IDAs Science Fiction

Af Poul-Henning Kamp,  mandag 11. maj 2009 kl. 16:45

Jeg har lige taget en time på sofaen med IDAs klimaplan, det kan varmt anbefales.

Først måtte jeg dog bruge 10 minutter på at redigere det der tåbelige "DRAFT" grafik ud af postscriptfilen fra Acroread[1]. Først derefter kunne min printer i spytte et print ud i endelig tid. Tosidet naturligvis, af hensyn til miljøet.

På sin vis er der ikke meget at blive overrasket over, der er som sådan ikke noget nyt i rapporten, der er en masse vi har hørt før, men nu opdateret, samlet, sat i perspektiv og sammenhæng på 120 sider.

Hvis vi får det som de vil, ser Danmark om 90 år stort set ud som jeg selv havde forestillet mig: Flere tog, flere cykler, færre biler, ingen atomkraft, masser af vindmøller & biogas, plusenergihuse og 3m ekstra vand når det er stormvejr.

Der er også ting hvor jeg må klø mig i nakken: Hybrid-tog ? GPS-baseret road-pricing[2] ?

Jeg ville se at få hængt ledningerne op og istedet lægge afgiften på brændstoffet, men indrømmet, der er flere ingeniørjobs i deres forslag.

Ikke at der kommer til at mangle arbejde.

Der skal findes 200mia til tog og letbaner, lægges arm med naturfrednings, dyrevelfærds og andre "feel-good" interesse-organisationer om vandkantens behandling, kloak & vandforsyning skal stort set udskiftes fra ende til anden osv.

Men frem for alt skal der bankes nogle fakta ind på nogle utroligt fatsvage lystavler, ikke mindst i kommunalpolitikken.

Utroligt meget af indsatsen kommer til at hænge på kommunerne, for det er dem der ejer den berørte infrastruktur og har planlægningsansvaret.

Regeringen Fogh sparkede "klimatilpasning" til hjørnespark ved at pålægge kommunerne at gøre det "ad hoc".

2/3 af 400 udvalgte IDA medlemmer, der arbejder med den slags, mener "slet ikke" at det er godt nok.

Og netop det er fiktionen i IDAs plan:

Hvis ikke IDAs medlemmer tager sig sammen og går ind i politik, startende med kommunalvalget i efteråret, så kommer vi ikke igang med klimatilpasningen før det er for sent.

phk

[1] Find en line der kun indeholder "np", hvis der blandt de næste 27 linier er en der indeholde "0.751953 0.751953 0.751953 rgb" så slet dem alle 28. Gentag.

[2] Selv ikke IDA tror på Galileo mere ?



11. maj 2009 kl 17:48

Thomas Green

GPS road-pricing

"GPS-baseret road-pricing[2] ?... istedet lægge afgiften på brændstoffet,"

Det ville være en ringere løsning. Hele problematikken vedr. afgifter på kørsel er at ikke alle er lige velforsynet med offentlig transport.
Hvis man bor i et ydreområde så er det særdeles vanskeligt at undvære en bil og det vil være meget uheldigt med høje brændstofafgifter som har til formål at trykke en over på en offentlig transport som bare ikke findes.
Kørsel skal dermed ikke straffes ligeligt uanset om man bor på landet uden noget alternativ eller om man bor i byen hvor man kører og spærer for busserne.


11. maj 2009 kl 18:15

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: GPS road-pricing


Det ville være en ringere løsning.

Men den ville være så mange gange billigere at implementere at forskellen er til at leve med.

GPS roadpricing bliver et administrativt mareridt.

Tænk blot på hvor mange protester der kommer over parkeringsbøder...

Poul-Henning


11. maj 2009 kl 18:32

Thomas Green

Re: Re: GPS road-pricing

Nej, forskellen er ikke til at leve med. Det var da en underlig holdning. For at være en effektiv kæp der får folk over på offentlig transport så skal priserne ved privatbilisme være markant højere end de er nu (og den offentlige transport skal være bedre). Som afgifterne er nu så kører folk lystigt løs og sparer andre steder.

Med høje afgifter som faktisk har en effekt, så er der nogle mennesker i ydreområderne som enten har krav på et finmasket offentligt transportnet (som vil være ekstremt ineffektivt med en bus til en passager) eller krav på stor kompensation for afgifterne, og det system vil bestemt ikke være lettere at håndtere.

