Evaluering af bogblokken
Af Robin Engelhardt,
fredag 08. maj 2009 kl. 13:13
Bogblokken har nu kørt i lidt over fire måneder, og vi kunne godt tænke os at få lidt feedback om hvad I, ing.dk's læsere, synes om den - og hvad der kunne gøres bedre.
Oprindeligt var tanken blot at lave korte omtaler af interessante nye populærvidenskabelige bøger, hvorefter læserne selv kan byde ind med anmeldelser, kommentarer og yderligere henvisninger. Efterhånden har bogblokken dog udviklet sig mere i retning af deciderede anmeldelser, med alt det ekstraarbejde dette indebærer - som f.eks. at læse bøgerne til ende!
Vi kunne godt tænke os at vide om det er den rette vej at gå, eller om man kan gøre tingene anderledes. Om vi skal koncentrere os om kvalitetsanmelselser eller om korte notitser med flere links. Om der skal være mulighed for at læserne bedømmer bøgerne (f.eks. med stjerner), et mere passende interface, eller om der med fordel kunne være andre måder at præsentere/formidle stoffet på.
Any thoughts?
- Robin