/transport

Ny hjemmeside gør dig til din egen flyveleder

Svensk hjemmeside viser langt de fleste større fly over det skandinaviske luftrum. Med informationerne kan interesserede lege flyveleder hjemme i stuen.


Læs mere om

Dokumentation

Af Torben R. Simonsen, tirsdag 19. maj 2009 kl. 10:27

Advarsel: Læser du denne artikel, er der gode chancer for, at du henfalder til uproduktiv aktivitet!

En svensk hjemmeside har taget Byens og Landets Puls skridtet videre og bringer os helt op i luftrummet over Skandinavien. Hjemmesiden ligner det radarbillede, som en flyveleder normalt vil se på sin skærm i et kontroltårn.

Men selv om det 100 procent ligner et autentisk radarbilede af det skandinaviske luftrum, så har initiativtagerne til den nye hjemmeside, flygradar.nu, ikke installeret en kæmperadar, der dækker hele Skandinavien, men udnytter, at langt de fleste større fly udsender radiosignaler med en Mode-S/ADS-B-transponder med blandt andet positionsangivelse.

Alle større fly vil være udstyret med denne type transponder, mens mindre fly og en række indenrigsfly ikke er, oplyser folkene bag hjemmesiden.

Signalerne fra flyene opfanges af en radiomodtager af typen SBS-1e, som fremstilles af Kinetic Avionics i Storbritannien, oplyser flyradar.nu.

Fly, der er udsrustede med en Mode-S/ADS-B-transponder udsender sin position løbende på 1090-Mhz-båndet, og det er disse radiosignaler, som SBS-1e modtagerne opfanger. I alt har flygradar.nu placeret omkring et tocifret antal SBS-1e-modtagere rundt om i Sverige, der sender signalerne til en central server. Den sørger for at vise flyenes data på en række forskellige kort. Oplysningerne opdateres hvert minut.

På kortet kan man se flyets aktuelle position og en oplysninger om flytype, flyselskab og eventuelt retning. Der er også en lille "hale", der viser, hvor flyet har fløjet de seneste tre minutter.

Folkene bag hjemmesiden oplyser dog, at der kan være huller i dækningen, og selv om radiomodtagerne er udstyret med antenneforstærkning, så er der stadig steder, hvor fly ikke bliver spottet - ikke mindst, hvis de flyver i lav højde.



19. maj 2009 kl 10:51

avatar

Michael Deichmann

Ny og ny - ing.dk gentager JP's fejl

Som Bloggeren her på stedet konstaterer, så har denne hjemmeside eksisteret i over et år, så i en fornaderlig Internetverden er den vel ikke at karakterisere som ny.....
Klaus Sejersen er så også spydig med at JP selv har skrevet om selv samme side for 2 måneder siden og derfor har behov for at holde styr på hvad de selv skriver end hvad der flyver af fly over hovederne på dem.
Ing.dk har tilsyneladende samme behov :-)


19. maj 2009 kl 11:11

Benny Olsen

Re: Ny og ny - ing.dk gentager JP's fejl

Ing.dk har tilsyneladende samme behov :-)
Ja, den nye artikel er næsten magen til artiklen igår.
http://ing.dk/artikel/98789-sj...7570


19. maj 2009 kl 11:49

Morten Kristensen

Eller denne side

http://radar.piopawlu.net/

Dækker Skandinavien og det meste af Østeuropa. Opdaterer hvert 30 sekund.


19. maj 2009 kl 15:17

Jens Pedersen

Re: Eller denne side

Har der altid været kode på siden eller er det som følge af overvældende meget trafik?


19. maj 2009 kl 15:45

Morten Kristensen

Re: Re: Eller denne side

Har netop logget på den igen og den kører normalt. Jeg kan ikke se noget kode på den??


19. maj 2009 kl 15:45

Leif Neland

Re: Re: Eller denne side

Har der altid været kode på siden eller er det som følge af overvældende meget trafik?

Har du prøvet at registere dig?

Man skal nok have en konto for at kunne miste den igen ;-) Citat fra betingelserne:

"The radar.piopawlu.net web service is compatible with Firefox 2/3 and Safari browsers only. Please do not ask why it does not work under IE or Opera, otherwise your account will be closed."

"You can only refresh the page once per 5 minutes. Users found refreshing the page more often will be banned for 90 days."

"Reporting inactive receivers and/or asking why they do not work will result in account termination."

"Users can only use the service with the software provided by its owners. Failure to obey this rule will result in permanent termination of the account"


19. maj 2009 kl 21:06

avatar

Klaus Seiersen

Re: Ny og ny - ing.dk gentager JP's fejl

Klaus Sejersen er så også spydig med at JP selv har skrevet om selv samme side for 2 måneder siden og derfor har behov for at holde styr på hvad de selv skriver end hvad der flyver af fly over hovederne på dem.
Ing.dk har tilsyneladende samme behov :-)

He! Jeg søgte længe på ing.dk for at se, om vi havde skrevet om siden det sidste års tid. Jeg frygtede, at en eller anden ville fange mig i at lave netop den fejl. Men det her er lidt sjovere :-)

Mit eget blogindlæg er her: http://ing.dk/artikel/98789-sj...rder

---Klaus


20. maj 2009 kl 01:24

Ove Andersen

Re: Eller denne side

http://radar.piopawlu.net/

Dækker Skandinavien og det meste af Østeuropa. Opdaterer hvert 30 sekund.

Også ganske udemærket, men temmeligt strenge betingelser de har.. Hvis man bare lige vil lure siden, kan man med fordel bruge en bruger fra http://www.bugmenot.com/view/r....net og så kan man altid oprette en "rigtig" hvis det er noget man vil bruge :)


20. maj 2009 kl 20:30

Gunnar Mosgaard

Dansk hjemmeside med live ADS-B data

På min hjemmeside kan man følge trafikken i dansk luftrum:
www.ads-b.dk
Med Firefox kan man zoome i "radar" billedet med Ctrl musehjul.
Gunnar


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Topdebat
Populært på Facebook
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.