Venstreorienterede stråmænd
Af Poul-Henning Kamp,
onsdag 03. jun 2009 kl. 09:33
Ovre i debatten om Rolfs "Miljø-Obama leder" er debatten drejet over på anvendelsen af ordet "venstreorienteret" som indikation af mangelende mentale evner, forkærlighed for vindmøller og modstand imod atomkraft.
Tag f.eks følgende lille replik:
Citat:
Om vindmøllefabrikanterne:
Citat:Jeg tror ikke mange af disse anser sig selv som venstreorienterede.
Naturligvis ikke, derimod findes der vist mange venstreorienterede udenfor branchen som ser vindmøller som det eneste saliggørende!
Jeg bliver selv regelmæssigt beskyldt for at være alt muligt fra "68er" til skabskommunist og venstreorienteret, selvom det nærmeste jeg har været på venstrefløjen, var at holde en sød pige varm under Land&Folk festival, fordi det var så dejligt vejr, fysikopgaverne var overstået på HCØ og der var kolde øl og god musik på den anden side gaden.
Lad os starte med at antage en stråmand der er medlem af Konservativ Ungdom, jeg antager at vi kan være enige om at han dermed ligger solidt til højre i det politiske spektrum.
Hvis han her på debatten udtaler, "vi bør bygge flere vindmøller", bliver han med et "venstreorienteret".
Skulle han formaste sig til ikke at bakke 100% op bag "dansk atomkraft under danske negle", bliver han pludselig, til sin store forbavselse, til en "68er".
Her på ing.dk betyder hans holdninger på andre politiske områder, immigration, socialpolitik, skat, frihandel, miljø og kultur slet ikke noget i denne optik:
Vil have vindmøller -> Venstreorienteret.
Vil ikke have atomkraft. -> 68er.
Jeg ved godt at "pluralisme" er et fremmedord, men kan vi ikke prøve at drive debatten på et mindre polariseret og mere observant niveau end som så ?
Endelig kunne man jo bemærke, at ikke alene er det fuldt ud lovligt at være "venstreorienteret" her i landet, ifølge de fleste meningsundersøgelser er et knebent flertal af vælgerne det også...
phk