Brandfolk advarer: Halogenspot i loftet skyld i mange ildebrande

De populære rækker af halogenlamper, som mange danskere har installeret i hjemmet, får stadig flere brandfolk til at rykke ud til ildebrande, fordi de er installeret fejlagtigt.

'Ildebrandsmaskiner'.

Sådan betegner brandfolkene i Nordsjællands Brandvæsen de små populære halogenlamper, som adskillige private hjem og forretninger har installeret.

Siden 90'erne er der på landsplan sket en stigning i antallet af brande forårsaget af halogenspot, og i Nordsjællands Brandvæsen bliver brandfolkene kaldt ud til den slags ildebrande fire til fem gange om året. Lamperne kan nemlig blive op til 1.400 grader celcius og sidder typisk tæt på brandfarligt materiale, skriver Helsingør Dagblad.

Brandmændene i Nordsjællands Brandvæsen kalder dem ildebrandsmaskiner, fordi de små indbyggede halogenspot er skyld i alt for mange ildebrande.

Viceberedskabsinspektør Henrik Nippel kunne ikke selv finde på at installere indbyggede halogenlamper i sit hjem, selvom langt de fleste fungerer uden problemer, hvis de er installeret af en elinstallatør, og ikke er forsøgt ændret.

Et problem er nemlig, at folk selv installerer dem og ændrer ved længden på ledningen mellem transformator og lampe eller kombinerer armaturer, pærer og transformatorer på en uheldig måde.

Brandrisikoen opstår typisk ved 10 til 15 år gamle installationer, og særlig farligt er det, hvis lamperne er installeret i et forsænket loft.

»Når de sidder mellem det oprindelige og forsænkede loft er der fare for, at ejerne ikke opdager røgen, før det er for sent,« siger Henrik Nippel til Helsingør Dagblad.

En halogenlampe var formentlig også skyld i branden i KB-Hallen sidste år. Her havde folk stablet papkasser så højt, at lampen antændte dem.

Læs også: Halogenlampe satte ild til KB Hallen

Emner Lys

Kommentarer (17)

Hvis folk var lidt smarte skiftede de ud til LED lyskilder, dermed vi brandfaren forsvinde...

Folk vil normalt ikke miste hverken lysfarven eller lyskvaliteten da det er muligt at få LED pærer med det samme lys som halogenpærerne...

Så at de ikke allerede har udskiftet til LED pærer skyldes vist dovenskab, som sjældent belønnes...

Mvh.,
Mike, www.prolys.dk

  • 0
  • 0

Rigtigt..
Skru ned for prisen !

I vores virksomhed, sidder der 122 x 50 watt indbygnings-spot som jeg skifter pærer i jævnligt. Det ville blive så ufatteligt dyrt at erstatte dem med LED.
Jeg har dog købt nogle enkelte stykker til toiletterne, men de holder langtfra den lovede tid før de holder op med at lyse uanset mærke og pris.
Samtid er lysstyrken ikke det der svarer til det lovede... Der er stadig lidt arbejde i disse nye lyskilder selvom der er ved at være godt styr på den farve de lyser.

Det er rigtigt, lamperne bliver ufatteligt varme. Skulle jeg bestemme, er indbygnings-spot forbudt med halogenpærer, da det er let for brugeren at sætte en lyskilde i lampen på 50Watt selvom der står max 25Watt. Vores er beregnet til 50Watt, men mange andre steder er de ikke beregnet til det !! I en standerlampe eller lign, er det ikke nær så risikabelt at sætte en for stor pære i. Som der står i artiklen, at brugeren hurtigt opdager hvis noget er galt.

  • 0
  • 0

Hej John

Jeg tror ikke det er prisen der afholder folk fra at købe, for når man tager lyskvaliteten og levetiden med i betragtningen, er LED lyskilder allerede meget billige -> Og bestemt billiger end Sparepærer og glødepærer...!

Jeg tror mere at det skyldes to andre ting:

  • Det ene er udbuddet af dårlige LED pærer er rigtigt stort, hvilket betyder at mange har fået en dårlig oplevelse med LED lyskilder, (se bare William herover). Og herunder er kendte mærkevare bestemt ikke bedre en mindre kendte mærker (Er ret sikker på at han ikke har prøvet et Sunflux produkt).
    Især på billige LED pærer ses det tit at den lovede Lystyrke og Ra værdi langt fra lever op til det lovede (gælder også for kendte mærker).
    Især Ra værdien er meget svære for stort set alle LED leverandør at overholde, det er set gennem utallige test. (GO energi mærkning er med sikkerhed heller IKKE en garanti for at det lovede holder…!)

