Leder: Iranoprør viser, hvordan teknologi åbner grænser

Konkret information på sociale medier som Twitter udkonkurrerer nu store medier som CNN.

Af Rolf Ask Clausen, onsdag 17. jun 2009 kl. 08:57

CNN har i årtier stået stærkt, når det brænder på ude i verden og man vil have svar på hv-spørgsmålene: Hvad sker, hvor sker det, hvem er involveret. Har man brug for solid information, ja så har medier som BBC været et godt supplement.

Men de seneste dages udvikling i Iran har givet et helt andet perspektiv på de traditionelle journalistiske fyrtårne. Vi har oplevet et gennembrud for den rå, ufiltrerede malstrøm af information, holdninger, dokumentation, misinformation og spin, vås – samt menneskelig kontakt og konkret hjælp.

Hovedkanalen er den sociale tjeneste twitter.com, hvor man som bruger kan poste små sms-agtige budskaber, tweets. På Twitter kommer mange hundrede budskaber i sekundet og for at holde rede på dem, skriver brugerne tags - f.eks. #iranelection – ind i beskederne. Man kan så ganske let nøjes med at se de tweets, som indeholder dette tag. Evt. kan man filtrere yderligere.

Siden weekenden har denne kanal punkt for punkt været kilometer foran de store medier som CNN. Man har på nærmeste hold kunnet følge udviklingen i Iran:

* Stemmetal i starten. Uofficielle fordelinger. Rygter. Kritik. Tilløb til dokumentation for valgsvindel.
* Fotodokumentation for demonstrationer, som fjerner enhver tvivl om begivenhedernes omfang.
* Tidlige varsler om kommende begivenheder. ”Obama vil tale”. Ahmadinejad er rejst til Rusland, sidstnævnte nyhed var endda på Twitter før den kunne findes som AP-telegram på Googlenews.
* Frontberetninger fra begivenhederne.
* Dokumentation af sårede og omkomne. Billeder som i præcision og nøgenhed er langt tættere på virkeligheden, end de fleste pressefotografer kommer.

På samme kanal kommer også falske rygter, misinformation og vrøvl. For eksempel rygter om en forestående militær indrykning. Eller at vigtigt materiale er fjernet på Youtube.

Endelig kommunikeres om hjælp med serveres ip-numre og porte og om sikre tunneller. Twitter er kanal for kommunikation om kanaler på internettet og hjælper dermed mennesker med konstant at finde nye veje at kommunikere.

Sådan en ufiltreret strøm stiller store krav til læserens evner til kildekritik. Men med en fornuftig tilgang kan man være langt bedre orienteret end på de store internationale medier som CNN. Og langt mere konkret engageret.

På den måde anviser Twitter en ny virkelighed. CNN er ikke først længere. Nettet kommunikerer nu så hurtigt og intenst, at de gamle kanaler som CNN fremstår som søndagsaviser. De danske redaktioner på de store medier er derved rykket helt ned i tredje geled. Man kan ikke kalde sig velorienteret om en sag som denne, hvis man alene lytter til og læser de traditionelle danske medier.

De dage, hvor et land kunne lukke af for omverdenen og i ro og mag tryne indbyggere, er slut. Store mediers evne til at komme først er udfordret.

Det er den nye nyhedsvirkelighed, som vi nu ser tone frem med Iran som eksempel. Teknologien har igen rykket grænserne.



17. jun 2009 kl 11:04

avatar

Jon Bendtsen

Skal alm. folk følge hvert sekund døgnet rundt?

Hvorfor er det så vigtigt for almindelige mennesker at følge med hvert eneste sekund døgnet rundt?

Jeg kan godt se fordelene for menneskerne i Iran, men ikke for os andre. Jeg kan også godt se fordelene for visse top politikere..

Jeg kan se en rigtig god fordel i at journalister følger med hele tiden så de over for os almindelige mennesker kan komme med opsumeringer og væsentlige beretninger, så vi kan danne os en mening på baggrund af det.

Men for os andre så forekommer det mig ikke anderledes end at sidde og se TV2 news sende direkte fra deres helikopter. Eller når folk ser en sports begivenhed som sendes direkte. Spænding? ja, men det forekommer mig ikke at det er vigtigt for samfundet at jeg følger med hvert sekund døgnet rundt, tværtimod mener jeg at min og samfundets produktivitet vil falde drastisk hvis alle skulle nå at følge med og filtrere alle beskeder hele tiden.

Så hellere have nogle dygtige folk til at lave kildekritik og skrive kortere resumeer.


17. jun 2009 kl 12:15

john jørgensen

Re: Skal alm. folk følge hvert sekund døgnet rundt?

