Cousins' Silver Bullitt i pitten.

Ove Christensen fra Mc Cruisecontrol.dk stillede sit dynometer til rådighed, så fætrene kunne måle motorens moment. Det er en rulle, som motorcyklen kan fræse bagdækket på, og derved måle motorens moment. Lidt ligesom et løbebånd bare for motorcykler.

Ifølge Hans Henrik Thomsen, måler man normalt en standard motorcykel på omkring 1000 kubik til at have et moment på omkring 160 newtonmeter ved 10-12.000 omdrejninger pr. minut. Men fordi Silver Bullitt har elmotor, behøver den ikke operere med så mange omdrejninger i minuttet, og dynometret kunne i første omgang ikke spore sig ind på den. Efter en rekalibrering af måleudstyret blev Silver Bullitt målt til 684 newtonmeter.

»Og der er ikke engang track bite (den fedtede blanding af harpiks og gummi, som bruges til at præparere drag race -baner) på rullen, så vi lavede hjulspin på rullen. Jeg tror vi var nærmere 800 newtonmeter,« siger Hans-Henrik Thomsen.

El skal anerkendes som fremdriftsmiddel

En af grundene til at True Cousins sætter så mange rekorder og gang på gang slår dem igen, er naturligvis, foruden dygtige ingeniør- og kørekundskaber, at de er pionerer indenfor at bruge elektricitet som fremdriftsmiddel.

Der findes simpelthen ikke andre i Danmark og Europa, som gør det, de gør. Derfor er der dårligt nok regler, krav eller specifikationer for deres køretøj, når de skal stille op til et løb som Molten Raceday.

Men det slår True Cousins på tromme for at få lavet om på.

»Vi har i weekenden også fået snakket med Palle Lind fra DMU, og han har lovet, at han får indført el som lovligt fremdriftsmiddel i en række af klasserne, man kan stille op i til drag race,« siger Hans-Henrik Thomsen.
Håbet er så, at de sammen kan sætte sig sammen og finde ud af under hvilke betingelser, det kan lade sig gøre.

»Men nu hvor vi har kørt i klassen Super Competition Bike i år, så får vi også lov næste år. Og forhåbentlig er der til den tid også flere klasser, hvor det er tilladt at køre med el,« siger Hans-Henrik Thomsen.

Ensartet kørsel sikrer sejren

»Til næste år håber vi, vi kan komme tilbage og vinde den klasse. For vi kan bare indstille motoren til at køre 5.5 sekunders tider.«

Så lovende en påstand tør Hans Henrik Thomsen godt slynge ud allerede nu. For sagen er, at, skal man tro fætteren, kan de faktisk bare indstille motoren til at køre ens hver gang.

Forskellen på en benzinmotor og en elmotor er, at der er væsentligt færre mekaniske dele i en elmotor, som kan svinge ud.

»Det er ligesom i fysik. Hvis du har færre parametre sænker du kompleksiteten,« siger han.

Elmotoren som True Cousins bruger benytter sig kun af controllere og strøm, der får akslen til at køre rundt. I benzinmotoren er der en meget længere serie af benzinindtag, cylindre, tændingssystem, stempler osv., der hver især kan give udsving og påvirke kørselstiden.

»Så med elmotorer vil vi i fremtiden se ræsene blive afgjort måske snarere på hundrededelesekunder frem for tiendedelsekunder som i dag. Man kan simpelthen indstille motorerne til at køre i en bestemt hastighed med høj gentagelsesnøjagtighed,« siger Hans Henrik Thomsen.

Derfor regner True Cousins med at have gode chancer for at vinde løbet til næste år.

Kommentarer (5)

Mega fedt at læse at det gik så godt, ærgeligt at i ikke ramte helt ind i top 5, -det kommer næste gang.

-her lige en forespørgsel: Er i interesseret i at jeg får min "Chef" (Ejer af Hobbyking) som sælger Turnigy nano-tech 65~130C Lipo Packs. Jeg er med i han forum Admin stab og har der af kontakt til ham, og med arbejderne i firmaet der går efter at vinde markedet på leverance art højkvalitets LiPo'er

Jeg har en idé om han ville synes det var et fedt projekt at have et logo på, for de batterier han får fremstillet banker Hyperion med flere længder.
-Jeg har selv set dem testet i Hotliners (sindssygt over motoriserede modelfly der går lodret, med 8kilo watt i snuden), hvor Hyperions de aller heftigste celler Pustede sig op, det gør Nanotech'en ikke. Det yder ig bliver knap handlunt.

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/_...

-bare en tanke,

Tillykke med at I igen har presset grænserne for kommet ud på den anden side, med held (nej den slags er der ikke held i det kræver dygtighed).

Troels, True Cousins fan

  • 0
  • 0

Hej Troels
Det lyder da spændende med de LiPo batterier, 65-130C er imponerende tal. Nu har vi før set batteriproducenter der lovede mere end de kunne holde.
Derfor vil det bedste være hvis du kunne sende os et 4S 5000 mAh batteri på disse 60-130C som vareprøve, som vi kan teste mod Hyperion.
Du kan skrive til mig på hht@wroum.dk eller ringe på 40983355.

  • 0
  • 0

Tror det er flere stavefejl end jeg nogensinde har set paa ing.dk

Herregud ........ hvor må det være træls for dig at leve i en verden, hvor ikke alle er så perfekte som dig. Din stakkel.

  • 0
  • 0