Bedre logistik og telemedicin skal fjerne hver tredje sygeseng i Odense

Regionerne er stadig skeptiske over for, om det er muligt at skære antallet af senge ned 20 procent. Men på Nyt OUH er målet nu 30 procent.

Beslutningen om at reducere antallet af sygehussenge med mindst 20 procent mellem 2007 og 2020 kom fra regeringens ekspertudvalg vedrørende sygehusinvesteringer.

I 2008 udgav udvalget en screening og vurdering af regionernes investerings- og sygehusplaner, hvor udvalget argumenterede for, at usikkerheden om fremtidens behov for sengepladser tilsagde, at regionerne skulle bygge så småt som muligt, fordi de ellers ville risikere først at binde penge i byggeriet af bygninger, som der ikke er brug for, og derefter hænge på driften af dem.

Regionerne var og er imod så stor en beskæring i antallet af sengepladser. Argumenterne er flere: For det første var sygehusene, da ekspertudvalget kom med sin anbefaling, allerede i gang med at lave flere ambulante behandlingsforløb og omlægge til dagkirurgi, hvor patienterne bliver sendt hjem inden aften.

Nyt OUH, det nye universitetshospital i Odense, har et mål om at reducere antallet af senge med 30 pct. i forhold til i dag. Der er dog 'meget forskel i tiltroen til, at det kan lade sig gøre,' siger projektdirektør Niels Mortensen. (Foto: Nyt OUH)

'Hvis man skal nå en samlet reduktion i sengebehovet på 20 pct., vil det betyde, at den gennemsnitlige liggetid skal reduceres med yderligere 35 pct. frem til 2020,' lød det i regionernes høringssvar.

Den anden vigtige faktor er, at den stigende andel af ældre i befolkningen vil kræve endnu flere og længere behandlingsforløb end i dag, siger Marlene Willemann Würgler fra Danske Regioner.

»Vi ved, at jo ældre folk bliver, desto flere multisygdomme kommer der til - det vil sige, at de ikke bare lider af én ting, når de bliver indlagt. Derfor vil det typisk være forløb, som hospitalerne skal tage sig af, fordi det er der, alle de forskellige specialer er samlet. Det kan man ikke klare i praksissektoren,« siger hun.

Hver tredje seng skal væk

Trods regionernes indledende skepsis sigter Region Syddanmark i dag efter at reducere antallet af sengepladser med 30 procent på det nye universitetshospital i Odense, fortæller projektdirektør Niels Mortensen.

»Det har vi sat som mål ud fra byggesagens omfang og økonomi. Men også fordi vi mener, at det ikke er helt urealistisk: Traditionelt er forbruget af senge gået ned år efter år, og den trend regner vi med fortsætter. Desuden tror vi, at det er muligt at forstærke den - specielt når vi bygger et nyt sygehus, fordi det der bliver muligt at tilrettelægge mere effektive behandlingsforløb. Og telemedicin vil også have en betydning.«

Han vil dog ikke love, at sygehuset når målet:

»Det hører med til historien, at der er meget forskel i tiltroen til, at det kan lade sig gøre. Lige nu melder sygehusene nemlig om, at der ikke længere er et fald i sengeforbruget, så det skal vi til at analysere nærmere,« siger han.

Kommentarer (1)

Det virker som om der er nogle der bare riiigtig gerne vil lave nogle nye sygehuse ... Men jeg kan virkelig ikke se hvorfor vi på fyn skal ha´ et nyt sygehus ,,,et mindre antal senge kan da så rigelig nemt realiseres i det nuværende . Jeg syntes dette ligner at man ikke magter at gøre op med den nuværende ineffektive ledelses struktur på de danske sygehuse ,,, at man ikke magter at "få mere behandling" for pengene . Men at der så i stedet satses på at man kan skabe et effektivt sygehus ved samtidig at skabe "nye rammer" ( så at sige : skære det dårlige væk, ved udflytning ) . Lokalt for os på fyn, koster disse "nye rammer" bare et stykke jord som de lokale politikkere førhen lovpriste og værnede om "som en grøn kile, der strækker sig ind i odense " plus ikke at forglemme ,,, en temmelig stor pose penge . Hvis disse penge dog for fa.... da bare gik til patienterne ,,, men det er jo ikke tilfældet . ( nogle gange er det bedre at beholde den gamle bil ,, og ha´ økonomi til at købe benzin , end købe en de-luxe bil man kun har råd til hvis den holder stille ) . Ret dog styringen af det eksisterende sygehus system ,,, kan det ikke gøres nu, er chancerne for at der går "sovs i systemet" på de nye sygehuse ret gode .
En lille sidebemærkning til det stærkt beskårede antal sengepladser : når vi får et katastrofe tilfælde ,,, er det så super smart at have skåret "ind til benet" på den front ? Møder et par Ansaldo Breda tog hianden med 30 kmt på den lokale banegård vil det da skabe et akut behov for plads på sygehuset ,, eller er den lokale milits der skal assistere ? ( Havde nær glemt at den jo også er nedlagt i Odense ) I mine øjne er er processen omkring de nye sygehuse allerede "sovset ind i embedsvælde" ,, det skete fra første færd og blev stadfæstet i folketinget ,,, men som så mange andre gange bliver det først synligt for offentligheden meget sent ,,, og så er der altid nogen der stiller sig op og råber at det er "for sent at slå bak" ,, et mere eller mindre fiktivt regnestykke beviser det sort på hvidt .. og toget er kørt ( af sporet ) !
Mvh.

Mvh.

  • 0
  • 0