Nu trækkes den elektriske storebæltsforbindelse
I morgen begynder kabelskibet H.P Lading at lægge det første af to jævnstrømskabler ned i havbunden under Storebælt. Kablerne skal mindske risikoen for strømsvigt.
Kabelskibet H.P Lading startede mandag på at laste det 33 km lange returkabel til Storebælt i Karlskrona. Kabellængden rulles op på en drejeskive på dækket med en hastighed på 10 meter i minuttet. (Foto: Energinet.dk)
Læs også
Læs mere om
Dokumentation
Hvis vejret tillader det, begynder Energinet.dk i morgen, lørdag, at lægge de kraftige el-kabler under Storebælt, som fra 2010 skal skabe den første elektriske gnist direkte mellem Øst- og Vestdanmark.
Udlægningen foregår fra et stort specialfartøj, H.P. Lading, som har hentet jævnstrømskablerne hos producenten i Karlskrona, hvor de bliver lagt på en stor drejeskive på skibets dæk.
Derefter sejler skibet til Fyn, hvor kabel og lysleder først trækkes i land ved Risinge Hoved. Denne del af operationen varer ca. 1 døgn.
Herefter sætter kabelskibet stille og roligt kursen mod Mullerup på Sjælland, hvor kablerne til sidst flådes i land på flydesække og trækkes 250 meter op på stranden, hvor søkablet senere skal samles med landkablet. Man forventer at være færdig med hele denne operation den 23. juni.
14 dage senere lægges det andet elektriske kabel.
Når kabelskibet arbejder, trækker det sig frem ved hjælp af ankre på de strækninger, hvor havbunden er hård, og hvor der derfor i forvejen er gravet render til kablerne. På de øvrige strækninger, hvor kablerne kan spules ned i havbunden, bliver H.P. Lading trukket af en slæbebåd.
En elektrisk forbindelse mellem Øst og Vestdanmark har været diskuteret i mange år, men afvist på grund af for dårlig økonomi. Først i 2006 viste nye beregninger, at det var en fordel rent samfundsøkonomisk at forbinde landsdelene, fordi Storebæltskablet kan reducere behovet for driftsreserver i elsystemet. Desuden minimerer det risikoen for strømsvigt og for, at de store elselskaber kan kontrollere prisdannelsen på elmarkedet.
Forbindelsen bygges som et 600-MW-jævnstrømsanlæg, fordi vekselstrømssystemerne i Øst- og Vestdanmark ikke kører synkront og derfor ikke kan forbindes direkte.






