Embedslæge: Meget alvorlig og sjælden vand-forurening
Embedslægen ser meget sjældent tilfælde med så mange syge som i Tune på Sjælland, hvor drikkevandet er hovedmistænkt. Bakterier fra fugleafføring er fundet i en enkelt prøve fra en af de syge.
Tema
Læs også
Læs mere om
Det er meget sjældent, at så mange bliver syge i et så begrænset område som byen Tune i Greve Kommune. Det fastslår kontorchef ved Embedslægerne Sjælland under Sundhedsstyrelsen, Anders Carlsen.
»Vi ser vandforureningssager hyppigere, men det er meget sjældent, at vi ser så mange sygdomstilfælde, for mange går ikke til lægen med diarre,« siger han.
Blodig diarre og opkast er nogle af symptomerne. Hvad der er årsagen, er endnu ikke kendt, men drikkevandet er den hovedmistænkte.
Embedslægerne har fået konkret besked om 60 sygdomstilfælde og ikke over 100 som tidligere oplyst. Seks er blevet indlagt på hospitalet.
»Der ganske givet flere, der er ramt, men som ikke umiddelbart går til lægen på grund af diarre. Vi tager meget alvorligt på det, for det er ikke godt, at så mange er blevet syge og indlagt,« siger Anders Carlsen.
Embedslægen har anbefalet, at der tages prøver fra de ramte, så årsagen måske kan findes ad den vej.
Der er kommet svar på en enkelt prøve fra en af de ramte, men der kan ikke konkluderes noget ud fra den.
»Der var bakterier, som specielt findes i afføring fra fugle, i den enkelte prøve. Men man skal passe meget på med at overfortolke og slutte noget ud fra det,« siger Anders Carlsen.
Sjældent med så mange syge
Han afventer også svar på 20 prøver, der er blevet taget rundt i hele ledningsnettet for drikkevandet.
Der er kun kommet svar på en enkelt prøve fra vandet i vandværket, der ikke viste tegn på bakterier. Alligevel er vandet stadig hovedmistænkt.
»Vandet er det mest oplagte, når der er så mange tilfælde inden for et geografisk bestemt område,« siger Anders Carlsen.
Embedslægen slog alarm, efter at nogle lægepraksisser henvendte sig med oplysninger om mange patienter med diarre.
Svært syge på hospitalet
Lægefaglig vicedirektør ved Køge og Roskilde Sygehus, Teis Andersen, fortæller til ing.dk, at de to sygehuse mindst har seks indlagt, som sandsynligvis er relateret til forureningen i Tune.
»Vi ser kun toppen af isbjerget. Vi har både fået ældre og også noget yngre patienter ind, og når de kommer her, har de en ganske svær maveinfektion,« siger Teis Andersen.
Hvis det vurderes at være en smitsom diarre, bliver der taget visse forbehold, og patienterne kommer under en form for isolation.






