Gram får kæmpe-solfanger
Verdens største solvarmeanlæg bygget i én etape er netop blevet indviet i Gram. Anlægget reducerer byens CO2-udslip med 1.100 ton årligt.
Læs også
-
Solvarmebranche: Udryd brodne kar med krav om godkendte anlæg
-
Nyt regeringskrav: Put solvarmeanlæg på bygninger med stort vandforbrug
Læs mere om
Filer
Gram Fjernvarme har opført et solvarmeanlæg, der forventes at kunne dække 17 procent af byens fjernvarmeforbrug. Det svarer til det årlige varmeforbrug i omkring 190 husstande.
Med et effektivt nettoareal på 10.073 m2 er anlægget det største i verden af sin slags bygget i en etape med 802 solfangere. Arcon Solvarme, der har bygget anlægget i perioden marts til maj 2009, har i de senere år oplevet en større efterspørgsel på store anlæg.
Hver solfanger har en størrelse på 12,5 m2, hvilket ifølge Anders Otte Jørgensen, direktør i Arcon Solvarme, gør det en del lettere at montere de store anlæg:
»Det hele er optimeret, så de her meget store anlæg kan monteres hurtigt og nemt direkte fra fabrikken og ud på marken,« siger han.
Solfangeren fungerer ved, at en kobber- og aluminiumsplade med selektiv overflade fanger og omdanner solens stråler til varme. Varmen transporteres videre gennem metallet ind i kobberrør indeholdende glykolvæske, der bliver varmet op.
Pladen, kaldet absorberpladen, er inde i en kasse isoleret med et tykt lag mineraluld, der på sin forside har et lag glas med en antirefleksiv belægning.
Teflonfolie holder på varmen
Arcon Solvarme har udviklet en særlig teflonfolie placeret mellem glasset og metalpladen, der fungerer som et ekstra lag, sammenligneligt med en termorude. Derved opstår der ikke den sædvanlige konvektion. Solfangeren får ifølge producenten derved en ydelse, der er 20 til 30 procent højere end en normal solfanger.
Med en beregnet maksimal effekt på 7 MW, en årlig ydelse på omkring 4800 MWh og en forventet soldækning på 17 procent vil anlægget årligt kunne reducere CO2-udslippet i Gram med 1.100 ton.
Den forventede levetid er 25 år. Indtil videre er det ældste anlæg, som Arcon har indstalleret i Saltum i Nordjylland, 21 år gammelt.
»De her anlæg kan leve længe, men den reelle levetid, kender vi ikke, da ingen af anlæggene er så gamle endnu,« siger Anders Otte Jørgensen.
Anlægget har i alt kostet 18 millioner kroner og vil have en forventet tilbagebetaling på syv til ni år.