  • Og det andet er at de fleste kunder ikke har sat sig ind i hvad de køber, derunder hvad de forskellige informationer på pæren betyder for dem (Ra, Kelvin, Lumen mm.)..
    Tit tager folk den betragtning at en glødepærer koster så og så meget, men de kigger ikke på hvad de afledte omkostninger er på en sådan lyskilde (Energiforbrug mere service, og kortere levetid på lampen)

Så jeg må endnu en gang sige at det må være manglende viden om hvor farlig halogen er, eller man i den travle hverdag ikke kan finde overskud til at gøre noget ved sagen (Vi gør som vi plejer)…

Mvh.
Mike, www.prolys.dk

  • 0
  • 0

Nu forsvinder brandfaren jo ikke ligefrem ved at skifte til LED, selvom det klart bliver bedre end halogen, så er der stadig en betragtelig varmeudvikling fra LED-"pærer" og det tilhørende elektronik.

  • 0
  • 0

Jeg har, for et års tid siden, skiftet al lys i vort hus ud til SMD lisdiodelys.

Det har fungeret meget fint, og der er ingen problemer med det.

Jeg bruger spots, "pærer" og lysdiodebånd. alt sammen SMD LED.

Diodebåndene erstatter udmærket al spots i køkkenet, under diverse skabe og indeni skabene.

Og så sparer det os for en del penge i strøm.
Ingen af den er "stået af", men jeg har heller ikke købt dem i diverse indkøbscentre, men på nettet, og har derved fået "sidste nye udgave".

  • 0
  • 0

  • nej, jeg kan holde på alle de pærer jeg har "kørende" uden at de føles mere end håndvarme, så ingen brandmulighed her.

Jeg vil IKKE prøve at holde på en halogenlampe med mine hænder, når den er tændt, men diodelys - "no problem".

  • 0
  • 0

Hej Poul

De fleste LED pærer bliver mellem 40 og 60grader C. varme, hvilket er langt fra hvad der kræves for at antænde noget brandbart materiale...
Så jo brandfaren forsvinder med LED...!

Men ikke 100%; det er set de meget billige LED spots som sælges i supermarkeder og byggemarkeder mf. kan forårsage en større brandfare end de bedre LED spots. Det skyldes næsten altid at der er et kvalitets problem med den brugte driverelektronik i LED pæren...

PS. Jens, det nye inden for LED belysning er nu array dioder som kan give en næsten perfekt farvegengivelse og dæmpning med alm. lysdæmper...
- Mange gange bedre end en SMD diode... (og her tror jeg du tænker på en LED pærer baseret på 5050 eller 3528 SMD dioder som i normal udgave har en Ra omkring 65-80)

Mvh.
Mike, www.prolys.dk

  • 0
  • 0

De fleste LED pærer bliver mellem 40 og 60grader C. varme

Mike: Det må være for installationer med god køling - ikke ved indbygning i ovenlys, korrekt?

Netop ved indbygning af [i]ovenlys[/i] kan der opstå et problem med manglende køling. For HALO-spots fører den manglende køling og luft omkring armaturet til meget høje temperaturer - i yderste konsekvens brandfare, jf. artiklen. Men for LED er der et andet problem, idet levetiden for LED kan forringes en hel del pga drift ved høje temperaturer. Så det kan godt være, at brandrisikoen nedsættes, men det er stadig skidt for totaløkonomien i skift til LED.

Hvis der er nogen, som tør give garanti for levetid for LED også i små lukkede armaturer, så hører jeg gerne om det. Og jeg vil meget gerne høre om tests af sammenhæng mellem temperatur og levetid for nyere typer LEDs.

  • 0
  • 0

William Rasmussen, du har ikke råd til at skifte?
Lad os se på regnestykket.
Ved antagelse af, at dine 122 stk 50w halogen-spots brænder 37t/uge er dit årlige elforbrug ved 1,5 kr pr kWh ~ 52uger37timer122stk50w= 11.736 kWh ~ 17.604 kr/år
Ved udskiftning og installering af 10W LED-spots til en indkøbspris á 500kr (højt sat) vil dit årlige forbrug se sådan ud = 10
1223752= 2347 kWh ~ 3520 kr.
Årlig besparelse = 14000kr
Samlet investering 122500= 61.000
tilbagebetalingstid = 4,35 år.
Årlige brændetimer = 37
52= 1924.
LED-pærer levetid = MINIMUM 20.000 Brændetimer ~ 10 år
Samlet besparelse over levetid =(14.000*10)-61.000= 79.000 kr

Jeg synes personligt det er en meget pænt afkast :-)

Vh.
Philip

  • 0
  • 0

Halogenpærer i loftet giver den mest elendige belysning; de blænder een. Godt lys skal komme fra en lyskilde der sidder lavt, og man skal ikke kunne se lyskilden direkte.

