Støt kongehuset - stem NEJ til ændring af tronfølgeloven den 7. juni
Af Overingeniør Petersen,
mandag 11. maj 2009 kl. 17:52
Valget til EU-parlamentet den 7. juni påkalder sig ikke den store ophidselse i befolkningen, så det gider jeg ikke trætte jer med. Men egentligt er den spagfærdige folkelige interesse lidt mærkeligt, når nu mere end 50 procent af al lovgivning i det danske parlament handler om at konfirmere diverse EU-direktiver, hvis tilblivelse EU-parlamentet har en vis – og stigende - indflydelse på.
Mere ophidsende er det, at vi samme dag skal stemme ja eller nej til en vigtig ændring af tronfølgeloven. Det politisk korrekte vil åbenbart være at stemme ja, men er man en god konservativ tilhænger af kongehuset bør man stemme nej til, at arvefølgen skal gøres kønsneutral. Dronninger er og bliver en nødløsning!
Kongehuset og statskirken er de to mest markante historiske paradokser i det danske demokrati. Ingen udlænding fatter et suk af ordlyden herom i den danske grundlov, hvor vores majestæter fortsat optræder som nærmest enevældige. Skal denne illusion opretholdes, bør det sikres, at de kongelige ikke 'almindeliggøres' yderligere.
Set i det lys var det et fejltrin, at Margrethe i sin tid giftede sig med en mand af ikke-kongelig herkomst, selv om der dog i det mindste var tale om fransk landadel. Nu om dage sejler denslags fuldstændig. Prinser gifter sig åbenbart med hvem helst, der ser lidt godt ud, uanset at de pågældende ikke kan findes noget sted i adelskalenderen!
Hvis de kongelige fortsætter ned ad dette folkelig skråplan, vil ingen om få år kunne se forskel på en kongelig person og en ganske almindelig ingeniør – bortset fra de kongeliges skattefri apanage og manglende trosfrihed. Men det næste bliver vel, i ligestillingens hellige navn, at de kongelige må tro på alt muligt andet end den danske grundlovs- og statsautoriserede særlige protestantiske variant af kristendommen? På det tidspunkt vil institutionen helt have mistet sit særpræg og har udspillet sin rolle.
Næ, hvis vi vil bevare kongehuset som institution og som en vigtig faktor for det danske folks sammenhængskraft på længere sigt, må vi gøre alt for at opretholde illusionen om de kongeliges særligt ophøjede status i forhold til os gemene folk. Stem derfor nej til ændring af tronfølgeloven for at bevare institutionen - og illusionen!
Rrrrr
Petersen, overingeniør
PS.: Dele af EU-valgkampen er for resten ganske interessant, hvis man ellers kan finde den. Især spørgsmålet om de fremtidige grænser for EU's indblanding i medlemslandenes indre forhold (miljø-, arbejdsmiljø, dyrevelfærd, tekniske normer etc.) og konsekvenserne af EF-domstolens tiltagende magtfuldkommenhed (senest demonstreret med afgørelsen i den såkaldte Metock-sag), hvortil naturligvis kommer landbrugsstøttens afvikling mm. Nå, det gider vi så ikke snakke om...