Alternativt kan du opnå at slet ingen har lyst til at bo i yderområderne.

GPS-løsningen er til sammenligning forholdsvis let at implementere, hvilket andre end du så heldigvis kan se.

Jeg forstår ikke din pointe med parkeringsbøder. Mener du at folk får automatiske bøder når de parkerer ulovligt? Det kan man dels vælge fra og dels bare indse fornuften af.
Jeg er ikke imod at folk per automatik kan få straf for noget ulovligt. Det skal ikke være et spørgsmål om hvem der er heldige at snyde politiets fartkontrol eller p-vagterne.

Hvis borgerne synes reglerne er for stramme så skal reglerne laves om, de skal ikke gøres lettere at bryde.


11. maj 2009 kl 18:47

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: Re: Re: GPS road-pricing


GPS-løsningen er til sammenligning forholdsvis let at implementere, hvilket andre end du så heldigvis kan se.

(ARG! hele mit indlæg blev spist af editorfunktionen!)

Teknisk: ja, administrativt nej.

Hvem ejer GPS recorderen ?

Hvis ansvar er det at den virker ?

Hvem ejer de data den indeholder ?

Må mester bruge data til at overvåge lærlingens kørsel ?

Må lærlingen bruge data til at forsvare sig over for mesters beskyldninger ?

Må han dele data med fagforeningen i en sag om arbejdsforhold ?

Må konen få data fra firmabilen for at bevise mandens utroskab ?

Skal skattevæsnet godtage GPS-data til kørselsfradrag ?

Må politiet få data fra alle firmabiler hvis en medarbejder er under mistanke om kriminalitet ?

Må politiet bruge GPS data til at overvåge rockere ?

Hvad skal der ske når de stopper en bil hvor GPS ikke virker ?


Det bliver et juridisk mareridt...

Poul-Henning


11. maj 2009 kl 20:15

Thomas Green

Re: Re: Re: Re: GPS road-pricing

Jeg synes dine eksempler på konflikter er lidt ligegyldige i denne sammenhæng. De handler ikke om det administrative.

Enkelte forsikringsselskaber, både her til lands og i udlandet, tilbyder at folk får lavere præmie mod at der er en gps i bilen og det checkes at de ikke kører ræs. Denne model med roadpricing er ikke væsentlig forskellig.

Maskinen kan ejes af staten ligesom den ejer din nummerplade. Det er billistens ansvar at den virke, ligesom det er hans ansvar at alt andet lovpligtet udstyr virker... og at nummerpladen er på bilen.
Data ejes af staten og kun staten kan som udgangspunkt se data. Det burde let kunne sikres ved kryptering.
I en eventuel retssag kan en dommer overveje om man vil tillade at data føres som bevis, som det gælder for så mange andre ting.
Samme gælder for politiets brug af data til overvågning. Det er sammenligneligt med kendelser der tillader aflytning og ransagning.
En bil der standses med en defekt gps svarer til en bil der standses med defekte bremser, nedslidte hjul eller en lastbil uden køreskive.

Der er intet sci-fi eller diktaturstat over gps-løsningen.

Med den kan man tilgengæld ret hurtigt (ja, efter en udfasning af gamle biler med brugtvognspriser og alt det bøvl) droppe registreringsafgifter og afgifter på brændstof og til gengæld gøre det hundedyrt at køre i byerne og ret billigt at køre på landet.
Folk kan have (hvis de har plads) en fin ny sikker og mere miljøvenlig bil til hvert voksent medlem af familien og lade den stå i garagen det meste af tiden, for de har ikke betalt på forskud for at køre i den.

GPS-løsningen har så også de bonuser, synes jeg da, at folk helt automatisk kan få en fartbøde hvis de ikke magter at overholde loven, og man kan lave meget mere fleksible og rimelige hastighedsgrænser som folk måske også har mere lyst til at overholde.


11. maj 2009 kl 20:30

Anders Jakobsen

Re: Re: Re: Re: Re: GPS road-pricing

Der er to problemer med bilkørsel: Forurening og trængsel.

Det første klares med energiafgifter. Det andet med trængselsafgifter, der hvor det betyder noget, nemlig ind til de større byer i myldretiden. Der er ingen grund til at generer mennesker der ikke rammes af eller er årsag til trængsel med trængselsafgifter.