Så hellere have nogle dygtige folk til at lave kildekritik og skrive kortere resumeer.

Jvf kritikken af Ing. m.fl medier, kunne jeg godt lide at vide hvem du vil beskrive som dygtige og kildekritiske?


17. jun 2009 kl 12:21

avatar

Jon Bendtsen

Re: Re: Skal alm. folk følge hvert sekund døgnet rundt?

Så hellere have nogle dygtige folk til at lave kildekritik og skrive kortere resumeer.

Jvf kritikken af Ing. m.fl medier, kunne jeg godt lide at vide hvem du vil beskrive som dygtige og kildekritiske?

det tør jeg slet ikke prøve på.


17. jun 2009 kl 13:06

avatar

Klaus Seiersen

Twitter er for kaotisk

Jeg kan muligvis se potentialet i Twitter, men personligt synes jeg, det er alt for kaotisk og træls at følge twitter-strømmen fra Iran. Der er simpelthen for meget vrøvl og ævl og rygtedannelse. Så hellere følge etablerede medier, hvor informationerne lige bliver filtreret, før de kommer på.

Twitter bliver nok aldrig et hit hos mig.


17. jun 2009 kl 18:28

Jakob Bork

Re: Re: Re: Skal alm. folk følge hvert sekund døgnet rundt?

Det er jo ironisk at de etablerede medier så ikke er meget bedre end Twitter til kildekritik. Men det er vel meningen at du skal vælge den nyheds-udbyder du godt kan lide og som du stoler på.
Det kan så være gratistjenester som politikens webavis, kristeligt dagblad (for at tage en avis med et væsentlig anderledes standpunkt) eller ing.dk. Men det kunne jo også være at man skal til at betale for at få nogle ordentlige nyheder.
Men jeg er enig i at Twitter desværre er en døgnflue for almindelige mennesker og i sidste ende forbeholdt berømte og journalister.


18. jun 2009 kl 11:01

avatar

Per Erik Rønne

Re: Skal alm. folk følge hvert sekund døgnet rundt?

De dage, hvor et land kunne lukke af for omverdenen og i ro og mag tryne indbyggere, er slut.

Gælder det også Nordkorea?

Hvor man efter sigende underviser i internettet ved hjælp af /fotokopier/ af skærmindholdet ...


18. jun 2009 kl 12:16

Stephan Engberg

Måske lige omvendt

Rolf

Du har delvist ret, men du trækker pointen for langt.

Din hovedpointe er at at et regime ikke kan holde overgreb hemmelige.

Det som du glemmer er at regimet både kan drukne historier i mængden samt udnytte teknologien til at kontrollere masserne OG målrettet angribe den enkelte kilde.

Den store fejl i din logik er antagelsen om at blot fordi et overgreb rapporteres så er der nogen som gør noget ved det.

Tag det bedste eksmepel på det modsatte i selve Danmark. DanId er ulovlig i henhold til Digital Signatur pgf. 10, stk 3. Det VED Ingeniøren - har I nogensinde gjort noget ved det?

Hvad skulle det så ændre at et regime ikke kan holde en historie hemmeligt?

Problemet er at det ikke er samfundsprincipper men udelukkende et forargelses/sensationskriterie som styrer hvad der kommer på mediernes forsider - og som folketingspolitikere agerer efter når de nu ikke forstår eller sætter sig ind i problemets substans.


18. jun 2009 kl 21:11

Tom Paamand

Twitter er voldsomt vigtig - for vestlige journalister

Den store pointe ved fokuseringen på disse "nye medier" ved valget i Iran er i høj grad, at de har været den eneste middel, de vestlige medier har kunnet dække valget med. Altså ikke så meget, at Twitter har stor betydning for den menige iraner men mest, at Twitter er voldsomt vigtig for en flok vestlige journalister. Der så har gjort det de er bedst til, nemlig at fokusere på egen journalistiske navle - og lige nu dækker de valget gennem Twitter, ergo har Twitter stor betydning...

... selv om jeg da osse godt kan se betydningen af, at nogle af disse elektroniske metoder kan give den lille borger mulighed for at publicere. Men uden redaktional hjælp bliver revl og krat blot spredt uden fokus. Et regime vil have for nemt ved at hælde nok flimmer i rygtestrømmen til at gøre den harmløs. Disinformation er en ældgammel skik. Hvad der reelt er sort og hvidt, og hvad der blot er (amerikansk) ønsketænkning, er pløk umuligt at afgøre. Ind til vi får skabt noget bedre end Twitter til at organisere samfundsomvæltninger i - men det vil bliver nok ingen gang med Obamas opbakning, for det kunne også bruges i hans baghave...


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.