Voldsomt regnvejr får grundvand til at stige to meter i Jylland
Klimaforandringerne vil i løbet af 60 år skabe massive grundvandsstigninger i Jylland, mens sjællænderne kommer til at mangle drikkevand, lyder det i ny rapport fra Geus.
Kraftige oversvømmelser i Holstebro. Midtjyske marker, der ligger under vand. Og Hampen Sø går over sine bredder, så en stor del af hovedvej A13 mellem Viborg og Vejle forsvinder.
Voldsomme mængder regn vil ramme Danmark inden for de næste 60 år som følge af klimaforandringer og få grundvandet vil stige drastisk – helt op til to meter i Jylland.
Sådan lyder vurderingerne fra De Nationale Geologiske Undersøgelser for Danmark og Grønland, Geus, som har gennemført nye og omfattende beregninger af klimaændringernes konsekvenser for grundvandet.
»Udviklingen er allerede i gang, vi oplever flere voldsomme regnvejr, og grundvandstanden er meget høj flere steder. Vores forskning viser, at den årlige nedbørsmængde i Vestjylland er steget med 200-300 mm de seneste 100 år«, siger en af forskerne bag undersøgelsen, seniorforsker ved Geus Torben O. Sonnenborg, til politiken.dk.
Mens Jylland nærmest drukner, vil Sjælland stå med så at sige det modsatte problem. For selv om det i fremtiden vil regne mere end i dag, vil vandet fordampe hurtigere på grund af højere temperaturer.
Meget af nedbøren på Sjælland fordamper, før det når ned til grundvandsmagasinerne, fordi den sjællandske jord er mere leret end den jyske sandede jord, som vandet lettere kan slippe igennem.
Resultatet er massive grundvandsstigninger i Jylland og mangel på drikkevand i sommerperioderne især på Sjælland. En vigtig del af forklaringen er stigende havtemperaturer i Nordsøen.
Veje og jernbaneskinner er i fare
De store vandmængder kan ødelægge veje og jernbaneskinner, når jorden undermineres af højere vandstand.
En undersøgelse fra april i år udarbejdet af konsulentvirksomheden Grontmij/Carl Bro viser, at 2.500 kilometer landevej risikerer at blive oversvømmet jævnligt, hvis grundvandet som forventet stiger på grund af temperaturstigninger.
Og beregningen tager endda kun udgangspunkt i en grundvandsstigning på en halv meter i det her århundrede.
Grontmij/Carl Bros beregninger viser, at 70 kilometer kommunevej bliver oversvømmet alene i Esbjerg og omegn. På fem kilometer af vejene vil grundvandet ligge blot vej 20 centimeter under vejbanen.
Desuden presses byernes kloakker og rensningsanlæg, som skal håndtere mere vand. Meget af det eksisterende byggeri er heller ikke rustet til at klare vandstigninger, som kan skabe omfattende fugtskader.
Samlet vil den årlige nedbør vokse fra de nuværende 1.073 mm til knap 1.250 mm om cirka 60 år, viser Geus' beregninger. De er lavet med udgangspunkt i to fremtidige scenarier fra FN’s klimapanel.