  • 0
  • 0

I bunde og grund enig, men når man ser på erfaringerne med forskellige typer med levetid på 10-20og 30000 timer og konstaterer, at de allerede er stået af efter 1 år, uanset om det er kvalitet eller ej, så tror jeg nok investeringen skræmmer.

Til Mike
Hvis Prolys har den "rigtige" led så kom med et godt tilbud og lad os fortsætte snakken i dette forum, når vi har prøvet dem af

  • 0
  • 0

Hvordan kan en halogenlampe blive op til 1400 grader varm ?
Alu. smelter ver 658 grader, og så ville selve lampen jo dryppe på gulvet. Jeg har lige målt en 20 W halogenpære, og den var 159 grader på glasset.
De omtalte 1400 grader må være målt på glødetråden i det splitsekund glasset springer.
Jeg tror det største problem ligger i ledninger og samlinger, selv om der godt nok bliver varmt omkring lampen - men der bliver sgu ikke 1400 grader.

  • 0
  • 0

Det er med undren at jeg læser alle de indlæg om det kan betale sig at skifte til LED og ligesom komme væk fra emnet. Brande opstår når man kobler flere halogenlamper på den samme ledning, som man kan gøre med lamper til 230v. 10 stk 60w pærer ved 230v har en samlet effekt på 600w divideret med 230v = 2,608 A. Det kan sagtens installeres på en 1,5 mm² ledning, gør vi det samme regnestykke med 50w halogenpærer : 500w divideret med 12v = 41,667 A. Det kræver mindst en 10mm² ledning. Bliver det installeret på en 1,5mm² går der sikkert ikke 30 sec. inden der ild i installationen. Det er med al el-installation, at det er amperene der bestemmer kvadratets størrelse og spændingen der bestemmer isolationens tykkelse. Til 16 amp. kræver mindst 2,5mm² - så er det ligegyldigt om det er 12 v ac/dc eller 15 Kv højspænding, det er kun forskel på isolationen af ledningen. For at lysstyrken kan blive ens over hele loftet, skal alle ledningerne være lige lange, også dem tæt på transformeren, fordi alle ledningerne er en modstand der sættes i serie med pæren og de modstande skal være ens. Halogenpærerne kan holde næsten evigt, hvis spændingen nedsættes 3% - 4%. De lyser knap så hvidt. Så det er et valg !

  • 0
  • 0

Hej Carsten Kroghsbo

Du må definer hvad du mener med "rigtig" LED, men vores mest solgte GU10 er den dæmpbare Sunflux HALO 5W med en Ra over 96 og 2700K (naturligt og varmt lys).
Kan dæmpes på alle LK fuga dæmper og wireless typer mf.

http://www.prolys.dk/led/682/sunflux-gu10-...

Den kommer med 3års fabriksgaranti (med påstemplet produktions dato), så den kan du nok beholde lidt mere end et år...
Du er velkommen til at kontakte mig på vores telefon, eller email (mha)

Og til Peter Hansen, med den nyeste LED optik har LED pæren en noget laver blændingsgrad end halogenpærer har, hvilket gør at den bliver en næsten usynlig lyskilder ved afstand…

Og for Bjarne Büchmann:
Normal arbejdstemperatur for Sunflux Halo 5W i et lukket armatur monteret i isolering, og efter ca. 2 times drift er 58gr. C.
Dvs. langt under hvad der på nogen måde give en nævenværdig ændring af en kvalitets LED chip’s levetid – men det skal dertil siges at SunFlux LED pæren ikke er lavet helt på samme måde som en normal LED spot – designet giver en noget længer levetid end en normal 5Watt LED spot…

Mvh.
Mike, www.prolys.dk

  • 0
  • 0

Har selv skiftet al belysning ud med LED.

Jeg indså også meget hurtigt at de danske leverandører er alt for dyre,

Tyskland er langt foran og er nemme at have med at gøre.

Kina er billig, men der skal man prøve sig frem gennem meget skrammel. før man finder det rigtige.

Pro-lys har jeg prøvet en enkelt gang og det var en meget dårlig oplevelse, ikke på grund af deres produkter, men deres kundebehandling.

  • 0
  • 0

Har selv skiftet al belysning ud med LED.

Jeg indså også meget hurtigt at de danske leverandører er alt for dyre,

Tyskland er langt foran og er nemme at have med at gøre.

Kina er billig, men der skal man prøve sig frem gennem meget skrammel. før man finder det rigtige.

Pro-lys har jeg prøvet en enkelt gang og det var en meget dårlig oplevelse, ikke på grund af deres produkter, men deres kundebehandling.

  • 0
  • 0