Det kunne f.eks. være en billet til den offentlige trafik, hvilket ville gøre den marginale omkostning til brug af offentlig trafik over privatbilen nul kroner minus udgift til benzin. Der ville komme et godt tilskud til den nødvendige udbygning af den offentlige trafik og de tilbageværende bilister ville opnå en større fremkommenlighed/kortere tid i trafikken, der i værdi sandsynligvis ville overstige udgiften.

MAO, ingen grund til GPS trackere. I stedet brug Brobizzen de få steder i DK hvor der er brug for den form for afgift.


11. maj 2009 kl 20:33

Lars Andersen

Re: Re: Re: Re: GPS road-pricing

Poul-henning:


Hvem ejer GPS recorderen ?

Hvis ansvar er det at den virker ?

Hvem ejer de data den indeholder ?

Må mester bruge data til at overvåge lærlingens kørsel ?

Må lærlingen bruge data til at forsvare sig over for mesters beskyldninger ?

Må han dele data med fagforeningen i en sag om arbejdsforhold ?

Må konen få data fra firmabilen for at bevise mandens utroskab ?

Skal skattevæsnet godtage GPS-data til kørselsfradrag ?

Må politiet få data fra alle firmabiler hvis en medarbejder er under mistanke om kriminalitet ?

Må politiet bruge GPS data til at overvåge rockere ?

Hvad skal der ske når de stopper en bil hvor GPS ikke virker ?

Nemt nok. Lad GPSen kræve kørekort som input. Giv bilejeren en mulighed for at bestemme om andre kørere kan benytte bilens afgiftskonto eller om det ender på kørerens personlige konto. På den måde kan køreren tage afgiften og bevare sin anonymitet, så fremt det er bilejerens interesse. Det ville være dejligt med en verden hvor det ikke er muligt at køre uden kørekort og de tumpede afgiftsregler kan tilgodese forskelle i geografi og om man kører som privatperson eller det er erhvervskørsel.


11. maj 2009 kl 21:42

Steffen Hansen

argh...

Gps ordningen vil aldrig virke, for der skal nok være nogen der er smarte nok til at stikke en skruetrækker i skitet så det ikke virker (nogle) folk vil have deres privat liv i fred...
Var det nu ikke en ide at få gang i masseproduktionen af elbiler og så gøre dem mere økonomiske. Så er det kun elnettet der skal opbygges så vi ikke bruger fossile brændstoffer og derefter kan det vel være forholdsvist ligemeget om vi bruger offentlige transportmidler eller ej (muligvis med undtagelse af i det centrale kbh hvor der vil opstå pladsproblemer hvis alle skal på arbejde i egen bil hver dag).


11. maj 2009 kl 22:31

avatar

Troels Halken

Re: argh...

Det mest skræmmende er at de vil udvide fjernvarmen fra 60 til 70%.

Jeg har en fornemmelse af at denne energigruppe er en afløber af enhedlisten....

Vh Troels


11. maj 2009 kl 22:33

avatar

Troels Halken

Re: argh...

Vi kan bare begrænse kørselsfradragene til kun at være for dem ude på landet.

Vh Troels


11. maj 2009 kl 23:53

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: Re: argh...

Vi kan bare begrænse kørselsfradragene til kun at være for dem ude på landet.

Rapporten lægger med sætninger som
At reducere de daglige persontransportarbejde kræver yderligere, at borgerne i stigende omfang bor i byer eller bynære områder. (s97)

kraftigt op til at folk der vil bo "ude på landet" ikke skal regne med positiv særbehandling og flere andre steder skrives der om "fjernelse/reduktion af kørselsfradraget".

Men det er naturligvis en prioritering og et valg vi må tage.

Hvis vi vil bevare en levedygtig beboelse af vores landsbyer og landdistrikter, og dette fører til øget benzinforbrug, bliver vi nødt til at reducere drivhusgasserne i byområderne tilsvarende.

Det er den slags moralsk/etiske valg jeg lærte i skolen at Folketinget beskæftigede sig med.

Til gengæld er diskussionen om de danske småøer stort set overstået:

Hvis kystlinen i gennemsnit trækker sig 14 meter tilbage fordi gennemsnitsvandstanden stiger en meter og man dertil skal lægge 100års vandstand på 2.37-3.13m over dagligt vande (s116), bliver mange af de små færgeruter helt overflødige.

Poul-Henning


12. maj 2009 kl 00:21

avatar

Troels Halken

Re: Re: Re: argh...

Så skal man jo være klar over at man stort set affolker lolland-falster og jylland vest for højderyggen og overlader det til nogle få storbønder.

Jeg ved ikke om det er sådan et samfund jeg vil have.

Vh Troels


12. maj 2009 kl 02:17

Søren Lund

Flere tog, flere cykler, færre biler...

Det er så her min kæde hopper af!

Jeg er ellers generelt meget enig i rapporten, men hvordan kan man hæve grænsen for optimal udnyttelse af VE, når man samtidig vil indskrænke noget af det mest fleksible i energiforbruget; elbilerne?

Opgaven må til enhver tid gå ud på at opfylde det eksisterende transportbehov, i stedet for at indskrænke det. Det kræver ikke en ingeniør at løse et energiproblem, ved at indskrænke folks adgang til energi, i stedet for at skaffe den til rådighed.

Folk skal bo hvor de vil og arbejde hvor der er job, uden at skulle gøres afhængige af køreplaner og godt vejr. Vi skal ikke klynges sammen omkring togstationer og erhvervskvarterer, og skifte bolig hver gang vi skifter job.

Ved at indskrænke folks mobilitet, indskrænker vi også vort lands dynamik, fleksibilitet og omstillings evne, såvel som vi indskrænker den enkeltes umiddelbare bevægelsesfrihed.

Det er kvaliteter de færreste Danskere vil give afkald på, hvilket vi udmærket godt ved efter 50 års stædig handelskrig uden egen bilindustri.

Dette specificerer en væsentlig del af fremtidens energiudfordring. Vi kommer ikke uden om det ved at førsøge at indskrænke. Det er i stedet den sikre vej til fiasko.

Giv hellere Danskerne det bedst mulige incitament til at vælge en elbil næste gang de køber, d.v.s. hold afgiften væk fra disse, indtil de er solidt indfasede, og ICEV'er fremstår som dampbiler.

Blot endnu et eksempel på at elbilerne er hastigt på vej og ikke vil lade noget tilbage at ønske. Den på mit billede er den smukkeste 4-dørs sedan jeg nogensinde har set, der mageligt rummer en stor familie, accelererer til 100 på 5,6 sec., 200 på toppen, og som kun koster 50.000 $. Rækkevidden er 480 km og forbruget er 0,15 kWh/km.

Sådanne biler, samt alle de andre minibiler, kassevogne, lastvogne og busser, der matcher folks individuelle behov og ønsker, præcis som idag, vil bidrage med en meget stor del af den batterikapacitet vi behøver for at få maksimal udnyttelse af VE, uden at bruge penge på at anlægge flere dyre lagerfaciliteter end højest nødvendigt.

Så hvorfor dog indskrænke dem?


12. maj 2009 kl 04:47

Jesper Vauvert

Re: Re: Re: Re: Re: GPS road-pricing

Jeg er enig med PHK - det bliver et juridisk mareridt, og det er det slet ikke værd ! Uanset hvor teknisk "smart" det ellers er med roadpricing. Det fører lige direkte ud på et overvågningsskråplan af de helt store og det skal stoppes inden det overhovedet går igang ! Det må selv folk der bor i yderområder og på landet kunne indse er nødvendigt :-)

Reel eller påtaget ønske om millimeterretfærdighed er roden til meget ondt her i verden.

- Jesper


12. maj 2009 kl 08:09

Peter Risager

Acroread

Helt OT i forhold til diskussionen, men angående Acroread så burde du prøve Foxit. Det er en fantastisk lille .pdf læser der er meget, meget hurtig.


12. maj 2009 kl 08:28

avatar

Poul-Henning Kamp

Re: Re: Re: Re: argh...


Jeg ved ikke om det er sådan et samfund jeg vil have.

Det kan vi nok hurtigt blive enige om.

Men blot fordi vi ikke bryder os om det, er det ikke det samme som at vi kan forhindre det.

Rapporten udfaser i praksis fossilbilen til fordel for elbiler, men den forudsætter stadig et kraftigt fald i "persontransportarbejdet".

Det er i virkeligheden ikke en klimaplan, så meget som en livsstilsplan IDA har lavet: mindre bilkørsel, flere (lokale!) grøntsager, mindre kød og snusfornuftige boliger i veldesignede byområder.

Poul-Henning


Ny i debatten? Opret en brugerkonto

  • Seneste nyt
  • Mest læste
  • Debatterede
 

Nyhedsbrev

Tilmeld dig vores nyhedsbrev.